Polskie Radio
Section05
CBOS

Jak Polacy oceniają działania rządu po dwóch latach od rekonstrukcji? CBOS pokazał wyniki badań

Po dwóch latach działalności drugiego rządu Mateusza Morawieckiego najlepiej oceniane są jego działania w dziedzinie obronności i wspierania rodzin - wynika z badania CBOS. Krytyczne oceny zebrały takie dziedziny, jak: gospodarowanie publicznymi pieniędzmi i opieka zdrowotna.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mateusz Morawiecki rząd Prawo i Sprawiedliwość zjednoczona prawica badania CBOS

SONDAŻ PiS z największym poparciem, jedna partia poza Sejmem. Sprawdź nowy sondaż

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w pierwszej połowie listopada PiS mogłoby liczyć na 29 proc. głosów zadeklarowanych uczestników wyborów, KO na 18 proc., Polska 2050 na 12 proc., Konfederacja na 6 proc., a Lewica na 5 proc. poparcia - wynika z sondażu CBOS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Sejm partie polityczne CBOS PiS PSL koalicja obywatelska PO Polska 2050 lewica Konfederacja sondaż

Najnowsze badanie CBOS: wzrosły wydatki na potrzeby szkolne dzieci i młodzieży

- Na początku tego roku szkolnego rodzice wydali średnio 1233 zł na edukację dzieci, np. na zakup podręczników, przyborów, strojów i na czesne - wynika z najnowszego badania CBOS. W porównaniu z poprzednim rokiem nie wzrosła mediana deklarowanych wydatków. Nadal wynosi ona tysiąc złotych.Badanie CBOS pokazuje, jak kształtują się związane z rozpoczęciem nowego roku szkolnego wydatki rodziców, a także ich skłonność do wykupywania dzieciom dodatkowych zajęć.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA CBOS badanie szkoła edukacja

SONDAŻ PiS z dużą przewagą nad opozycją. Tylko pięć ugrupowań w Sejmie

W drugiej połowie października na PiS chciałoby zagłosować 28 proc. Polaków zapowiadających swój udział w wyborach; to o 7 pkt proc. mniej niż w pierwszej połowie miesiąca. KO otrzymałaby 17 proc. głosów, co oznacza wzrost o 2 pkt proc., a Polska 2050 - 12 proc. poparcia, to wzrost o 1 pkt proc. Na Konfederację chciałoby zagłosować 8 proc. wyborców, a na Lewicę - 5 proc.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Prawo i Sprawiedliwość PiS koalicja obywatelska Polska 2050 Konfederacja lewica CBOS polityka

SONDAŻ PiS z dużą przewagą nad KO, trzy ugrupowania poza Sejmem. Sprawdź nowy sondaż

Na PiS - wraz z Solidarną Polską - zagłosowałoby 35 proc. badanych deklarujących udział w wyborach, na KO - 15 proc., na Polskę 2050 - 11 proc., a na Konfederację - 6 proc. Lewica, KP-PSL i Porozumienie znalazłyby się poza Sejmem - wynika z sondażu CBOS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka partie polityczne sondaż Platforma Obywatelska koalicja obywatelska zjednoczona prawica Prawo i Sprawiedliwość Konfederacja lewica Polskie Stronnictwo Ludowe Sejm CBOS Polska 2050

Z telefonów komórkowych korzysta 96 proc. dorosłych Polaków. Dla większości to także aparat fotograficzny i budzik

Z telefonów komórkowych korzysta dziś 96 proc. dorosłych Polaków. Zdecydowana większość używa smartfona, a więcej niż co piąta osoba klasycznego telefonu komórkowego - wynika z badań CBOS. Wybór urządzenia jest silnie zdeterminowany wiekiem respondentów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA telekomunikacja mobilna smartfony telefony komórkowe CBOS badania społeczeństwo

SONDAŻ CBOS: Zjednoczona Prawica liderem, PSL poza Sejmem

Gdyby wybory odbywały się w czerwcu, koalicja pod przewodnictwem PiS uzyskałoby 36 proc. poparcia wśród osób deklarujących udział w głosowaniu; Polska 2050 Szymona Hołowni - 16 proc, a KO - 11 proc. - wynika z sondażu CBOS. Do Sejmu weszłyby też Konfederacja i Lewica - odpowiednio 6 proc. i 5 proc. poparcia. Poza Sejmem znalazłoby się PSL oraz Kukiz'15.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sondaże polityka CBOS zjednoczona prawica Sejm opozycja koalicja obywatelska