Polskie Radio
Section05
mieszkanie

PR24 Flipowanie mieszkaniami. O co w tym chodzi? Ekspert wyjaśnia

To, co się działo w ostatnim roku na rynku nieruchomości, było polską specjalnością. Na wielu rynkach zagranicznych ceny spadały i to solidnie, o 15-20 proc. W Polsce był program tanich kredytów, efekt był taki, że popyt u nas nie spadł w takim stopniu, jak gdzie indziej i ceny poszły w górę - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Samcik, dziennikarz ekonomiczny z portalu "Subiektywnie o finansach". Gość audycji wyjaśnił także, czym jest "flipowanie" nieruchomości i jaki ma wpływ na rynek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jakub Kukla GOSPODARKA mieszkanie mieszkania

ANALIZA Kawalerka czy "kojec dla psa"? Rynek mieszkań nie zna litości

W ostatnim tygodniu portale społecznościowe obiegła informacja o sprzedaży kawalerki w okolicy stacji metra Kabaty w Warszawie. Cena 21 tys. zł za metr nie budziła specjalnego zdziwienia, uwagę natomiast przyciągał metraż, całe mieszkanie miało 10 m2. Czy tak mają wyglądać apartamenty, na które będzie nas stać?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory 2023 mieszkanie mieszkania kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy GOSPODARKA

Wiceminister Kukucki: mieszkania na wynajem to danie wyboru, ale takie lokale nigdy nie mogą przechodzić na własność najemców

Dopłaty do preferencyjnego kredytu na zakup pierwszego mieszkania to ważny element ale to tylko część szerszego programu mieszkaniowego rządu. Przykładamy dużą wag do budowy mieszkań na wynajem, który byłby tani ale ważne jest też to, żeby lokale takie na zawsze pozostawały w zasobach samorządów, nie stawały się niczyją własnością skoro są budowane za publiczne pieniądze. Chcemy też zagospodarować pustostany pozwalające na zamieszkanie kilkudziesięciu tysięcy rodzin w miastach. Programy mieszkaniowe generalnie w ogóle trzeba uporządkować i skupić w jednym resorcie - mówił wiceminister rozwoju i technologii Krzysztof Kukucki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budownictwo mieszkanie mieszkania na wynajem samorząd inwestycje

PR24 Program "Mieszkanie na start". Wiceminister rozwoju: ukłon w stronę polityki prorodzinnej

Trwają konsultacje ws. programu "Mieszkanie na start" - Do niedawna realizowany program bezpiecznego kredytu 2 proc. przysporzył raczej więcej problemów z punktu widzenia konsumentów. Przyczynił się do wzrostu cen mieszkań, zwłaszcza w dużych aglomeracjach miejskich - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister rozwoju i technologii Waldemar Sługocki.
Zobacz więcej na temat:  mieszkanie budownictwo Ministerstwo Rozwoju i Technologii POLSKA kredyt mieszkaniowy społeczeństwo GOSPODARKA

Najczęściej niepłacone w terminie są rachunki za mieszkanie i usługi telekomunikacyjne. Wyniki badania

Blisko co trzeci Polak spóźnia się z płaceniem rachunków. Najczęściej to opłaty za mieszkanie, kredyty i usług telekomunikacyjne - wynika z badania "Jak Polacy płacą rachunki" zrealizowanego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA długi opłaty opłacanie rachunków mieszkanie ankieta społeczeństwo koszty ceny energii telefony komórkowe

Wakacje kredytowe 2024. Związek Banków Polskich oszacował ich koszt. Olbrzymia kwota

Koszt wakacji kredytowych może wynieść 2,55 mld zł przy założeniu, że z rozwiązania skorzysta analogiczny odsetek kredytobiorców jak przy poprzednich wakacjach. Natomiast przy założeniu maksymalnej partycypacji może to być 3,76 mld zł - wynika z opinii ZBP do projektu ustawy o wakacjach kredytowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy legislacja bank stopy procentowe stopy rynkowe społeczeństwo mieszkanie

PR24 Program "Mieszkanie na start". Senator Lewicy: punkt wyjścia do dalszej dyskusji na temat problemu mieszkaniowego

- Bez strony podażowej, bez realnego wpływu na to, żeby mieszkań było więcej, trudno będzie uzyskać większość w Sejmie dla programu "Mieszkanie na start". Na razie jest to propozycja. Pewnie będziemy szukać złotego środka, np. rozwiązań dotyczących maksymalnej ceny za metr kwadratowy - powiedział w Polskim Radiu 24 senator Lewicy Krzysztof Kukucki, który jako wiceminister rozwoju ma odpowiadać za sprawy związane z budownictwem i mieszkalnictwem.
Zobacz więcej na temat:  mieszkanie budownictwo POLSKA Krzysztof Grzybowski społeczeństwo