Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marlena Borawska 29.04.2011

Chory - wspaniały, piękny człowiek

  • Chory - wspaniały, piękny człowiek
W 1993 roku z inicjatywy papieża Polaka po raz pierwszy obchodzony był Światowy Dzień Chorego.
IV pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski. Ojciec św. odwiedził szpital dziecięcy. W głębi z aparatem fotograf Anna Beata Bohdziewicz. Olsztyn, 06.06.1991IV pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski. Ojciec św. odwiedził szpital dziecięcy. W głębi z aparatem fotograf Anna Beata Bohdziewicz. Olsztyn, 06.06.1991PAP/Wojciech Kryski

Jan Paweł II w swoim nauczaniu szczególną uwagę poświęcił cierpieniu. Nie mniej ważne od słów były osobiste spotkania z chorymi i własne problemy zdrowotne. - Spotkanie z chorymi zawsze niesie za sobą głębokie wzruszenie, wzruszenie wręcz niewyrażalne - tak mówił Jan Paweł II w 1983 roku podczas pielgrzymki do Polski.

Ludzie cierpiący zajmowali szczególne miejsce w sercu papieża. - Bo cierpienie na to jest dane człowiekowi, ażeby Bóg szczególnie mógł w życiu ludzkim zwyciężyć. Ten Bóg, który stał sie człowiekiem i umarł na krzyżu i zwyciężył przez krzyż, zwycięża przez każdy ludzki krzyż - mówił Jan Paweł II.

Według tej zasady Jana Paweł II kształtował swoje życie. Swojej słabości nigdy nie ukrywał. Na lotnisku w Balicach podczas ostatniej wizyty w Polsce w 2002 roku powiedział:- Pragnę przeprosić. Prezydent stoi, kardynał stoi, a ja siedzę.

Jan Paweł II cierpiał na oczach świata. Chciał, żeby Go pokazywać, ponieważ uważał, że cierpienie jest świadectwem nadziei na coś nowego, tajemniczego, nieznanego.

Papieskie świadectwo nie było bezowocne. – Bardzo wiele osób mówiło, że patrząc na Jana Pawła II nabrało nowej nadziei, że zobaczyło, że można być bardzo słabym, bardzo ograniczonym, a można być wspaniałym, pięknym człowiekiem – mówi ksiądz Andrzej Dziedziul, dyrektor Hospicjum Domowego Księzy Marianów w Warszawie.

(mb)

Aby wysłuchać audycji Karoliny Wichowskiej i Grzegorza Krakowskiego, wystarczy wybrać "Chory - wspaniały, piękny człowiek" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Dużo więcej materiałów dotyczących pontyfikatu Jana Pawła II zgromadziliśmy w serwisie specjalnym Beatyfikacja Jana Pawła II. Zapraszamy.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

Z archiwum Radia