Polskie Radio
Section05
hospicjum

Dyrektor Holistycznego Centrum Wsparcia po Stracie eMOCja: rozumiemy wąską granicę pomiędzy życiem a śmiercią

- Zespół eMOCji to cała załoga, rzesza ludzi, która rozumie tę wąską granicę pomiędzy życiem a śmiercią. Jesteśmy tam, gdzie świat i medycyna mówią, że już nie da się nic więcej zrobić, że trzeba tylko czekać na śmierć - mówiła w Polskim Radiu 24 Elwira Liegman, dyrektor Holistycznego Centrum Wsparcia po Stracie eMOCja. Gościem audycji był także Rafał Porzeziński, dziennikarz, autor programu "Ocaleni" w TVP1 i audycji "Dwa spojrzenia" w PR24.
Zobacz więcej na temat:  hospicjum wolontariat szpital społeczeństwo dzieci POLSKA Warszawa

Ruszyła akcja "PoKolędzie JP2". Joanna Korzeniewska: zapraszamy do kolędowania z potrzebującymi

10 stycznia ruszyła już 7. edycja akcji "PoKolędzie JP2" realizowanej przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Organizator zaprasza zespoły muzyczne, chóry i schole do wspólnego kolędowania z potrzebującymi. - Kolędnicy odwiedzą domy pomocy społecznej, kluby seniora, areszty czy hospicja - mówiła Joanna Korzeniewska z Centrum Myśli Jana Pawła II.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Paweł II kolędy chór wolontariat dom dziecka hospicjum szpital areszt Warszawa społeczeństwo

Boże Narodzenie w hospicjum dla dzieci. "Uczymy się łapania dobrych chwil"

Drugi dzień Bożego Narodzenia to czas, gdy obok narodzin Pana Jezusa przywołujemy męczeństwo pierwszego jego świadka - św. Szczepana. Rodzące się życie przynosi radość, a wspomnienie męczeństwa także ból, jeśli wiadomo że to świąteczne rodzinne spotkanie będzie bardzo krótkie. - Dla wielu rodzin pusty talerz ma bardzo konkretne imię i wielką tęsknotę - mówi w Polskim Radiu 24 Ewa Liengman, prezes Hospicjum Pomorze Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Małgorzata Bartas-Witan społeczeństwo Boże Narodzenie dzieci hospicjum

Ponad 1,8 mln zł od premiera na budowę dwóch hospicjów. Rzecznik rządu: to będą miejsca dobrej opieki

Na przełomie 2022 i 2023 r. ma być otwarte hospicjum w Kartuzach (Pomorskie). Z rezerwy ogólnej premiera miejscowy Caritas otrzymał milion złotych na dokończenie budowy placówki. Na budowę hospicjum w Pogorzelicach ok. 807 tys. zł dostało też Lęborskie Hospicjum Stacjonarne.
Zobacz więcej na temat:  hospicjum pomoc rząd Mateusza Morawieckiego Piotr Müller Kartuzy pomorskie regiony społeczeństwo

NASZ WYWIAD Michał Wójcik: mam nadzieję, że wszystkie ugrupowania poprą projekt dotyczący hospicjów perinatalnych

Projekt ustawy regulującej funkcjonowanie hospicjów perinatalnych autorstwa Solidarnej Polski został przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek skierowany do I czytania. Zdecydowano, że odbędzie się ono na posiedzeniu sejmowej komisji rodziny i polityki społecznej. - Skierowanie do I czytania znaczy, że jest szybko procedowany. Bardzo się cieszę, to jest ważny projekt - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Michał Wójcik, jeden ze współautorów projektu. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Wójcik aborcja Trybunał Konstytucyjny Solidarna Polska hospicjum dzieci polityka

"Życie jest najcenniejszą wartością". Obchody Narodowego Dnia Życia w MEiN

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział podczas debaty w Ministerstwie Edukacji i Nauki, że Narodowy Dzień Życia jest okazją do refleksji. Podczas spotkania ministra z przedstawicielkami Fundacji Małych Stópek i Towarzystwa Przyjaciół Chorych "Hospicjum" w Puławach zaprezentowano broszurę o życiu człowieka. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki dzieci hospicjum

Działalność hospicjów. "Największym problemem człowieka w cierpieniu jest samotność"

- Pojęcie chorego za parawanem ilustruje pewien problem społeczny. Ten przysłowiowy parawan pojawia się jako problem w patrzeniu na hospicjum, jest to bardzo często temat tabu. Nie chce się o tym mówić, by odizolować od siebie cierpienie i śmierć, by nie szukać ich sensu wcześniej, zanim nas dopadnie - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kiciński, dyrektor Fundacji Anioły Miłosierdzia. W audycji wziął również udział ks. Marek Kujawski SAC, dyrektor hospicjum domowego Królowej Apostołów w Radomiu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 hospicjum Litwa senior choroba społeczeństwo

Reklama hospicjum zablokowana na Facebooku. Serwis podał zaskakujący powód

Założyciel i prezes Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia o. Filip Buczyński chciał poprzez Facebooka promować m.in. ideę hospicjum perinatalnego i stacjonarnego dla dzieci i ich rodzin, ale zostało mu to uniemożliwione. O sprawie poinformował w piątek portal Gosc.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo aborcja hospicjum pomoc rodzina Kościół media społecznościowe Facebook cenzura cenzura internetu

Minister rodziny: hospicja perinatalne to bardzo ważne miejsca, powinny być na terenie całego kraju

- Hospicja perinatalne to bardzo ważne miejsca, których sieć powinna być na terenie całego kraju - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, wskazując, jak bardzo potrzebne jest wsparcie dla matek i ojców "w czasie trudnej ciąży" i po urodzeniu dziecka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA hospicjum społeczeństwo dzieci rodzice rodzina ciąża opieka nad dzieckiem Marlena Maląg Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej