Polskie Radio
Section05
hospicjum

Radość z życia nawet w chorobie. Misja Fundacji "Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci"

Fundacja "Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci" pomaga w opiece nad chorymi dziećmi. Mali pacjenci są z bliskimi w swoich domach, a rodzice i opiekunowie korzystają ze wsparcia personelu i specjalistów. O misji tego miejsca opowiedział w "Zagadkowej niedzieli" doktor Michał Błoch, lekarz, specjalista pediatrii. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka hospicjum Wrocław Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci Katarzyna Stoparczyk choroba dzieci szpital

Działalność sądeckiego hospicjum. Reportaż "Każdy na swój temat cierpi" [POSŁUCHAJ]

To miejsce, gdzie brak nadziei splata się z nadzieją, cierpienie z poczuciem ulgi, samotność z obecnością. Mowa o hospicjum. Tu czas płynie wolniej niż gdzie indziej. Monika Chrobak przyjrzała się działalności sądeckiego ośrodka, w którym jest zapewniona opieka nad pacjentami z chorobami nowotworowymi lub innymi chorobami nieuleczalnymi.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Monika Chrobak hospicjum pomoc społeczna seniorzy reportaż w Jedynce pr poleca

"Każdy na swój temat cierpi" - reportaż Moniki Chrobak o działalności sądeckiego hospicjum

To miejsce, gdzie brak nadziei splata się z nadzieją, cierpienie z poczuciem ulgi, samotność z obecnością. Mowa o hospicjum. Tu czas płynie wolniej niż gdzie indziej. Monika Chrobak przyjrzała się działalności sądeckiego ośrodka, w którym jest zapewniona opieka nad pacjentami z chorobami nowotworowymi lub innymi chorobami nieuleczalnymi.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Monika Chrobak hospicjum pomoc społeczna seniorzy

TYLKO U NAS Światowy Dzień Chorego. Jak przyjmować cierpienie? Czy można je oswoić?

Choroba spada na nas często niespodziewanie, bywa jak wyrok, od którego nie ma odwołania. Jak radzić sobie z cierpieniem, także wśród najbliższych, co pomaga, by mimo wszystko zachować pogodę ducha i odnaleźć sens zmagania się z trudami w codzienności? Swoimi doświadczeniami podzieliły się z portalem Polskiego Radia 24 lekarka z 30-letnim stażem pracy z osobami terminalnie chorymi oraz mama 11-letniej Kornelii Glazy, która urodziła się bez oznak życia, w ciężkiej zamartwicy. Otrzymała 0 punktów w skali Apgar.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA choroba hospicjum cierpliwość trudności lekarz dziecko

Spotkania z potrzebującymi, w domach opieki, hospicjach. Ruszyła kolejna edycja akcji "PoKolędzie JP2"

Rozpoczęła się rejestracja do kolejnej edycji akcji PoKolędzie JP2, w ramach której chóry, schole parafialne i zespoły muzyczne będą śpiewać kolędy w domach pomocy społecznej, klubach seniora, aresztach śledczych, hospicjach, domach dziecka i placówkach opiekuńczo-wychowawczych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Paweł II kolędy chór wolontariat dom dziecka hospicjum szpital areszt Warszawa społeczeństwo pomoc

"Tradycja i dobry uczynek". Kolejna edycja akcji PoKolędzie JPII

Rozpoczęła się rejestracja do akcji PoKolędzie JPII, w której zespoły kolędników odwiedzają miejsca o utrudnionym dostępie do kultury. Koordynator inicjatywy, dyrygent chóru Centrum Myśli Jana Pawła II Jakub Siekierzyński mówi, że to społeczny projekt członków chóru, w którym zespoły i schole - nawet zebrane spontanicznie - organizują się i odwiedzają domy dziecka, domy seniora, domy samotnej matki, szpitale, hospicja.
Zobacz więcej na temat:  kolędy Boże Narodzenie POLSKA Kościół Jan Paweł II hospicjum społeczeństwo aktualności katolickie

PR24 Czy można się przygotować na śmierć? Beata Biały o pracy w hospicjum dziecięcym

- Nawet jeżeli rodzice deklarują, iż akceptują fakt, że dziecko umrze stosunkowo szybko, to ta akceptacja może być gdzieś na poziomie racjonalnym. Natomiast na poziomie emocjonalnym bywa bardzo różnie. Kiedy stan dziecka nagle się pogarsza, okazuje się, że gotowość do zaakceptowania jego śmierci wcale nie jest rzeczą oczywistą - powiedziała w Polskim Radiu 24 Beata Biały z Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Wszystkich Świętych Kościół katolicki hospicjum

Każdy może pomóc Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu

Wolontariusze służą chorym 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu szuka wolontariuszy - ludzi, którzy chcieliby pomóc, nie tylko przy chorych. - Angażując się w dzieło hospicjum, z założenia nie otrzymujemy wynagrodzenie w formie pieniężnej. Naszym wynagrodzeniem jest satysfakcja, uśmiech chorego i poczucie dobrze wykonanej pracy - mówiła w Polskim Radiu 24 lekarz-wolontariusz Maria Cygan.
Zobacz więcej na temat:  hospicjum Radom pomoc POLSKA społeczeństwo

PR24 "Dwa spojrzenia". Agata Puścikowska i Paweł Grabowski o tym, jak oswoić śmierć

- Nie ma innego wyjścia, jak oswoić śmierć. To jest rzeczywistość, której dotknie każdy z nas. W pacierzu prosimy o o dobrą śmierć, w Liturgii Godzin - powiedział w Polskim Radiu 24 bioetyk i specjalista medycyny paliatywnej Paweł Grabowski. Gościem "Dwóch spojrzeń" była także publicystka Agata Puścikowska, która opowiadała o wrażeniu, jakie wywarło na niej podlaskie Hospicjum Proroka Eliasza. 
Zobacz więcej na temat:  Rafał Porzeziński społeczeństwo hospicjum

Zostań darczyńcą Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu

W podradomskim Sołtykowie powstaje Hospicjum Królowej Apostołów. - Nie zawsze jesteśmy w stanie pomóc chorym w ich domach. Często uniemożliwia to też odległość od naszej bazy. Dlatego postanowiliśmy zbudować stacjonarne hospicjum - mówił w Polskim Radiu 24 ksiądz Marek Kujawski, założyciel i dyrektor Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu.  
Zobacz więcej na temat:  hospicjum wolontariat Radom społeczeństwo POLSKA

Wilno - miejsce na mapie i w duszy. Rozmowy z okazji 700-lecia miasta

- To jest miasto, jak mówił Czesław Miłosz, prowincjonalne, stworzone specjalnie dla człowieka w proporcjach, które go nie drażnią, nie usuwają na plan dalszy - mówiła o Wilnie dziennikarka i poetka Barbara Gruszka-Zych. Bohaterem cyklu "Zapiski ze współczesności" - nietypowo - było tym razem miasto, które odegrało niezwykle ważną rolę w historii kultury litewskiej, polskiej i żydowskiej - Wilno.
Zobacz więcej na temat:  Wilno Dwójka jubileusz Dorota Gacek hospicjum Faustyna Kowalska Litwa