Polskie Radio
Section05
papież

#PilnujcieMiTychSzlaków. Słowa Jana Pawła II hasztagiem akcji promującej efektywny wypoczynek

Studenci krakowskich duszpasterstw akademickich zachęcają do aktywnego wypoczynku wśród polskich krajobrazów i publikowania zdjęć z wakacji z hasztagiem #PilnujcieMiTychSzlaków. Tymi słowami Karola Wojtyły zachęcają do akcji, która promuje mądry i efektywny wypoczynek.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II papież Karol Wojtyła Kraków wypoczynek Kościół społeczeństwo religia aktualności katolickie POLSKA

Książkę "Pamięć i tożsamość" Jana Pawła II wydano po ukraińsku

Z okazji setnej rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II lwowskie wydawnictwo "Litopys" wydało tłumaczenie na język ukraiński ostatniej pracy papieża Polaka "Pamięć i tożsamość". Jest to drugie wydanie, dopełnione rozmową z Ojcem Świętym o zamachu na jego życie w maju 1981 roku, gdzie rozmyśla nad przebaczeniem i miłosierdziem. Przekład z języka włoskiego wykonała lwianka Mariana Prokopowycz.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II papież Ukraina

Fotograf św. Jana Pawła II: w cieniu Karola Wojtyły żyłem przez niemal wszystkie swoje lata

- Pełnienie funkcji fotografa Jana Pawła II było czymś niezwykłym, to natężenie tylu wydarzeń, że jak budzę się w nocy, to czasami pytam sam siebie: Bujak, czy ty to wszystko przeżyłeś? - powiedział Adam Bujak, artysta fotografik. Do postaci papieża Polaka i jego pontyfikatu odniósł się również ks. Jarosław Grabowski, red. nacz. tygodnika "Niedziela".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Antoni Trzmiel Jan Paweł II papież Karol Wojtyła wiara religia chrześcijaństwo

Twórczość literacka Jana Pawła II

W tym roku przypada 100. rocznica urodzin Jana Pawła II. Papież Polak nie tylko zapadł w naszej pamięci jako następca św. Piotra, ale również jako poeta oraz miłośnik teatru. Przy tej okazji w audycji "Poczytnik" rozmowa o twórczości pisarskiej Karola Wojtyły i jego obrazie w polskiej literaturze.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KSIĄŻKA książki Jan Paweł II Karol Wojtyła papież Krzysztof Masłoń wiara religia chrześcijaństwo literatura KULTURA

Wirtualne odwiedziny w domu rodzinnym Jana Pawła II

Papież Polak Jan Paweł II urodził się dokładnie sto lat temu w niewielkim mieszkaniu na pierwszym piętrze kamienicy przy ulicy Kościelnej 7 (dawniej Rynek 2/4) w Wadowicach. Dziś mieści się tu Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II, które rocznie odwiedza ok. 250 tys. osób z całego świata i którego wnętrze możemy zwiedzić online.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej KULTURA Jan Paweł II Karol Wojtyła muzeum Wadowice papież Monika Suszek

"Chrześcijaństwo sercem Europy". Premier dla francuskiego dziennika "Le Figaro"

W artykule "Chrześcijaństwo jest sercem Europy: nie zapominajmy o lekcji Jana Pawła II!", zamieszczonym w "Le Figaro", premier Mateusz Morawiecki przypomniał o wkładzie papieża Polaka w upadek komunizmu i jego przesłaniu solidarności i miłosierdzia aktualnym też w czasie epidemii.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II religia Kościół chrześcijaństwo wiara katolicyzm premier Mateusz Morawiecki społeczeństwo papież Karol Wojtyła ŚWIAT