Polskie Radio
Section05
papież

PR24 Obrazy i chwile pontyfikatu Jana Pawła II. Wspomnienia Adama Bujaka

- Pamiętam papieskie przemówienie na placu Zwycięstwa w Warszawie. Przy tym ogromnym krzyżu, przy prymasie Polski, cudownym, wielkim człowieku, słyszymy słowa: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi. One pozostały bardzo głęboko w duszach i sercach milionów Polaków - mówił w Polskim Radiu 24 fotograf Jana Pawła II wspominając swoją służbę u boku papieża Polaka.
Zobacz więcej na temat:  papież Jan Paweł II Kościół katolicki chrześcijaństwo

Papież Franciszek tłumaczy swoje słowa o "wielkiej Rosji": nie myślałem o imperializmie

Papież Franciszek powiedział w poniedziałek, że jego słowa skierowane do młodych Rosjan o dziedzictwie "wielkiej Rosji" były niefortunne. Zapewnił, że miał na myśli kulturę, a nie rosyjski imperializm. Słowa Ojca Świętego z przesłania na żywo do rosyjskiej młodzieży zostały odebrane przez Ukraińców jako wspieranie rosyjskiego reżimu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT papież Watykan Rosja

Papież Franciszek w Mongolii: religie są powołane do zaoferowania światu harmonii

- Tradycje religijne, w swojej oryginalności i różnorodności, stanowią ogromny potencjał dobra w służbie społeczeństwu - powiedział papież Franciszek podczas spotkania ekumenicznego i międzyreligijnego w Mongolii w niedzielę. Podkreślił, że gdyby rządzący narodami wybrali drogę dialogu z innymi, wnieśliby decydujący wkład w zakończenie konfliktów na świecie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Mongolia papież papież Franciszek wiara

Watykan tłumaczy słowa papieża nt. Rosjan. Franciszek nie pochwala imperialistycznej logiki

Watykan oświadczył we wtorek, że w słowach skierowanych niedawno do młodych rosyjskich katolików papież Franciszek nie zachęcał ich do "wychwalania imperialistycznej logiki". Komunikat w tej sprawie wydał dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni w związku z krytyką, z jaką słowa papieża przyjęto na Ukrainie. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Watykan papież papież Franciszek Kościół Ukraina Rosja wojna na Ukrainie

Franciszek chwali rosyjski imperializm. Nie jest w tym pierwszy

W ostatnich dniach papież Franciszek po raz kolejny wywołał burzę. Ojciec Święty zwracając się do młodych Rosjan, zachęcił ich do dbania o dziedzictwo wielkiej Rosji. Wypowiedź papieża wzbudziła kontrowersje, ale to nie pierwszy raz w historii, gdy głowa Kościoła katolickiego patrzy na imperialistyczną Rosję przychylnie.
Zobacz więcej na temat:  papież Rosja Ukraina historia Polski Powstanie Styczniowe powstanie listopadowe HISTORIA

Papież Franciszek w tym tygodniu uda się do Mongolii. To jedna z najciekawszych pielgrzymek w dziejach

Papież Franciszek wyruszy w czwartek w jedną z najciekawszych podróży w dziejach wszystkich pielgrzymek. Uda się do Mongolii, gdzie nie był żaden z jego poprzedników. Dwadzieścia la temu zaproszony tam został Jan Paweł II, ale wizyta nie doszła do skutku z powodu jego stanu zdrowia. Obecna podróż do kraju, położonego między Rosją i Chinami, w którym przez dekady panował komunizm, odbędzie się w złożonym kontekście geopolitycznym.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja papież Franciszek Kościół Kościół katolicki wiara religia chrześcijaństwo katolicyzm Watykan Mongolia ułan bator papież

"Zaśnięcie Matki Bożej". Dziś w kościele katolickim Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obchodzono w Kościele od przełomu V i VI wieku pod nazwą Zaśnięcia Bogurodzicy, czyli Koimesis. Wielowiekową wiarę Kościoła w formie dogmatu ogłosił dopiero papież Pius XII w 1950 r.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół Kościół katolicki chrześcijaństwo wiara Jezus Chrystus religia tradycja Jan Paweł II katolicyzm Pius_XII papież Watykan