Polskie Radio
Section05
papież

"O zmiłowanie Boga nad nieszczęsną Polską". Kościół wobec bitwy warszawskiej

5 sierpnia 1920 roku papież Benedykt XV skierował do biskupów świata przesłanie z prośbą o modlitwę o "zmiłowanie Boga nad nieszczęsną Polską". Postanowił ją wystosować w odpowiedzi na apel polskiego episkopatu, który prosił o wsparcie duchowe w obronie niepodległości i wiary.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA papież Watykan Kościół katolicki wojna polsko-bolszewicka bitwa warszawska 1920

Papież zwrócił się do Polaków. "Pielgrzymujcie w intencji pokoju na świecie"

Papież Franciszek poprosił Polaków, by trud pielgrzymowania na Jasną Górę i do innych sanktuariów ofiarowali za Kościół i pokój na świecie, a zwłaszcza na Ukrainie. Po miesięcznej przerwie wakacyjnej papież spotkał się w środę z wiernymi na audiencji generalnej w Watykanie. Relacjonował swą niedawną podróż do Kanady.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT papież Franciszek pielgrzymka papież Kościół katolicki

"Obudziło to we mnie oburzenie i wstyd". Papież spotkał się z byłymi uczniami szkół rezydencjalnych

Papież Franciszek, przebywający w mieście Iqaluit na dalekiej północy Kanady, spotkał się w piątek z grupą byłych uczniów szkół rezydencjalnych - przymusowych placówek, do których wysyłano dzieci z rdzennych ludów. Następnie w przemówieniu po raz kolejny w czasie tej wizyty prosił o przebaczenie za zło popełnione przez katolików, którzy w tych szkołach przyczynili się do polityki asymilacji kulturowej.
Zobacz więcej na temat:  papież papież Franciszek Kościół katolicki wiara pielgrzymka Indianie Kanada ŚWIAT Europa

Papież wyruszył na pielgrzymkę do Kanady. W planach spotkanie z premierem i rdzenną ludnością kraju

O godzinie 9.00 papież Franciszek wyruszył z rzymskiego lotniska Fiumicino, gdzie rozpocznie sześciodniową pielgrzymkę do Kanady. Pierwszym etapem jego podróży jest Edmonton, w którym papieski samolot ma wylądować po ponad dziesięciogodzinnym locie. O szczegółach z Rzymu korespondent Polskiego Radia Piotr Kowalczuk.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Ameryka Północna Kanada papież papież Franciszek pielgrzymka wiara religia Kościół Kościół katolicki chrześcijaństwo

"Uwolnić się od goryczy przeszłości". Jan Paweł II o pojednaniu Polaków i Ukraińców

Papież Polak odegrał bardzo znaczącą rolę w procesie dialogu i pojednania polsko-ukraińskiego. Świadomy skomplikowanych, sięgających kilka stuleci w głąb, relacji między Polakami i Ukraińcami, pamiętający o tragicznych wydarzeniach z najnowszej historii, nie ustawał w próbach przypominania o fundamentalnej ewangelicznej zasadzie przebaczenia. Bo tylko ono, mówił, jest drogą do pokoju.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II papież Ukraina chrześcijaństwo Kościół katolicki

Uroczystość świętych Piotra i Pawła. Papież Franciszek: Kościół nie może zamykać się w sobie

Papież Franciszek w uroczystość świętych Piotra i Pawła, którzy są patronami Rzymu, odprawił mszę w bazylice watykańskiej. Podczas wygłoszonej homilii podkreślał, że Kościół nie może zamykać się w sobie, ale "z entuzjazmem i kreatywnością poświęcić się misji i opiece nad najsłabszymi".  
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT społeczeństwo Kościół Kościół katolicki papież Franciszek wiara chrześcijaństwo papież

Przed Markiem Polo był Benedykt Polak. Pionierska wyprawa na Wschód

Po raz ósmy zostały rozdane nagrody imienia Benedykta Polaka, przeznaczone dla naukowców, którzy mogą pochwalić się wybitnymi osiągnięciami w badaniu ziemi, mórz, powietrza i kosmosu. Uroczystość, która odbyła się w sobotę 25 czerwca w Pałacu Kazimierzowskim w Warszawie to dobra okazja, by przypomnieć dokonania patrona tej nagrody. O ekspedycji Benedykta Polaka i Giovanniego da Pian del Carpine do Mongolii, która o 25 lat popprzedziła słynną wyprawę Marco Polo, opowiedział w Trójce prof. Mariusz Ziółkowski, prezes polskiego oddziału The Explorers Club.
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek Trójka franciszkanie podróże Mongolia średniowiecze Warszawa historia Polski papież

Beatyfikacje, Tatry i komunizm. Druga pielgrzymka Jana Pawła II do Polski

W dniach 16-23 czerwca 1983 roku papież Jan Paweł II po raz drugi odwiedził Polskę. W ojczyźnie spędził ponad tydzień. W tym czasie spotykał się z młodzieżą, rozmawiał z Lechem Wałęsą, a także z premierem Wojciechem Jaruzelskim.  
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA papież Jan Paweł II beatyfikacja Solidarność Lech Wałęsa Wojciech Jaruzelski pielgrzymka Kraków Tatry Uniwersytet Jagielloński lata 70 lata 80 stan wojenny