Polskie Radio
Section05
Jan Paweł II

"Stypendia Centrum Myśli JP II zmieniają życie"

Centrum Myśli Jana Pawła II od 2003 roku tworzy elitę społeczną otwierającą się na drugiego człowieka przez wychowanie do życia w idei pomocy. Stypendia Centrum to nie tylko finansowanie dla potrzebujących, ale cała idea wychowania w empatii. Mówili o tym w Maria Jankowska (szefowa stypendiów Centrum Myśli JP II) Kinga Najkowska i Katarzyna Osior-Szot (stypendysta).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 pomoc Kościół katolicki Jan Paweł II

Dziedzictwo ideowe "Solidarności"

– Korpus wspólnych przekonań ludzi „Solidarności” był oparty na wezwaniach o charakterze moralnym – powiedział dr Krzysztof Mazur, filozof i politolog. W audycji „Rozpruwacz Kulturalny”, przy okazji ukazania się książki gościa Polskiego Radia 24 „Przekroczyć nowoczesność. Projekt polityczny ruchu społecznego Solidarność", rozmowa na temat dziedzictwa ruchu solidarnościowego i analiza jego korzeni ideowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Solidarność Jan Paweł II Stefan Wyszyński

13. rocznica śmierci Jana Pawła II: "Nie lękajcie się!"

Słowa, aby wierni "nie lękali się" wypowiedziane podczas mszy świętej inaugurującej pontyfikat, stały się hasłem tegorocznych obchodów 13. rocznicy śmierci Jana Pawła II, organizowanych przez warszawskie Centrum Myśli Jana Pawła II. O swoich spotkaniach i relacjach z Ojcem Świętym opowiedział w Polskim Radiu 24 metropolita lwowski - abp Mieczysław Mokrzycki, który od 1996 r. był jego osobistym sekretarzem. O obchodach rocznicy śmierci papieża mówił także Marcin Nowak, koordynator tego wydarzenia z Centrum Myśli Jana Pawła II i ks. Grzegorz Kurp, pallotyn, filozof.  
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Kościół katolicyzm Rzym Watykan Karol Wojtyła

Premier: słowa Jana Pawła II są dewizą naszego rządu

Ojciec Święty Jan Paweł II mówił w Sejmie w 1999 roku, że "służba narodowi musi być zawsze ukierunkowana na dobro wspólne, które zabezpiecza dobro każdego obywatela". Dwie dekady później te słowa pozostają dewizą naszego rządu - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. W poniedziałek przypada 13. rocznica śmierci papieża Jana Pawła II.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Paweł II papież premier Mateusz Morawiecki aktualności katolickie

"Żaden dialog nie zagraża zachowaniu swojej tożsamości"

- Dialog chrześcijańsko-judaistyczny wpisuje się w bardzo szeroką postawę Kościoła prowadzenia dialogu ze współczesnym światem. Jeżeli Kościół ma walczyć o zbawienie ludzi, to należy pamiętać, że Bóg pragnie zbawić wszystkich ludzi - mówił w Dwójce ks. bp Rafał Markowski, przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc Jan Paweł II judaizm chrześcijaństwo pascha religia Małgorzata Szymankiewicz Michael Schudrich Episkopat Polski KULTURA