Polskie Radio
Section05
Jan Paweł II

Sprawa pomnika Jana Pawła II. "Rewolucja Francuska stworzyła własną religię"

- Częścią ideologii republikańskiej, oprócz laickości, jest idea równości religii. Z ideologią republikańską miesza się również współczesna polityczna poprawność, która nie do końca się z nią pokrywa, bo mówi, że powinniśmy być wielokulturowi i powinniśmy celebrować swoją wielokulturowość – powiedział w audycji W Gruncie Rzeczy Michał Barcikowski (Christianitas). Gościem Polskiego Radia 24 był także Tomasz Terlikowski (Telewizja Republika).
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Francja pomniki

Polityk o krzyżu na pomniku papieża: Francuzi idą za daleko

Francuzi chcą pozbawić krzyża pomnik Jana Pawła II, ponieważ – jak twierdzą - obecność krzyża w przestrzeni publicznej sprzeczna jest z laickością republiki.- Nasz papież był wielkim Polakiem. Pomimo tego, że jestem lewakiem, to takie gesty Francuzów są dla mnie niemądre - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Gawkowski z SLD.
Zobacz więcej na temat:  SLD prokuratura Jan Paweł II Francja Krzysztof Gawkowski Sąd Najwyższy

"Oficjalnym wyznaniem Francji jest ateizm"

- Podstawowym problemem Francji jest to, że oficjalnym wyznaniem tego kraju jest ateizm. Laickość i liwidacja wszystkich symboli religijnych jest wyrazem tego ateizmu, będącego swego rodzaju koncesją państwową  - powiedział prof. Adam Wielomski, politolog, historyk idei i znawca Francji. Odniósł się w ten sposób do planowanego usunięcia krzyża z pomnika Jana Pawła II, który stoi we francuskiej miejscowości Ploermel w Bretanii. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Francja Jan Paweł II pomniki ateizm Kościół ŚWIAT

Sprawa pomnika Jana Pawła II symbolem laicyzacji Francji

– Spór o krzyż jest sprawą absurdalną i trudną do wyobrażenia – powiedział ks. Grzegorz Kurp, pallotyn. Odniósł się w ten sposób do planowanego usunięcia krzyża z pomnika Jana Pawła II, który stoi we francuskiej miejscowości Ploermel w Bretanii. Premier Beata Szydło podjęła starania, aby ocalić pomnik Jana Pawła II we Francji i przenieść go do Polski.
Zobacz więcej na temat:  Francja Jan Paweł II papież pomniki Beata Szydło PiS Prawo i Sprawiedliwość

Pomnik Jana Pawła II we Francji "ocalić od ocenzurowania"

Francja chce usunąć krzyż z pomnika Jana Pawła II. Rząd Beaty Szydło proponuje przenieść pomnik do Polski. Premier Beata Szydło podjęła starania, aby ocalić pomnik Jana Pawła II we Francji. Kilka dni temu francuska Rada Stanu nakazała usunięcie krzyża z pomnika papieża Polaka w mieście Ploermel w Bretanii. O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Krzyżak z dziennika Rzeczpospolita.
Zobacz więcej na temat:  Francja Beata Szydło Jan Paweł II premier Paryż chrześcijaństwo