Polskie Radio
Section05
Jan Paweł II

Kotki, bezwstydne dziewczynki i tajemnice. Nikt nie malował tak jak Balthus

– Nie dopuszczał publiczności do prywatnego życia, ale chciał przemawiać poprzez sztukę. Ta jednak często była opacznie interpretowana. Nad percepcją dzieła Balthusa zaważyła między innymi powieść "Lolita"  – mówiła w Polskim Radiu krytyk sztuki Monika Małkowska.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo HISTORIA Jan Paweł II Rainer Maria Rilke religia katolicyzm seks Dwudziestolecie międzywojenne Paryż Szwajcaria Wrocław renesans André Gide

Między Nietzschem a uwodzeniem. Krzysztof Michalski i życie współczesnego filozofa

– Gdy Michalskiemu przyszedł do głowy pomysł o Instytucie Nauk o Człowieku, podzielił się tym z Tischnerem. Ten powiedział: "Jedźmy z tym do papieża". Okazało się, że to był dobry pomysł – wspominał w Polskim Radiu eseista Wojciech Bonowicz. 11 lutego br. mija 11 lat od śmierci Krzysztofa Michalskiego, cenionego filozofa, twórcy jednego z najważniejszych europejskich centrów naukowych.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski Józef Tischner Jan Paweł II Andrzej Seweryn Krzysztof Król Wojciech Bonowicz filozofia Leszek Kołakowski chrześcijaństwo Aleksander Smolar

Dzień Życia Konsekrowanego. Kard. Nycz w przewodniczył mszy św. w archikatedrze warszawskiej

W światowy Dzień Życia Konsekrowanego siostry zakonne, ojcowie, bracia zakonni oraz osoby konsekrowane spotkali się na wspólnej modlitwie w archikatedrze warszawskiej. Mszy Świętej przewodniczył metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. W archidiecezji warszawskiej posługuje około dwa tysiące sióstr zakonnych i około 500 zakonników.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA metropolia Kazimierz Nycz Msza święta Jan Paweł II

„Cena niezłomności”

W tym odcinku przedstawiamy archiwalną audycję Agnieszki Trzeciakiewicz „Cena niezłomności”, która na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia ukazała się w ramach cyklu „Ślady na piasku” w 2019 roku. O okolicznościach brutalnego morderstwa kapelana „Solidarności”, jego działalności społeczno-religijnej, Mszach świętych za Ojczyznę, jego nauczaniu, prześladowaniu i kulcie oraz o procesie beatyfikacyjnym męczennika – opowiada ksiądz profesor Józef Naumowicz, postulator w procesie kanonizacyjnym księdza Popiełuszki. Część audycji została poświęcona procesowi kanonizacyjnemu księdza Jerzego i cudowi uzdrowienia z białaczki szpikowej, który dokonał się za wstawiennictwem błogosławionego we Francji 14 września 2012 roku.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko Jan Paweł II Kościół HISTORIA PRL

"Solidarność" u Jana Pawła II. "Gdy na lotnisku ukazał się Wałęsa, zapanował chaos"

- Włoska służba bezpieczeństwa w teatralnych mundurach udawała, że utrzymuje porządek, ale z chwilą, gdy ukazał się Wałęsa, niosąc bukiet czerwonych goździków, na lotnisku zapanował zupełny chaos. Fotografowie zaczęli skandować "Walesa, Walesa", żeby tylko się do nich odwrócił – relacjonował Józef Biliński na antenie radia BBC. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski historia PRL Solidarność Lech Wałęsa Watykan Rzym Jan Paweł II 1981

Spotkania z potrzebującymi, w domach opieki, hospicjach. Ruszyła kolejna edycja akcji "PoKolędzie JP2"

Rozpoczęła się rejestracja do kolejnej edycji akcji PoKolędzie JP2, w ramach której chóry, schole parafialne i zespoły muzyczne będą śpiewać kolędy w domach pomocy społecznej, klubach seniora, aresztach śledczych, hospicjach, domach dziecka i placówkach opiekuńczo-wychowawczych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Paweł II kolędy chór wolontariat dom dziecka hospicjum szpital areszt Warszawa społeczeństwo pomoc

"Tradycja i dobry uczynek". Kolejna edycja akcji PoKolędzie JPII

Rozpoczęła się rejestracja do akcji PoKolędzie JPII, w której zespoły kolędników odwiedzają miejsca o utrudnionym dostępie do kultury. Koordynator inicjatywy, dyrygent chóru Centrum Myśli Jana Pawła II Jakub Siekierzyński mówi, że to społeczny projekt członków chóru, w którym zespoły i schole - nawet zebrane spontanicznie - organizują się i odwiedzają domy dziecka, domy seniora, domy samotnej matki, szpitale, hospicja.
Zobacz więcej na temat:  kolędy Boże Narodzenie POLSKA Kościół Jan Paweł II hospicjum społeczeństwo aktualności katolickie

Antoni Kępiński - psychiatra - humanista

105 lat temu, 16 listopada 1918 roku, urodził się wybitny lekarz psychiatra, Antoni Kępiński. Z otwartością podchodził do psychiatrii jako części humanistyki, a do pacjenta - z sercem, empatią i ogromną wyrozumiałością. Zmienił polską psychiatrię i odbiór społeczny tej dziedziny oraz chorych psychicznie.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Kraków Jan Paweł II II wojna światowa psychiatria psychiatra psychologia psychoterapia stres