Polskie Radio
Section05
Jan Paweł II

Antoni Kępiński - psychiatra - humanista

103 lata temu, 16 listopada 1918 roku urodził się wybitny lekarz psychiatra, Antoni Kępiński. Z otwartością podchodził do psychiatrii jako części humanistyki, a do pacjenta - z sercem, empatią i ogromną wyrozumiałością. Zmienił polską psychiatrię i odbiór społeczny tej dziedziny oraz chorych psychicznie.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Kraków Jan Paweł II II wojna światowa psychiatria psychiatra psychologia psychoterapia stres

Biograf Wandy Półtawskiej: młodzież do niej lgnie, bo szuka wartości

- Młodzież ją kocha na różnych etapach i na różnych poziomach. Młodzież lubelska bardzo do niej lgnie, bo ona opowiada o przedwojennym Lublinie, o Ravensbruck - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Krzyżak ("Rzeczpospolita"), autor książki "Wanda Półtawska. Biografia z charakterem". 
Zobacz więcej na temat:  Wanda Półtawska Jan Paweł II chrześcijaństwo psychologia II wojna światowa psychiatria rodzina Polskie Radio 24

Wanda Półtawska kończy 100 lat. Jej była studentka: zakochałam się w tym, co i w jaki sposób mówiła

- Potrafiła idealnie skupiać uwagę studentów na tym, co mówiła. Panowała nad grupą. Jeśli wyczuwała z naszej strony znużenie, to natychmiast przywoływała jakąś dygresję, zawsze związaną z tematem. Automatycznie wszyscy wracaliśmy do wykładu - mówiła w Polskim Radiu 24 była studentka dr Wandy Półtawskiej Maria Fortuna-Sudor (tygodnik "Niedziela"). 
Zobacz więcej na temat:  Wanda Półtawska Jan Paweł II chrześcijaństwo psychologia II wojna światowa psychiatria rodzina Polskie Radio 24

"Miłość jako sposób życia". Setna rocznica urodzin Wandy Półtawskiej

- Moje przeżycia, nie tylko wojenne, były okazją, bym zrozumiała, kim jest człowiek, jaka jest jego tożsamość - podkreślała Wanda Półtawska w jednym z radiowych wywiadów. Ceniona lekarka, specjalistka w dziedzinie psychiatrii, profesor nadzwyczajna Papieskiej Akademii Teologicznej kończy 2 listopada 2021 roku sto lat.
Zobacz więcej na temat:  Wanda Półtawska Jan Paweł II chrześcijaństwo psychologia II wojna światowa psychiatria rodzina W POLSKIM RADIU

35. rocznica spotkania międzyreligijnego w Asyżu. Przedstawiciele różnych wyznań wspólnie modlili się o pokój

W Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego, prawosławnego, Starokatolickiego Kościoła Mariawitów, ewangelików, wyznawców Islamu i Judaizmu połączyli się na wspólnej modlitwie o pokój. Wydarzenie zainicjował 27 października 1986 roku w Asyżu Jan Paweł II.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo wiara Kościół chrześcijaństwo judaizm Jan Paweł II pokój papież religia

W Rosji konsekrowano kościół pod wezwaniem św. Jana Pawła II

W Togliatti, w europejskiej części Rosji został poświęcony kościół pod wezwaniem św. Jana Pawła II. Konsekracji dokonał ordynariusz saratowskiej diecezji św. Klemensa biskup Klemens Pickel. Kościół w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Togliatti jest pierwszą świątynią katolicką na terenie Federacji Rosyjskiej, której patronuje św. Jan Paweł II. W uroczystości wziął udział ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski.
Zobacz więcej na temat:  Polacy w Rosji Syberia Jan Paweł II Kościół katolicki

"Zawsze czuliśmy, że nas kocha". W Irkucku rozpoczęły się obchody VI Syberyjskiego Dnia Papieskiego

W Irkucku rozpoczęły się obchody VI Syberyjskiego Dnia Papieskiego. W tym roku wspominanie na Syberii nauczania Św. Jana Pawła II zbiegło się z trzydziestą rocznicą odbudowy struktur Kościoła Katolickiego w krajach dawnego Związku Radzieckiego. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Rosja Syberia Irkuck społeczeństwo religia chrześcijaństwo katolicyzm papież Jan Paweł II Dzień Papieski

Rosja: w Irkucku trwają przygotowania do niedzielnego Dnia Papieskiego

W Irkucku trwają przygotowania do zaplanowanego na niedzielę VI Dnia Papieskiego. Uroczystości zbiegają się z 30. rocznicą odbudowy w Rosji struktur Kościoła Katolickiego. W 1991 roku papież Jan Paweł II podpisał bullę o ustanowieniu dwóch administratur apostolskich dla europejskiej i syberyjskiej części Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Jan Paweł II Kościół katolicki Kościół i kultura Polacy w Rosji

"Jan Paweł II zapisał się w sercach wiernych z Syberii". Irkuck przygotowuje się do Dnia Papieskiego

W Irkucku trwają przygotowania do zaplanowanego na jutro VI Dnia Papieskiego. Uroczystości zbiegają się z 30. rocznicą odbudowy w Rosji struktur Kościoła Katolickiego. W 1991 roku papież Jan Paweł II podpisał bullę o ustanowieniu dwóch administratur apostolskich dla europejskiej i syberyjskiej części Rosji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Rosja Syberia Irkuck religia wiara Kościół Jan Paweł II Dzień Papieski

Kard. Nycz: kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II łączyła głęboka przyjaźń

W polskim kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie odbyła się msza święta dziękczynna za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego, poświęcona również wspomnieniu liturgicznemu św. Jana Pawła II. Nabożeństwu przewodniczył metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy Rzym społeczeństwo religia chrześcijaństwo katolicyzm Stefan Wyszyński beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego Kazimierz Nycz Msza święta Jan Paweł II Karol Wojtyła