Informacyjna Agencja Radiowa

SGGW z nowoczesnym Centrum Badań Biomedycznych

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2015 12:23
30 milionów złotych otrzymała Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego na modernizację Centrum Badań Biomedycznych. Tym samym uczelnia dołączyła do liderów światowych pod względem zaopatrzenia w urządzenia do prowadzenia najbardziej zaawansowanych badań medycznych.
SGGW z nowoczesnym Centrum Badań Biomedycznych
Foto: IAR/Kamil Szwarbuła

Rektor SGGW Alojzy Szymański zapewnia, że na tym sprzęcie będą prowadzone badania zmierzające do wykrywania chorób, zwłaszcza nowotworów.

W Centrum Badań Biomedycznych powstały pracownie tomografii i rezonansu, laboratorium biologii molekularnej, nanotechnologii czy pracownia elektromiografii. Doktor weterynarii Sławomir Giziński korzysta z nowoczesnej sali operacyjnej do badań telemetrycznych. Wszczepia zwierzętom elektrody do różnych narządów wewnętrznych aby oceniać ich pracę. Ta wiedza może w przyszłości być potrzebna do leczenia ludzi. Transmitery są na przykład wszczepiane do macicy lochy. Dane przesyłane są do znajdującego się kilkadziesiąt metrów dalej odbiornika. Wiedza w ten sposób zdobyta może być potem wykorzystywana w pomocy porodowej.

SGGW zapewnia, że na prowadzenie swoich badań ma zgodę komisji etycznej.

W Centrum Badań Biomedycznych prowadzone tez będą badania nad lekami, suplementami diety, a także nad dodatkami do pasz dla zwierząt.

IAR