Informacyjna Agencja Radiowa

Sejm o kwocie wolnej od podatku

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2016 19:07
Sejm rozpoczął prace nad projektem ustawy dotyczącej kwoty wolnej od podatku. Przygotowała go Platforma Obywatelska. Zgodnie z nim, zwolniona od opodatkowania miałaby być kwota 8 tysięcy złotych rocznie. To realizacja orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z października ubiegłego roku.
Sejm o kwocie wolnej od podatku
Foto: IAR/Łukasz Kowalski

Jak tłumaczy poseł PO Jan Grabiec, propozycja Platformy jest tożsama z tym, co do Sejmu przysłał prezydent. Jest ona uzupełniona o rekompensatę dla samorządów - dodaje.

Wyjaśnił, że udziały samorządów w podatkach są podnoszone o wpływy, które utracą na skutek podniesienia kwoty wolnej. Jak powiedział, finansują one wiele potrzeb mieszkańców, na przykład komunikację miejską, czy budowę przedszkoli.

Prawo i Sprawiedliwość wniosło podczas debaty o odrzucenie projektu Platformy Obywatelskiej w pierwszym czytaniu.

Maria Zuba zwracała uwagę, że Trybunał Konstytucyjny orzekł w sprawie kwoty wolnej dopiero cztery dni po wyborach parlamentarnych. Zastanawiała się, dlaczego nie zrobił tego wcześniej, gdy jeszcze w czasie kampanii prezydenckiej Andrzej Duda wskazywał na konieczność podniesienia kwoty wolnej.

Posłanka Zuba dodała, że proponowane przez PO zmiany są dobre z punktu widzenia społecznego, ale nie uwzględniają możliwości finansowania przyjętych rozwiązań z budżetu państwa. One kosztowałyby państwo 20 miliardów złotych rocznie - powiedziała. Jej zdaniem, PO chce przez 100 dni rządów PiS nadrobić swoje ośmioletnie zaległości.

Rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza przypomina, że w Sejmie jest już projekt prezydencki dotyczący kwoty wolnej od podatku oraz propozycja obywatelska Jego zdaniem, powinno się je połączyć w jeden.

Paulina Henning-Kloska z Nowoczesnej mówi, że zwiększenie kwoty wolnej to jedna z obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. Posłanka dodała, że nakazuje to też wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Jej zdaniem, PiS nie chce podwyższać kwoty wolnej, bo nie ma na to pieniędzy, stąd wniosek o odrzucenie projektu Platformy.

Podniesienia kwoty wolnej od podatku chce PSL. Prezes Stronnictwa Władysław Kosiniak-Kamysz podkreśla, że warunkiem tego jest rekompensata dla samorządów.

Obecnie kwota wolna od podatku wynosi 3 tysiące 91 złotych w skali roku.

IAR