X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Informacyjna Agencja Radiowa

Wiceszefowa MSZ o zwiększeniu pomocy dla uchodźców w 2016 roku

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2016 15:36
Wiceminister spraw zagranicznych Joanna Wronecka podkreśla, że w mijającym roku Polska zwiększyła pomoc dla uchodźców syryjskich na Bliskim Wschodzie.
Obóz dla uchodźcow
Obóz dla uchodźcowFoto: IAR

W rozmowie z IAR wiceszefowa dyplomacji zaznaczyła, że w niesieniu pomocy humanitarnej rząd współpracuje z organizacjami pozarządowymi oraz polskimi ambasadami, które udzielają pomocy bezpośrednio w danym kraju. Ponadto Polska wpłaca środki na rzecz międzynarodowych organizacji specjalizujących się w udzielaniu pomocy uchodźcom syryjskim. W tym roku kwota wyasygnowanych środków na ten cel wzrosła prawie czterokrotnie. "Jeżeli porównamy na przykład rok 2015, to wtedy przeznaczyliśmy na ten pakiet humanitarny na Bliskim Wschodzie, czyli pomoc dla Syrii w krajach ościennych takich jak Liban, Jordania i Kurdystan w Iraku, dokładnie 12,8 miliona złotych, w tym roku udało się nam przekazać ponad 46 milionów złotych" - mówi Joanna Wronecka.

Polska reakcja na kryzys migracyjny to także wpłata 3 milionów euro na unijny Fundusz MADAD a także ok. 16,5 miliona euro wniesione do Tureckiego Instrumentu na rzecz Uchodźców. Rząd realizuje także wspólny projekt z Niemcami. "Postanowiliśmy zaangażować się w Libanie i odbudowywać szkoły, które będą służyć syryjskim uchodźcom tam przebywającym. Ten projekt opiewa na 3 miliony euro, co roku będziemy wnosić kontrybucję w postaci 1 miliona euro" - dodaje wiceminister Joanna Wronecka.

W związku z bardzo trudną sytuacją humanitarną w Syrii pojawiły się inicjatywy korytarzy humanitarnych dla uchodźców z tego kraju. W potocznym rozumieniu to transport zagrożonych osób w bezpieczne miejsce. Jednak, jak wyjaśnia wiceminister Wronecka w prawie międzynarodowym korytarz humanitarny jest ściślej definiowany i jego realizacja wymaga przede wszystkim zapewnienia bezpieczeństwa. "Gdy mówimy potocznie o tym korytarzu humanitarnym, musimy sobie zdawać sprawę, że aby pomoc była skuteczna, musimy to zabezpieczyć, a żeby zabezpieczyć, musimy mieć czasami zgody. Powinno być przynajmniej zawieszenie broni, żeby ci ludzie, skoro i tak znajdują się w sytuacji wojny i konfliktu, mogli się stamtąd wydostać" - tłumaczy wiceminister spraw zagranicznych.

Łączna kwota kompleksowej pomocy Polski w odpowiedzi na konflikt syryjski oraz kryzys migracyjny poprzez instrument turecki wyniosła w tym roku prawie 120 milionów złotych. W połowie grudnia szef MSZ Witold Waszczykowski zapowiedział, że polskie programy wsparcia humanitarnego dla uchodźców syryjskich w Jordanii i w Libanie będą od nowego roku jeszcze bardziej wspierane.

IAR

Zachęcamy do śledzenia nas na Twitterze. Więcej i najwięcej wiadomości IAR po wykupieniu dostępu do serwisu.