X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Informacyjna Agencja Radiowa

Orędzie papieża Franciszka na XXV Światowy Dzień Chorego

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 19:22
W Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie zaprezentowano dziś orędzie papieża Franciszka na XXV Światowy Dzień Chorego, który obchodzimy 11 lutego we wspomnienie objawień Matki Bożej z Lourdes.
Orędzie papieża Franciszka na XXV Światowy Dzień Chorego
Foto: IAR/Krystian Dobuszyński

Franciszek podkreśla, że Dzień Chorego jest okazją do upowszechniania kultury dla życia, zdrowia i środowiska. Wyraża swoją bliskość z chorymi i rodzinami oraz uznanie wobec tych, którzy w różny sposób pomagają cierpiącym.

Papież z okazji XXV Światowego Dnia Chorego wyraża modlitewną solidarność i poparcie dla "lekarzy, pielęgniarek, wolontariuszy i wszystkich mężczyzn i kobiet konsekrowanych zaangażowanych w posługę chorym i cierpiących". Modlitwą otacza również instytucje świeckie i kościelne oraz rodziny i opiekunów.

Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Służby Zdrowia biskup Stefan Regmunt przypomniał, że obowiązkiem każdego chrześcijanina jest troska o chorych. "Światowy Dzień Chorego przypomina Kościołowi misję, którą ma do spełnienia" - mówił biskup Stefan Regmunt. Przypomniał, że Światowy Dzień Chorego ustanowił 13 maja 1992 roku święty Jan Paweł II. Duchowny podkreślił, że dzień ten uwrażliwia wszystkich na okazywanie wsparcia chorym oraz przypominanie, czym jest cierpienie.

Dyrektor departamentu pielęgniarek i położnych w ministerstwie zdrowia Beata Cholewka, nawiązując do orędzia papieża Franciszka, mówiła, że personel medyczny, a zwłaszcza pielęgniarki, powinny dawać nadzieję chorym oraz nie zapominać o ich duchowości. Zaznaczyła, że zadanie to można realizować w wielu obszarach takich jak na przykład opieka paliatywna czy długoterminowa.

Z kolei Prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Duchowej w Medycynie prof. Małgorzata Krajnik apelowała o to, aby duchowość pacjenta była stawiana w centrum opieki medycznej. "Duchowość chorego ma wpływ na to, jakie będzie podejmował decyzje dotyczące leczenia oraz jak będzie znosił swoją chorobę". Profesor Krajnik dodała, że według badań, duchowość pacjenta wpływa również na skuteczność stosowanej terapii.

Nadzwyczajne obchody XXV Światowego Dnia Chorego decyzją papieża Franciszka odbędą się 11 lutego w Lourdes.

We wrześniu z inicjatywy Krajowego Duszpasterstwa Służby Zdrowia będzie miała miejsce I Ogólnopolska Pielgrzymka Chorych i Niepełnosprawnych do Lourdes. Chorzy, niepełnosprawni oraz ich opiekunowie mogą zgłaszać się do udziału w tej pielgrzymce, która odbędzie się pociągiem.

Z okazji XXV Światowego Dnia Chorego Poczta Polska wyemitowała 250 tysięcy egzemplarzy specjalnych znaczków. 11 lutego trafią one do obiegu.

IAR

Zachęcamy do śledzenia nas na Twitterze. Więcej i najwięcej wiadomości IAR po wykupieniu dostępu do serwisu.