Informacyjna Agencja Radiowa

Prezydent nadał odznaczenia w 40. rocznicę powstania Studenckiego Komitetu Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2017 14:27
W 40. rocznicę powstania Studenckiego Komitetu Solidarności prezydent Andrzej Duda wręczył w Krakowie odznaczenia państwowe. Otrzymali je działacze opozycji demokratycznej "za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce" oraz "za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej". Uhonorowano łącznie 33 osoby.
Prezydent Andrzej Duda pozuje z odznaczonymi do wspólnego zdjęcia
Prezydent Andrzej Duda pozuje z odznaczonymi do wspólnego zdjęciaFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Ceremonia wręczenia odznaczeń odbyła się podczas uroczystości jubileuszowych w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.  Po wręczeniu orderów i odznaczeń prezydent Andrzej Duda zwrócił się bezpośrednio do członków organizacji. Zwrócił uwagę, że "Solidarność narodziła się w Krakowie".

Andrzej Duda mówił o niezwykłej odwadze działaczy SKS-u, którzy działali jawnie mimo świadomości zagrożenia. Prezydent wspomniał też o Stanisławie Pyjasie - studencie, działaczu opozycyjnym, który zmarł wskutek pobicia przez komunistyczne służby. "Może to właśnie, świadomość zagrożenia życia, tak mocno uderzyła i zamiast zrodzić strach, zrodziła determinację w tym, że nigdy więcej tak być już nie może, że musimy to pokonać" - powiedział Andrzej Duda.

Uroczystości na Uniwersytecie Jagiellońskim zakończyła debata na temat Studenckiego Komitetu Solidarności.


IAR       

Zachęcamy do śledzenia nas na Twitterze. Więcej i najwięcej wiadomości IAR po wykupieniu dostępu do serwisu.