X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Informacyjna Agencja Radiowa

Do Polski wrócił zabytkowy "Maroszek"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2014 15:37
Zabytkowa broń wraca do Polski po prawie 80-ciu latach. Odnalazł się w USA, a został wyprodukowany w 1938 roku w Polsce. Karabin samopowtarzalny "Maroszek" jest dziełem polskiej przedwojennej myśli technicznej.
Do Polski wrócił zabytkowy Maroszek
Foto: IAR/Łukasz Kowalski

Zachowało się jedynie pięć egzemplarzy tej broni. W ubiegłym roku karabin wystawiono na aukcji, dziś zabytek wraca do kraju.

"Karabin samopowtarzalny wz. 38M kal. 7,92 mm był nowoczesny i wojsko zdecydowało się na jego seryjną produkcję"- wyjaśnia Piotr Paszkowski, znawca broni i współzałożyciel Fundacji Rozwoju Strzelectwa w Polsce. "To jest jedyny polski karabin samopowtarzalny - wyprodukowano około 50 sztuk"- mówi Paszkowski. Zgodnie z tendencją europejską, armie przygotowywały się do wdrożenia takiego typu broni. Piotr Paszkowski dodaje, że trudno ocenić karabin, ponieważ nie zachowały się żadne relacje z jej użycia w warunkach bojowych, jest tylko dokumentacja z prób jakie odbyto na prototypach.

/

Prace nad karabinem rozpoczęły się w 1934 roku, konstrukcja inżyniera Maroszka  była pierwszym polskim karabinem samopowtarzalnym - przypomina Piotr Paszkowski. Największą innowacyjnością było to, że karabin był samopowtarzalny, czyli po każdym strzale sam się przeładowywał, był przystosowany do naboju mausera kalibru 7.92 mm i miał dziesięcio nabojowy magazynek. "Działał na zasadzie odprowadzania gazów przez boczny otwór w lufie"- tłumaczy ekspert.

Zabytkowy egzemplarz o numerze seryjnym 1019 dzięki staraniom MSZ, ministerstwa kultury oraz ambasady RP w Waszyngtonie został sprowadzony do Polski. Od dziś karabin będzie można oglądać w Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

IAR