Tegoroczne obchody są poświęcone problemom związanym z ochroną powietrza i przeciwdziałaniu tak zwanej niskiej emisji, czyli zanieczyszczaniu go przez gospodarstwa indywidualne. Ich hasło brzmi „Palący Temat - Niska Emisja!”.
Z okazji święta w niedzielę 24 kwietnia, w godz. 10.00-18.00 w Warszawie na Polu Mokotowskim tradycyjnie odbędzie się festyn. Impreza będzie miała charakter interdyscyplinarny, zaprezentują się na niej instytucje samorządowe i rządowe, zajmujące się ochroną środowiska, a także uczelnie i wiele innych organizacji.
Zaplanowano między innymi ekologiczne zajęcia edukacyjne i artystyczne na temat ochrony powietrza i odnawialnych źródeł energii. Odbędą się konkursy, quizy oraz zabawy rodzinne. Ponadto będzie można wziąć udział w "astronomicznej lekcji o klimacie" oraz "warsztatach eksperymentalnych" w plenerowym laboratorium.
W organizację Dnia Ziemi 2016 włączyła się także między innymi spółka Tramwaje Warszawskie. Na jej stoisku będzie można dokonać pomiaru hałasu i uczestniczyć w wielu konkursach.
Swoją ofertę przygotował także Urząd Miasta Stołecznego Warszawy wspólnie z Lasami Miejskimi Warszawy i Strażą Miejską. Zostanie zademonstrowany między innymi samochód Ekopatrolu Straży Miejskiej do prowadzenia kontroli powietrza.
Jak co roku będą również zbierane odpady przeznaczone do przetworzenia, między innymi zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz szkło i opakowania z tworzyw. Każdy, kto tego dnia przyniesie taki przedmiot, w zamian otrzyma roślinę doniczkową lub sadzonkę krzewu.
Dodatkowo Lasy Państwowe przygotowały 500 sadzonek drzew, które będzie można otrzymać za darmo. Punkt zbiórki tradycyjnie uruchomiony zostanie obok stadionu RKS Skra.
22 kwietnia jest również obchodzony Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2009 roku.
IAR