X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie

25 maja - Koncert symfoniczny

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 08:01
Audio

Muzyka polska XIX w. 

Leonora Armellini - fortepian
Paweł Przytocki - dyrygent

Program koncertu:
Juliusz Zarębski - Polonez triumfalny A-dur op.11
Franciszek Lessel - Koncert fortepianowy C-dur op.14
Józef Wieniawski - Symfonia D-dur op. 49

W programie koncertu znalazły się wyłącznie utwory polskich kompozytorów, powstałe w XIX wieku. Koncert rozpoczął Polonez triumfalny A-dur Juliusza Zarębskiego. Jak podaje Polskie Wydawnictwo Muzyczne – „Polonaise triomphale powstał w roku 1882. Pierwotnie kompozycja przeznaczona była na fortepian na cztery ręce i w takiej postaci partytura ukazała się nakładem Schott Musik w Moguncji w 1882 roku. Nieco później kompozytor dokonał instrumentacji utworu na orkiestrę symfoniczną, lecz Polonez w tej wersji prawdopodobnie nigdy nie został wykonany. Utwór wzbogacił niewielką pod względem ilościowym twórczość Juliusza Zarębskiego dopiero w zeszłym roku. Jego rękopis został bowiem odkryty w zbiorach Archiwum Goethego i Schillera w Weimarze podczas niedawnych, żmudnych badań nad twórczością kompozytora prowadzonych przez prof. dra hab. Ryszarda Golianka z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu".

Franciszek Lessel skomponował swój Koncert fortepianowy w 1810. Jest on utrzymany w stylu brillante, z rozbudowaną, wirtuozowską partią fortepianu wyraźnie dominującą nad orkiestrą. Solistką koncertu była Leonora Armellini, zwyciężczyni Nagrody Janiny Nawrockiej za „niezwykłą muzykalność i piękno dźwięku” na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2010). Pianistka urodziła się w Padwie (Włochy) roku w 1992. Mając zaledwie dwanaście lat ukończyła z wyróżnieniem Konserwatorium w klasie Laury Palmieri - uczennicy wielkiego pianisty Arturo Benedetti Michelangelego. Zdobyła pierwszą nagrodę w „Premio Venezia” (2005), zwyciężyła też w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym C. Togni w Brescii (Włochy 2009). W wieku siedemnastu lat ukończyła z wyróżnieniem National Academy of Santa Cecilia w Rzymie pod kierunkiem Sergio Perticaroli. Pianistka koncertowała w ramach „Projektu Marthy Argerich” w Lugano, na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju i na Festiwalu Chopin i Jego Europa w Warszawie.

Józef Wieniawski pozostaje w cieniu sławnego, 2 lata starszego brata Henryka. Był wybitnym pianistą, karierę rozpoczął w 1849 od występów w duecie z bratem. Grali w Paryżu, w wielu miastach w Polsce, w ciągu 2 lat dali ponad 200 koncertów w Rosji, oraz w całych Niemczech. Od 1857 Józef Wieniawski występuje już sam, uzupełniając zarazem wykształcenie muzyczne – studiował kompozycję, zajął się też dyrygenturą. W 1871 wszedł do grona członków-założycieli Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego, a w latach 1875-78 był jego dyrektorem. Resztę życia spędził w Brukseli, gdzie zmarł w 1912. Jedyną Symfonię skomponował w 1890. Została zadedykowana dyrektorowi brukselskiego Konserwatorium. Dziś niestety prawie całkowicie zapomniana, została wykonana w Lublinie, w 2012  z okazji 100. rocznicy śmierci kompozytora, a dzięki transmisji radiowej z naszego koncertu została zaprezentowana szerokiemu gronu melomanów.

Studio Koncertowe Polskiego Radia

 

Zobacz więcej na temat: 2014