Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie

22 maja - Koncert symfoniczny

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2016 04:30

Jakub Jakowicz - skrzypce
Marek Pijarowski - dyrygent

Program koncertu:

  • Ludomir Różycki - Scherzo symfoniczne Stańczyk op.1
  • Henryk Wieniawski - Koncert skrzypcowy nr 1 fis-moll op. 14
  • Cesar Franck - Symfonia d-moll 

22 maja 2016, godz. 19.00
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

Podczas koncertu usłyszeliśmy I Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego w wykonaniu Artysty, który jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów, w tym Międzynarodowej Trybuny Młodych Wykonawców w Bratysławie, organizowanej pod auspicjami Europejskiej Unii Nadawców i Międzynarodowej Rady Muzyki UNESCO.

W drugiej części koncertu zabrzmiała Symfonia d-moll Césara Francka, ukończona w roku 1888, jest ona swoistym podsumowaniem twórczości kompozytora, którego za życia - jak i zresztą długo po śmierci - lepiej znano jako wirtuoza - organistę oraz autora wybitnych dzieł na organy. Cesar Franck bowiem przez znaczną część życia, od roku 1858 do śmierci w 1890 r., pracował jako organista w paryskim kościele św. Klotyldy.

Jakub Jakowicz, ur. 10 czerwca 1981 r., muzyką został obciążony genetycznie. Oboje rodzice są przecież muzykami, a nawet więcej - skrzypkami. Muzycznej edukacji nie zaczynał jednak bardzo wcześnie, na skrzypcach gra od szóstego roku życia. Pierwszy raz wystąpił z Polską Orkiestrą Radiową jako piętnastolatek, grając Wariacje na temat własny Henryka Wieniawskiego. Od tego czasu stale współpracuje z Programem 2 Polskiego Radia i z naszą Orkiestrą. Polecamy audycję radiową, z której można dowiedzieć się wielu ciekawostek dotyczących naszego Solisty.

Marek Pijarowski - Dyrygent-Szef Orkiestry Filharmonii Poznańskiej, jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie dyrygentury Tadeusza Strugały. W 1974 roku zdobył I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Dyrygenckim w Katowicach oraz specjalną nagrodę Orkiestry Filharmonii Śląskiej. Sukces ten przyniósł młodemu dyrygentowi liczne zaproszenia, wśród których szczególne znaczenie miały propozycje występów w Filharmonii Narodowej i z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. W roku 1980 Marek Pijarowski został powołany na stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Wrocławskiej i jednocześnie przejął obowiązki dyrektora artystycznego Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu – obie funkcje pełnił do 2001 roku. W latach 2002-2005 był dyrektorem artystycznym Filharmonii Łódzkiej oraz I dyrygentem Filharmonii Krakowskiej. Od sezonu 2007/2008 jest dyrygentem-szefem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. W 1997 roku otrzymał z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych. Zajmuje się również pracą dydaktyczną, prowadząc klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej we Wrocławiu i na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie.

Ludomir Różycki - kompozytor, dyrygent i pedagog. Urodzony 18 września 1883 w Warszawie, zmarł 1 stycznia 1953 w Katowicach. Jako kompozytor zadebiutował scherzem symfonicznym Stańczyk op. 1 wykonanym w lutym 1904 w Filharmonii Warszawskiej pod batutą Emila Młynarskiego. Dziś, nieco zapomniany twórca wielu oper, baletów, poematów symfonicznych i utworów fortepianowych, jest kojarzony przede wszystkim z baletem Pan Twardowski. Bardzo się cieszymy, że Maestro Pijarowski postanowił przypomnieć młodzieńczy utwór Różyckiego, napisany jeszcze w czasach studenckich.


Koncert symfoniczny. Jakub Jakowicz - skrzypce, Marek Pijarowski - dyrygent, Polska Orkiestra Radiowa. 22 maja 2016 roku, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego
Koncert symfoniczny. Jakub Jakowicz - skrzypce, Marek Pijarowski - dyrygent, Polska Orkiestra Radiowa. 22 maja 2016 roku, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego
Zobacz więcej na temat: 2016