X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie

22 maja - Koncert symfoniczny

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2016 04:30
Audio

Jakub Jakowicz - skrzypce
Marek Pijarowski - dyrygent

Program koncertu:

  • Ludomir Różycki - Scherzo symfoniczne Stańczyk op.1
  • Henryk Wieniawski - Koncert skrzypcowy nr 1 fis-moll op. 14
  • Cesar Franck - Symfonia d-moll 

22 maja 2016, godz. 19.00
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

Podczas koncertu usłyszeliśmy I Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego w wykonaniu Artysty, który jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów, w tym Międzynarodowej Trybuny Młodych Wykonawców w Bratysławie, organizowanej pod auspicjami Europejskiej Unii Nadawców i Międzynarodowej Rady Muzyki UNESCO.

W drugiej części koncertu zabrzmiała Symfonia d-moll Césara Francka, ukończona w roku 1888, jest ona swoistym podsumowaniem twórczości kompozytora, którego za życia - jak i zresztą długo po śmierci - lepiej znano jako wirtuoza - organistę oraz autora wybitnych dzieł na organy. Cesar Franck bowiem przez znaczną część życia, od roku 1858 do śmierci w 1890 r., pracował jako organista w paryskim kościele św. Klotyldy.

Jakub Jakowicz, ur. 10 czerwca 1981 r., muzyką został obciążony genetycznie. Oboje rodzice są przecież muzykami, a nawet więcej - skrzypkami. Muzycznej edukacji nie zaczynał jednak bardzo wcześnie, na skrzypcach gra od szóstego roku życia. Pierwszy raz wystąpił z Polską Orkiestrą Radiową jako piętnastolatek, grając Wariacje na temat własny Henryka Wieniawskiego. Od tego czasu stale współpracuje z Programem 2 Polskiego Radia i z naszą Orkiestrą. Polecamy audycję radiową, z której można dowiedzieć się wielu ciekawostek dotyczących naszego Solisty.

Marek Pijarowski - Dyrygent-Szef Orkiestry Filharmonii Poznańskiej, jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie dyrygentury Tadeusza Strugały. W 1974 roku zdobył I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Dyrygenckim w Katowicach oraz specjalną nagrodę Orkiestry Filharmonii Śląskiej. Sukces ten przyniósł młodemu dyrygentowi liczne zaproszenia, wśród których szczególne znaczenie miały propozycje występów w Filharmonii Narodowej i z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. W roku 1980 Marek Pijarowski został powołany na stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Wrocławskiej i jednocześnie przejął obowiązki dyrektora artystycznego Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu – obie funkcje pełnił do 2001 roku. W latach 2002-2005 był dyrektorem artystycznym Filharmonii Łódzkiej oraz I dyrygentem Filharmonii Krakowskiej. Od sezonu 2007/2008 jest dyrygentem-szefem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. W 1997 roku otrzymał z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych. Zajmuje się również pracą dydaktyczną, prowadząc klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej we Wrocławiu i na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie.

Ludomir Różycki - kompozytor, dyrygent i pedagog. Urodzony 18 września 1883 w Warszawie, zmarł 1 stycznia 1953 w Katowicach. Jako kompozytor zadebiutował scherzem symfonicznym Stańczyk op. 1 wykonanym w lutym 1904 w Filharmonii Warszawskiej pod batutą Emila Młynarskiego. Dziś, nieco zapomniany twórca wielu oper, baletów, poematów symfonicznych i utworów fortepianowych, jest kojarzony przede wszystkim z baletem Pan Twardowski. Bardzo się cieszymy, że Maestro Pijarowski postanowił przypomnieć młodzieńczy utwór Różyckiego, napisany jeszcze w czasach studenckich.


Koncert symfoniczny. Jakub Jakowicz - skrzypce, Marek Pijarowski - dyrygent, Polska Orkiestra Radiowa. 22 maja 2016 roku, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego
Koncert symfoniczny. Jakub Jakowicz - skrzypce, Marek Pijarowski - dyrygent, Polska Orkiestra Radiowa. 22 maja 2016 roku, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego
Zobacz więcej na temat: 2016