Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie

23 kwietnia - Koncert symfoniczny

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2017 19:00

Wystąpią:

  • Zuzanna Sosnowska - wiolonczela
  • Antoni Wit - dyrygent
  • Polska Orkiestra Radiowa

W programie:

  • Antonín Dvořák - Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104
  • Antonín Dvořák - Symfonia  Nr 8 G-dur op. 88

23 kwietnia 2017 roku, godz. 19.00
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

Antoni Wit - Od sezonu 2013/2014 dyrektor artystyczny Orquesta Sinfónica de Navarra w Pampelunie i dyrygent honorowy Filharmonii Krakowskiej. 

Wcześniej kierował zespołami: Filharmonii Pomorskiej (1974–1977), Orkiestry i Chóru Polskiego Radia i TV w Krakowie (1977–1983), Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (1983–2000), Orquesta Filarmónica de Gran Canaria (1987–1992). W latach 2002–2013 sprawował funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Narodowej w Warszawie. W ciągu swej działalności w Filharmonii Narodowej poprowadził z jej zespołami ponad 450 koncertów (w tym 215 za granicą), nagrał ponad 50 płyt CD (w tym niemal 40 dla NAXOS).

Studiował dyrygenturę u Henryka Czyża w PWSM w Krakowie, ukończył również studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Działalność zawodową rozpoczął jako asystent Witolda Rowickiego w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Po otrzymaniu II nagrody w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Herberta von Karajana w Berlinie w 1971 roku został asystentem patrona konkursu.

Występował niemal we wszystkich ośrodkach muzycznych Europy, Azji, Australii i obu Ameryk. Dyrygował m.in. Berliner Philharmoniker, Staatskapelle Dresden, Tonhalle-Orchester Zürich, Royal Philharmonic, Philharmonia Orchestra, BBC Symphony Orchestra, Orchestre Symphonique de Montréal, Orchestra dell'Accademia di Santa Cecilia, Orchestre de la Suisse Romande, NHK Symphony Orchestra/Tokyo, Filharmonią Petersburską. W maju 2009, wraz z Orkiestrą Symfoniczną Radia Czeskiego, zainaugurował 64. Festiwal „Praska Wiosna”, a w sierpniu 2013 wystąpił na słynnym festiwalu BBC Proms w Londynie z Orkiestrą Filharmonii Narodowej

W ostatnich sezonach prowadził m.in. orkiestry La Scali w Mediolanie, BBC Londyn, Budapest Festival Orchestra, Ulster Symphony Orchestra (Belfast), Petrobras (Rio de Janeiro), Orquesta Nacional w Madrycie, Orquesta de la ciudad Barcelona, Berner Symphoniker, China Philharmonic (Pekin), Szanghai Symphony Orchestra, Denver Symphony Orchestra, New Zealand Symphony Orchestra, Teatro Colón (Buenos Aires), Weimar Staatskapelle, Berliner Philharmoniker, Staatskapelle Dresden,  Royal Philharmonic Orchestra (na festiwalu Montreux), orkiestry w St. Petersburgu, Lyonie, Liège, Brukseli, Sao Paulo, Bilbao, Barcelonie i Sewilli.

W jego najbliższych planach są m.in. koncerty z orkiestrami, w Cleveland, Tokio (New Japan Philharmonic), Nagoya, Porto Rico, Strasburgu i premiera opery Turandot w Teatrze Wielkim w Łodzi.

W roku 2011 zasiadał w kapitule nagrody Premio Príncipe de Viana de Navarra, a jesienią 2012 roku przewodniczył jury Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach.

Jego nagrania znajdują się na ponad 200 płytach, które otrzymały liczne nagrody (m.in. Grammy Award 2013 oraz sześć innych nominacji do tej nagrody, Diapason d'Or i Grand Prix du Disque de la Nouvelle Académie, Cannes Classical Award, Choc, ICMA, cztery polskie Fryderyki). Nagrania obejmują dzieła polskich kompozytorów: Paderewski, Wieniawski, Karłowicz, Szymanowski, Lutosławski, Penderecki, Kilar, jak również utwory światowej literatury – m.in. przyjęte z wielkim uznaniem krytyków interpretacje dzieł Smetany, Dwořáka, Brahmsa Mahlera i R. Straussa. W ostatnim czasie zarejestrował utwory Moniuszki, Góreckiego, Weinberga, Brahmsa i Dvořáka. Należy do nielicznego grona artystów na świecie, których płyty sprzedano w łącznym nakładzie niemal pięciu milionów egzemplarzy.

W latach 1997–2014 był profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Do jego wychowanków należą m.in. Krzysztof Urbański i Michał Dworzyński.


Zuzanna Sosnowska - Jedna z najwybitniejszych polskich wiolonczelistek młodego pokolenia. Jest laureatką 1. Nagrody ex aequo na X Międzynarodowym Konkursie im. W. Lutosławskiego w Warszawie w 2015 roku jak również 2 nagród specjalnych za wykonanie utworów obowiązkowych oraz 6 innych nagród specjalnych.

Naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku 7 lat. Jej edukacja muzyczna miała początek w Szkole Muzycznej I st. i Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia

W. Lutosławskiego w Białymstoku, gdzie kształciła się w klasie wiolonczeli p. G. Gedroyć. W latach 2009-2012 kontynuowała naukę w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, gdzie pracowała pod kierunkiem prof. A.Orkisza. Obecnie studiuje w Hochschule für Musik Franz Liszt w Weimarze w klasie wybitnego wiolonczelisty i pedagoga prof. Wolfganga Emanuela Schmidta.

Zuzanna jest laureatką wielu konkursów krajowych i międzynarodowych. Do najważniejszych jej nagród należą m.in.: II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym w Liezen, I nagroda  na XVII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. P. Konjovica w Belgradzie, II miejsce (I nie przyznano) oraz nagroda specjalna na IX. Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym A. Janigro w Porec/ Chorwacja. W 2016 roku otrzymała nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym A. Janigro w Zagrzebiu oraz 1. Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. A.Rubinsteina w Dusseldorfie. W listopadzie 2016 roku otrzymała nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym Luis Sigall w Chile.

Swoje umiejętności rozwija na kursach mistrzowskich pod kierunkiem znakomitych wiolonczelistów takich jak: D. Geringas, I. Monighetti, F. Helmerson, J.P.Maintz, P. Müller, A.Noras, J.Berger, L. Fenyo, G.Rivinius, K.Michalik. Koncertuje jako solistka, kameralistka i członek orkiestry kameralnej „Metamorphosen Berlin” oraz zespołu wiolonczelowego „CeLISZTen” w Polsce, we Francji, Włoszech, Niemczech, Szwajcarii, Kanadzie, Austrii, Norwegii i Holandii. Coraz aktywniej udziela się w kameralistyce. W 2015 i 2016 uczestniczyła w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej „Krzyżowa Music” , została również stypendystką programu kameralistycznego „Villa Musica” Reinland Pfalz. Miała zaszczyt dzielić scenę z takimi muzykami jak Marie Pierre Langlamet, Arto Noras czy Andrej Bielow. Jako solistka występowała z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej, Orkiestrą Kameralną Filharmonii Suwalskiej, Pforzheim Philharmonie, Junge Kiel Philharmonie, Metamorphosen Berlin. Dawała koncerty w ramach festiwali i cyklów koncertowych takich jak jak „Basso – Biennale Dźwięków Niskich” w Warszawie, „Letnie koncerty na Grochowskiej”, „Music Connects” w Szwajcarii, „Musikfest Goslar”, „Soiree in Liszt Salon Altenburg” w Niemczech.

Jest stypendystką Marszałka Województwa Podlaskiego, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Sztuki. W latach 2007-2012 była stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. W 2013r. otrzymała również Deutschland Stipendium, od tego roku jest także stypendystką Fundacji Yehudi Menuhin „Live Musik Now”. W 2015r. otrzymała Charlotte Krupp Stipendium ufundowane przez Neue Liszt Stiftung.

Artystka gra na instrumencie Stefan von Baehr Paris 2012 udostępnionym z kolekcji instrumentów Fundacji Deutsche Stiftung Musikleben z siedzibą w Hamburgu.


Koncert zorganizowany we współpracy z Programem 2 Polskiego Radia


Zobacz więcej na temat: 2017