Dziennikarze Dwójki z nagrodami dla krytyków "Kropka"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 19:00
Wśród laureatów Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych "Kropka" znaleźli się dziennikarze Programu 2 Polskiego Radia Małgorzata Gąsiorowska, Marek Zwyrzykowski i Tomasz Szachowski.
Audio
  • Dziennikarze Dwójki z nagrodami dla krytyków "Kropka" (Wiadomości kulturalne/Dwójka)
  • Relacja z gali rozdania nagród Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych "Kropka" (Wybieram Dwójkę)
Marek Zwyrzykowski, Małgorzata Gąsiorowska i Tomasz Szachowski
Marek Zwyrzykowski, Małgorzata Gąsiorowska i Tomasz SzachowskiFoto: Polskie Radio/Związek Kompozytorów Polskich/Daniel Zieliński

Przyznawane za najlepsze teksty i najciekawszą książkę o muzyce, ale też za wybitne osiągnięcia w dziedzinie krytyki muzycznej nagrody konkursu "Kropka" wręczono 28 maja w siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Warszawie.

Małgorzata Gąsiorowska uhonorowana została Nagroda Główną w kategorii artykułów i felietonów za tekst o Stefanie Kisielewskim opublikowanym w "Ruchu Muzycznym". – Chciałam pokazać Kisielewskiego w jego różnorodności – mówiła Małgorzata Gąsiorowska. – Oczywiście nie aspirowałam do tego, by osiągnąć mistrzostwo jego języka, bo to jest niemożliwe, ale starałam się pisać w sposób na tyle atrakcyjny, by trafiło to do czytelników – dodała.

– Zawsze uważałem, że należy służyć kompozytorowi, a nie stawać przed nim – powiedział Marek Zwyrzykowski, który otrzymał - przyznaną po raz pierwszy w historii konkursu - Nagrodę Specjalną Sekcji Muzykologów Związku Kompozytorów Polskich "za działalność na rzecz muzyki w radiu i telewizji". – Staram się zawsze być pośrednikiem między słuchaczem a muzyką, sprawić, by stała się odrobinę łatwiejsza w odbiorze. Uważam, że należy być skromnym, wykonując pracę dziennikarza – wyznał.

Marek Zwyrzykowski odbiera Nagrodę Specjalną Sekcji Muzykologów Związku Kompozytorów Polskich; fot. Daniel Zieliński Marek Zwyrzykowski odbiera Nagrodę Specjalną Sekcji Muzykologów Związku Kompozytorów Polskich; fot. Daniel Zieliński

Tomasza Szachowskiego, autora m.in. kultowej audycji "Wieczór płytowy", wyróżniono zaś Nagrodą Fundacji Meakultura za wybitne osiągnięcia w dziedzinie krytyki muzycznej.

***

Powołany do życia i organizowany przez Fundację Meakultura Konkurs Polskich Krytyków Muzycznych "Kropka" odbył się już po raz trzeci. Jurorzy tegorocznej edycji - Daniel Cichy, Waldemar Kuligowski, Paweł Gancarczyk, Miłosz Bembinow, Ewa Szczecińska, Mariusz Gradowski oraz Rafał Księżyk - przeczytali ponad 200 tekstów o muzyce opublikowanych w minionym roku zarówno w branżowych czasopismach, jak też na portalach czy blogach muzycznych. - Wiele się z nich dowiedzieliśmy. Dziś możemy poznać ich autorów - mówił podczas wczorajszej gali Daniel Cichy, Dyrektor-Redaktor Naczelny PWM i przewodniczący jury konkursu. - Czy dzięki tej inicjatywie przybyło miejsc, przestrzeni, w których można pisać o muzyce? Tego nie wiem. Wiem natomiast, że o muzyce pisze się dziś coraz ciekawiej – podkreślał Cichy.

Grand Prix za najlepszy tekst o muzyce - 3 tys. zł oraz zestaw głośnikowy Maestro III firmy Tonsil o wartości ok. 2,5 tys. zł - otrzymała Kaja Prusinowska za artykuł "Mama ma, trochę dobra, trochę zła..." ("Muzyka w Mieście").

W kategorii recenzja/relacja nagrodę odebrał Krzysztof Marciniak za artykuł "Międzynarodowe Letnie Kursy Nowej Muzyki w Darmstadcie" ("Glissando"). Wyróżnienie dla debiutanta przyznano w tym roku Karolinie Annie Pawłowskiej za tekst "Ratując Pigmejów od zapomnienia" (Meakultura.pl), zaś Nagrodę Specjalną dla dziennikarza zagranicznego piszącego o polskiej muzyce otrzymał David Pountney za artykuł "André Tchaikowsky: from Warsaw to Belmont via a wardrobe" ("The Guardian"). Nagrodę Indywidualną Piotra Metza otrzymał Dominik Gac za tekst "Let The World Burn" ("Gazeta Magnetofonowa"), Nagrodę Dyrektora-Redaktora Naczelnego PWM Jakub Dymek za artykuł "Bez winylu(Dwutygodnik.com).

Podczas gali poznaliśmy także laureata ufundowanej po raz pierwszy w ramach konkursu Nagrody Publiczności za najlepszą książkę o muzyce wydaną w 2016 r. Otrzymał ją Leszek Gnoiński za – książkę "Republika. Nieustanne tango".

Konkurs Polskich Krytyków Muzycznych "Kropka" jest jedynym tego typu przedsięwzięciem w Polsce. Jego celem jest promocja kompetentnej krytyki muzycznej w mediach drukowanych i elektronicznych, wspieranie osób debiutujących w tej dziedzinie oraz prezentacja dorobku zagranicznych dziennikarzy i publicystów, propagujących muzykę polską na świecie. Konkurs skierowany jest do wszystkich osób piszących z pasją o muzyce - zarówno profesjonalistów, jak i debiutantów czy blogerów - i otwarty na najróżniejsze gatunki muzyczne - od muzyki klasycznej, poprzez popularną, filmową czy jazzową, aż po folkową. W ostatnich dwóch edycjach jurorzy "Kropki" przeczytali blisko 400 tekstów i przyznali autorom najlepszych prac łącznie 16 nagród i wyróżnień. Wśród laureatów konkursu znaleźli się zarówno doświadczeni krytycy (Anna R. Burzyńska, Dorota Kozińska), jak i młode talenty (Paweł Siechowicz, Barbara Kinga Majewska). Nagrodę Specjalną otrzymali wybitni dziennikarze zagraniczni, tacy jak Alex Ross z "The New Yorkera" czy John Allison z brytyjskiego "Opera Magazine".

materiały prasowe/mc