"Dziadek do orzechów" Piotra Czajkowskiego w Operze Krakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 12:23
Jeden z najpopularniejszych w świecie baletów klasycznych - opowieść o dziewczynce, która za sprawą gwiazdkowej zabawki, dziadka do orzechów, wędruje przez baśniową krainę cudowności, gdzie wszystko jest możliwe, jak we śnie...
Audio
  • Emil Wesołowski opowiada o inscenizacji baletu Piotra Czajkowskiego "Dziadek do orzechów" w Operze Krakowskiej (Poranek Dwójki)
Próba Dziadka do orzechów
Próba "Dziadka do orzechów"Foto: D. Pawelec/mat. prasowe

Baśń o "Dziadku do Orzechów i Królu Myszy" napisał w 1816 r. niemiecki poeta, pisarz, muzyk i malarz w jednej osobie E.T.A. Hoffmann. Jej francuska adaptacja pióra Aleksandra Dumasa-ojca zainspirowała twórców w Teatrze Maryjskim w Petersburgu. Baletowy kształt baśni powstał w wyobraźni ojca rosyjskiej szkoły tańca Mariusa Petipy, skomponowanie muzyki powierzono Piotrowi Czajkowskiemu, po sukcesie jego „Śpiącej królewny”, także w układzie sławnego choreografa. Premiera „Dziadka” odbyła się w 1892 r.
Piękna, efektowna muzyka Czajkowskiego stała się natchnieniem dla kolejnych pokoleń artystów baletu. Twórcą naszego przedstawienia jest Emil Wesołowski, wybitny polski choreograf, od 30 lat związany z Teatrem Wielkim Operą Narodową jako tancerz, dyrektor baletu i autor przedstawień. Przez baśniowe światy poprowadzi widza malarska, wykorzystująca współczesne techniki komponowania obrazów scenografia Marka Grabowskiego, a pracownie krawieckie szyją około dwustu bajecznych  kostiumów, zaprojektowanych przez Marię Balcerek z charakterystyczną dla jej poetyki fantazją. Tańczy Balet Opery Krakowskiej. Przedstawienie adresowane jest zarówno do dzieci, jak i osób dorosłych.
realizatorzy:
Choreografia i inscenizacja: Emil Wesołowski
Kierownictwo muzyczne: Grzegorz Berniak
Scenografia: Marek Grabowski
Kostiumy: Maria Balcerek
Reżyseria światła: Bogumił Palewicz
Przygotowanie chóru dziecięcego: Marek Kluza
Asystent choreografa: Elena Korpusenko, Victor Korpusenko

Premiera: 21 XII 2013 r.
Kolejne spektakle: 22, 28, 29 XII 2013 r. oraz 9, 10, 12 I 2014 r.