Młodzi dla młodych, czyli Sinfonia Iuventus w NOSPR

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2015 09:35
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus wystąpi w środę 14 października o godz. 19.30 w Sali Koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
W trakcie koncertu Sinfoni Iuventus zabrzmi Koncert fletowy e-moll włoskiego kompozytora Saveria Mercadantego (zdjęcie ilustracyjne)
W trakcie koncertu Sinfoni Iuventus zabrzmi Koncert fletowy e-moll włoskiego kompozytora Saveria Mercadantego (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay/blickpixel

Cenioną Orkiestrę, którą tworzą najzdolniejsi absolwenci i studenci wyższych uczelni muzycznych (do 30 roku życia) poprowadzi Maestro Tadeusz Wojciechowski. Solistą koncertu będzie wybitny flecista i kameralista Łukasz Długosz, który wykona Koncert fletowy e-moll włoskiego kompozytora Saveria Mercadantego. Zabrzmią też dwie orkiestrowe kompozycje jednego z czołowych romantyków – Piotra Czajkowskiego (1840-1893). Koncert odbędzie się w ramach cyklu „Środa młodych”.

Pochodzący z 1819 roku Koncert fletowy e-moll kompozytora operowego, jakim był Saverio Mercadante (1795-1870), należy do najczęściej wykonywanych utworów wczesnoromantycznych na flet z towarzyszeniem orkiestry. Program uzupełnią dwie kompozycje Piotra Czajkowskiego (1840-1893). Pierwsza z nich to Kaprys włoski op. 45 - utwór powstały w 1880 roku (pierwotnie jako wyciąg fortepianowy), podczas pobytu kompozytora w Rzymie. Po powrocie do Rosji Czajkowski zinstrumentował utwór i doprowadził do jego wykonania w grudniu 1880 roku w Moskwie i Petersburgu. Dzięki błyskotliwej instrumentacji i wykorzystaniu wdzięcznych ludowych melodii ze słonecznej Italii, Kaprys włoski op. 45 należy do najbardziej popularnych utworów orkiestrowych kompozytora. Drugą kompozycją Czajkowskiego, która zabrzmi tego wieczoru będzie IV Symfonia f-moll op. 36. Temat swego dzieła słynny rosyjski kompozytor nazwał „tematem losu”. Powraca on w całym dziele unifikując jego strukturę, podobnie jak to ma miejsce w V Symfonii c-moll Ludwiga van Beethovena.

14 października 2015 | godz. 19:30, Sala koncertowa NOSPR
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus
Tadeusz Wojciechowski – dyrygent
Łukasz Długosz – flet

Program:
Piotr Czajkowski - Kaprys włoski op. 45
Saverio Mercadante - Koncert fletowy e-moll
Piotr Czajkowski - IV Symfonia f-moll op. 36

Zobacz więcej na temat: Sinfonia Iuventus