X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Książka Historyczna Roku - poznaj nominacje

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 11:00
W Dwójce przedstawiamy tytuły nominowane do konkursu, w którym co roku o zwycięstwo walczą najważniejsze pozycje dotyczące polskiej historii XX wieku.
Audio
  • Prof. Antoni Dudek o książce Piotra Grzelczaka "Poznański Czerwiec 1956. Walka o pamięć w latach 1956-1989", nominowanej w kategorii "Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku" (Poranek Dwójki)
  • Prof. Antoni Dudek o książce Cezarego Łazarewicza "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka" Cezarego Łazarewicza, nominowanej w kategorii "Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku" (Poranek Dwójki)
  • Prof. Wojciech Roszkowski o książce Jan Olaszek "Rewolucja powielaczy. Niezależny ruch wydawniczy w Polsce 1976-1989", nominowanej w kategorii "Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku" (Poranek Dwójki)
  • Dr Jan Jacek Bruski o książce Anny Janko "Mała zagłada", nominowanej w kategorii "Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku" (Poranek Dwójki)
  • Prof. Antoni Dudek o książce Jakuba Tyszkiewicza "Rozbijanie monolitu. Polityka Stanów Zjednoczonych wobec Polski 1945-1988”, nominowanej w kategorii "Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku" (Poranek Dwójki)
  • Prof. Wojciech Roszkowski o książkach "Sąd kapturowy przy Komendzie Głównej Związku Walki Zbrojnej w Warszawie (sierpień 1940 r. - listopad 1941 r.). Podziemie w walce ze zdrajcami Rzeczypospolitej” Bartłomieja Szyprowskiego i "Sto lat harcerstwa" Wojciecha Hausnera i Marka Wierzbickiego
  • Dr Piotr Gontarczyk o książce "Michał Żymierski 1890-1989" Jarosława Pałki i Jerzego Poksińskiego nominowanej w kategorii "Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku" (Poranek Dwójki)
  • Prof. Mieczysław Ryba o książce "My reakcja. Historia emocji antykomunistów 1944-1956" Piotra Semki nominowanej w kategorii "Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku" (Poranek Dwójki)
  • Dr Bożena Szaynok o książkach "Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w latach 1944-1989. Zarys dziejów uczelni w warunkach PRL" Marcina Kruszyńskiego oraz "Afazja polska" Przemysława Dakowicza (Poranek Dwójki)
  • Prof. Andrzej Nowak o książce "Śmierć-wygnanie-głód. Ziemie polskie w latach Wielkiej Wojny 1914-1918" Katarzyny Sierakowskiej nominowanej w kategorii "Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku" (Poranek Dwójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Ricardo Lago/Flickr.com/CC BY-SA 2.0

"Książka Historyczna Roku" to konkurs organizowany po raz dziewiąty przez Telewizję Polską, Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej oraz Narodowe Centrum Kultury. Jego celem jest wyłonienie zwycięzców w dwóch kategoriach: "Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku" oraz "Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku". W tym roku o nagrodę im. Oskara Haleckiego walczy 20 tytułów. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 17 listopada w siedzibie Telewizji Polskiej.

Oprócz nagród jurorów, w konkursie przewidziana jest nagroda specjalna przyznawana przez czytelników, którzy do 31 października mogli oddać swój głos za pośrednictwem strony www.ksiazkahistorycznaroku.pl. 

>>>Zobacz listę nominowanych książek.

Patronat konkursu, Oskar Halecki, to wybitny historyk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, potem Sorbony, a od 1944 r. Fordham w Nowym Jorku i co najmniej kilkudziesięciu innych uczelni w Ameryce Północnej i Europie. W 1994 r. profesor Jerzy Kłoczowski napisał o nim: "Polska nauka historyczna ma wobec Haleckiego dług bardzo poważny, który powinien być spłacony w niedługim czasie".

materiały prasowe/mz

Zobacz więcej na temat: Książka Historyczna Roku
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak