REKLAMA

80-lecie Dwójki. Koncerty urodzinowe

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 11:52
1 marca, w dniu swoich 80. urodzin, Program 2 Polskiego Radia organizuje specjalne koncerty! Zapraszamy do uczestnictwa - wstęp wolny lub bilety za symboliczną złotówkę!
80-lecie Dwójki. Koncerty urodzinowe
Foto: mat. prom.


jazz płyty pelbiscyt shutterstock 1200.jpg
Jazz w "Wieczorze płytowym". Głosuj na płyty!

Urodziny Dwójki zaczniemy Chopinem i Chopinem, późną nocą, skończymy. Od mazurków do nokturnów. Albo od Chopina do Chopina.

ŻELAZOWA WOLA

godz. 12.00-13.00

Kevin Kenner - recital chopinowski na historycznym instrumencie

To już tradycja. 1 marca wspólne urodziny świętujemy z Fryderykiem Chopinem. Od kilku lat w ramach koncertów urodzinowych transmitujemy recitale z Żelazowej Woli.

Tym razem na instrumencie historycznym, z XIX wieku, zagra znakomity pianista Kevin Kenner, laureat drugiej nagrody Konkursu Chopinowskiego w 1990 r.. W jego wykonaniu wysłuchamy wybranych utworów Chopina.

Program:
Nokturn op. 27 nr 2
Barkarola op. 60
Scherzo op. 39
3 Mazurki op. 56 nr 1, 2, 3
Ballada op. 23
Polonez op. 53
Walc e-moll op. posth


Ania Broda 663.jpg
Ania Broda i pieśni tysiąca jezior

***

STUDIO PR IM. WŁADYSŁAWA SZPILMANA (wstęp wolny na wszystkie koncerty)

godz. 13.00-14.00

[środa popielcowa]

Z Krainy Tysiąca Jezior - Ania Broda z zespołem

Kraina Tysiąca Jezior. "Thousand Lakes" - tak właśnie zatytułowana jest najnowsza płyta śpiewaczki i znakomitej cymbalistki wydana w ubiegłym roku przez Polskie Radio. Złożyły się na nią pieśni i melodie taneczne z Warmii i Mazur, które w 2014 nagrała dla Programu 2. Projekt "Hymny warmińskie i mazurki z Mazur" odtwarzał dawną kulturę muzyczną regionu. O swojej płycie "Thousand Lakes" Ania Broda mówi tak: Urodziłam się w Olsztynie i wychowałam na warmińskiej wsi – w Jonkowie. W samym sercu Krainy Tysiąca Jezior. Nadal tu mieszkam i kocham to miejsce. Jako muzyk dużo podróżuję, ale zawsze wracam do przestrzeni, z którą od dziecka łączy mnie milion wspomnień. Grając od wielu lat muzykę folkową z różnych regionów Polski, zdałam sobie sprawę, że brakuje w niej muzyki warmińskiej i mazurskiej. Pomyślałam – to dziwne, trzeba to natychmiast naprawić!

Ania Broda z Dwójką związana jest od lat. Z Kapelą Brodów nagrała u nas cztery płyty; śpiewała dla dzieci, w adwencie i kolędowała. Podczas urodzinowego koncertu Dwójki śpiewać będzie o miłości, zabrzmią również kołysanki, a także pieśni wielkopostne - wszak w tym dniu przypada środa popielcowa, rozpoczynjąca Wielki Post.

Wraz z Anią Brodą (cymbały i śpiew) w Studiu im. Władysława Szpilmana zagrają:

Iwona Sojka - skrzypce
Jacek Mielcarek - saksofon, klarnet, duduk
Kuba Mielcarek - kontrabas
Mateusz Szemraj - oud, rubab
Maciej Kierzkowski - bębny, dzwonki

Mischa Kozłowski 1200.jpg
Mischa Kozłowski i jego urodzinowy prezent dla Dwójki

godz. 15.00-16.00

[bukiet pieśni od braci Kozłowskich]

Karol i Mischa Kozłowscy

Karol miał być rzeźbiarzem, został śpiewakiem. Mischa miał być pianistą, został pianistą. Od kilku lat są w ciągłych rozjazdach. Każdy z nich podąża własną drogą. Karol śpiewa "dawności", operę, ciągle powracając do Schuberta i Brittena. Mischa zaś, jak na rasowego pianistę przystało, ma w czym wybierać - przed urodzinami wykona Koncert fortepianowy Griega (w Filharmonii Narodowej), a zaraz po nich Obrazki z wystawy Musorgskiego (Mazowiecki Ośrodek Kultury).

Pomimo licznych zajęć obaj znajdują czas, by do nas zaglądać. Gościli w audycji "Five o’clock", Karol jurorował także w Bachowskim Trybunale Dwójki. Teraz ich drogi skrzyżują się w radiowym Studiu im. Szpilmana - wspólnie wykonają specjalnie przygotowany program. Pieśniowy: Schubert (bo czy można było go pominąć?), Britten („puszczający oko” do swego ukochanego Purcella), Beethoven, Berg i, uwaga, młody Schönberg (ten przed „prawdziwym Schönbergiem”) w pieśniach… kabaretowych (Brettl-Lieder). Sympatycznie, z odrobiną nostalgii (może nawet retromanii) i dowcipu. Po prostu: Bracia.

Program:
Franz Schubert: Der Musensohn Op. 92 nr 1 D 764b (do słów Johanna Wolfganga Goethego)

Benjamin Britten - Purcell Realizations:
- I attempt from love's sickness to fly (1947) Z 630, z semi-opery Henry'ego Purcella The Indian Queen (1695), do słów Johna Drydena i Roberta Howarda
- If music be the food of love (1948) Z 379a, pierwsza wersja pieśni Henry'ego Purcella (1692) do słów Henry'ego Heveninghama

Ludwig van Beethoven: Drei Gesänge Op. 83 (do słów Johanna Wolfganga Goethego)
1. Wonne der Wehmut
2. Sehnsucht
3. Mit einem gemalten Band


Mischa i Karol Kozłowscy  1200.jpg
Mischa i Karol Kozłowscy w "Five o’clock"Alban Berg: Nacht (do słów Carla Hauptmanna) z cyklu Sieben frühe Lieder (1907)

Arnold Schönberg: Brettl-Lieder (Cabaret Songs, 1901):
- Galathea (tekst: Frank Wedekind)
- Gigerlette (tekst: Otto Julius Bierbaum)
- Der genügsame Liebhaber (tekst: Hugo Salus)
- Einfältiges Lied (tekst: Hugo Salus)
- Mahnung (tekst: Gustav Hochstetter)
- Jedem das Seine (tekst: Colly)
- Arie aus dem Spiegel von Arcadien (tekst: Emanuel Schikaneder)


płyty pixabay1200.jpg
80 lat Dwójki. Konkurs na urodzinowy dżingiel zakończony

godz. 17.00-18.00

[Rogiński blues]

Raphael Rogiński gra Byrda, Dowlanda i Purcella

Wszystkożerny. Shofar, Cukunft, Alte Zachen, Wovoka. Ostatnio, z Natalią Przybysz, także Shy Albatross, z którym przewędrował przez wszystkie najważniejsze rodzime festiwale rockowe. W tym samym czasie wciągnęła go również Puszcza Kurpiowska. Tak powstała Żywizna, którą tworzy wraz ze śpiewaczką Genowefą Lenarcik.

Ale Raphael Rogiński doskonale zdaje sobie sprawę z tego, co oznacza przeszłość - to nie tylko uwielbiani John Coltrane i Leonard Cohen. Przed laty zachwycał nas swymi interpretacjami muzyki Jana Sebastiana Bacha, w tym kontemplacyjną Arią z Wariacji Goldbergowskich. W lutym zarejestrował płytę poświęconą Purcellowi.

Dla nas, na koncercie urodzinowym, powróci właśnie do przeszłości. Będzie Byrd, Dowland oraz Purcell. Gościnnie zaśpiewa Olga Mysłowska. I znowu gitara Rogińskiego (na oko niby zwykła, jak każda inna) zabrzmi niczym afrykańska kora. Wciągające, szamańskie granie. Rogiński Blues!

***

STUDIO PR IM. W. LUTOSŁAWSKIEGO

godz. 19.30-21.30 (bilety za złotówkę)

[stare piosenki. 1937, o roku ów!]

Warszawska Orkiestra Sentymentalna w wiązance przedwojennych szlagierów

[nowe piosenki. Śpiewnik Dwójki]

Piosenki, które z okazji 80. urodzin napisali dla Dwójki: Ola Bilińska, Andrzej Kwieciński, Dariusz Przybylski, Marcin Stańczyk, Paweł Mykietyn, Tadeusz Wielecki, Maciej Małecki, Jerzy Rogiewicz, Raphael Rogiński, Sultan Hagavik (Mikołaj Laskowski, Jacek Sotomski), Stefan Wesołowski, Asi Mina (z udziałem Wojtka Kucharczyka), Wacław Zimpel, Hubert Zemler i zespół Księżyc.

Gra Jerz Igor Orkiestra pod dyrekcją Jerzego Rogiewicza. Śpiewają: Joanna Halszka Sokołowska, Ola Bilińska, Barbara Kinga Majewska, Anna Radziejewska.

Lubimy stare piosenki, lubimy też nowe. A ponieważ na urodzinach wszystko jest możliwe, połączymy jedno z drugim. Za sprawą Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej przeniesiemy się, umownie, do roku 1937, kiedy to 1 marca ruszyła Warszawa Druga.

Piosenki, szlagiery, popularne szlagworty. Jest co wspominać. Następnie DJ Lenar - który od pewnego czasu przysłuchuje się naszemu Programowi oraz zbiera archiwalne głosy, dźwięki, nagrania - przedstawi urodzinowy mix: 80 lat Dwójki. Co z niego wyjdzie? Tego nie wie nikt - posłuchamy z zaciekawieniem. Lenar połączy rok 1937 z 2017. A potem już same niespodzianki.

Poprosiliśmy naszych przyjaciół – kompozytorów, muzyków, instrumentalistów o różnym muzycznym rodowodzie – o napisanie dla nas piosenek. Różnych, tak jak różne gatunki muzyczne odnajdują Państwo w naszym programie. Piosenka to termin, w tym przypadku, umowny. Chodziło nam o zwięzłą formę wokalno-instrumentalną nieprzekraczającą 5 minut. Poza tym nie stawiliśmy żadnych ograniczeń. Znając talent i fantastyczny gust zaproszonych kompozytorów nie możemy się już doczekać ostatecznego efektu. Zwłaszcza, że zaproszenie przyjęli: Ola Bilińska, Andrzej Kwieciński, Dariusz Przybylski, Marcin Stańczyk, Paweł Mykietyn, Tadeusz Wielecki, Maciej Małecki, Jerzy Rogiewicz, Raphael Rogiński, Wacław Zimpel, Sultan Hagavik (Mikołaj Laskowski, Jacek Sotomski), Stefan Wesołowski, Asi Mina (z udziałem Wojtka Kucharczyka), Hubert Zemler i zespół Księżyc. Zagra Jerz Igor Orkiestra pod dyrekcją Jerzego Rogiewicza. Piosenki zaśpiewają: Joanna Halszka Sokołowska, Ola Bilińska, Barbara Kinga Majewska, Anna Radziejewska.

Być może uda nam się złożyć, z zamówionych songów, "Śpiewnik Dwójki". Jeśli tak się stanie, ciąg dalszy nastąpi…


godz. 22.00-00.00

[nokturny]

Marcin Masecki – recital chopinowski na pianinie. Komplet nokturnów. Premiera fonograficzna i koncertowa nowej płyty, wspólnej produkcji: PR2, NiNa i Lado ABC.

Marcin Masecki wypytywał ostatnio o stare fortepiany i pianina dostępne w naszych studiach nagraniowych. Uspokoiliśmy go: jest ich sporo i to w różnym stanie. Odetchnął z ulgą. Od ubiegłego lata Masecki nagrywał dla nas komplet Nokurnów Fryderyka Chopina - gdzieś w wolnych chwilach pomiędzy transkrypcjami symfonii Beethovena, "przepisywaniem" Góreckiego, ragtime’ami Scotta Joplina.

Przy wszystkich swych szalonych pomysłach Masecki, co jakiś czas, otwiera po prostu nuty i gra: Bacha, Scarlattiego, Beethovena, ostatnio właśnie Chopina. Choć to propozycja ewentualnego występu na Konkursie Chopinowskim spowodowało, że w swoim czasie zerwał z klasyką. Na szczęście już się z nią przeprosił. Poważkę gra na poważnie: Sztukę fugi (tylko zarejestrował ją na dyktafon), ostatnie Sonaty Beethovena (tyle że w tłumiących uszy słuchawkach), Tria Beethovena. Teraz Nokturny Chopina. Posłuchamy ich po raz pierwszy w komplecie, w jego wykonaniu, w finale urodzin Dwójki i Fryderyka. Absolutna premiera płytowa i koncertowa. Zgasimy światła, zostawimy jedną czerwoną lampkę, rozłożymy na estradzie pufy...

***

mat. pras./jp/mc