Słuchowisko "Stara" na 90. urodziny Stanisława Brudnego

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 12:00
Aby przypomnieć artystyczny dorobek Stanisława Brudnego Program 2 Polskiego Radia zaprasza na słuchowisko z 2011 roku, opowiadające o prostaczku, który został wybrany przez Boga, by z nim rozmawiać.
Stanisław Brudny
Stanisław BrudnyFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Rafał Wojasiński – "Stara"; reżyseria i adaptacja – Waldemar Modestowicz, realizacja akustyczna – Maciej Kubera, opracowanie muzyczne – Tomasz Obertyn.

Obsada: Stanisław Brudny (Stary), Emilia Krakowska (Stara), Mariusz Bonaszewski (Głos), Sylwester Maciejewski (Topol), Marcin Troński (Barański), Barbara Zielińska (Ela), Leon Charewicz (Lekarz/Andrzej), Irena Kownas (Olcia), Elżbieta Kępińska (Walcia), Aleksander Bednarz (Bet).

Bohaterem sztuki jest mężczyzna, który mimo iż jest pełen pokory, otwarcie mówi o swoim wybraniu – widzi więcej, czuje więcej, żyje bardziej. Zwykłym śmiertelnikom zostawia zarabianie pieniędzy. Sam mieszka w barakowozie, bez żony, tytułowej Starej, kobiety silnej, która jednak w życiu mężczyzny stała się siłą sprawczą. Ona kieruje jego działaniami, wymusza na nim ciężką pracę, krytykuje jego działania, których sama nie zainspirowała, w końcu zostawia go w szpitalu psychiatrycznym. Do tego, w gruncie rzeczy samotnego człowieka, przychodzą różni ludzie, którzy powierzają mu swoje tajemnice.

***

Stanisław Brudny zagrał kilkaset ról filmowych i teatralnych, jest cenionym aktorem dubbingowym, ale również wielkim przyjacielem Polskiego Radia, w którym stworzył wiele niezapomnianych kreacji, z postacią Teofila Skorupy w słuchowisku "W Jezioranach" na czele. W sobotę 16 maja Stanisław Brudny – wciąż czynny zawodowo – będzie obchodził 90. urodziny.

W 1953 ukończył Studium Aktorskie przy Teatrze Śląskim im Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, którego aktorem był w latach 1951–1972. Od 1972 roku jest w zespole Teatru Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie. Grał w spektaklach takich reżyserów, jak m.in. Gustaw Holoubek, Jerzy Jarocki, Jerzy Kreczmar, Lidia Zamkow, Józef Szajna, Jerzy Grzegorzewski, Tadeusz Łomnicki, Adam Hanuszkiewicz, Michał Zadara, Agnieszka Glińska i Krystyna Janda. Uhonorowany wieloma odznaczeniami państwowymi za zasługi dla kultury, w 2009 został wyróżniony przez Zespół Artystyczny Teatru Polskiego Radia nagrodą Splendor Splendorów.

Zapraszamy również do wysłuchania specjalnego wydania audycji "O wszystkim z kulturą" w którym Małgorzata Szymankiewicz rozmawiała z jubilatem.

***

Na słuchowisko zapraszamy w niedzielę (17.05) w godz. 16.00-17.00.

Zobacz więcej na temat: Stanisław Brudny słuchowisko