Nie żyje Miłogost Reczek. Aktor dubbingowy miał 60 lat

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 13:30
Miłogost Reczek był polskim lektorem, a także aktorem teatralnym, filmowym i dubbingowym. Jego głos znany był przede wszystkim z bajek i filmów. Aktor od kilku lat zmagał się z chorobą.
Zmarł aktor Miłogost Reczek. Miał 60 lat.
Zmarł aktor Miłogost Reczek. Miał 60 lat.Foto: PAP/archiwum Kmieciński

Miłogost Reczek urodził się w 1961 roku we Wrocławiu. Był absolwentem wydziału aktorskiego wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Na scenie zadebiutował w 1984 roku w Teatrze Polskim we Wrocławiu rolą Gila w spektaklu "Parady" W. Potockiego, w reż. Jacka Bunscha. Od 1985 roku pracował również jako lektor. Często gościł na antenie radiowej Dwójki, prezentując fragmenty powieści

Zagrał w blisko 80 słuchowiskach Polskiego Radia, współpracując z wieloma reżyserami, m.in. Waldemarem Modestowiczem ("Zaduszki" wg Konwickiego), Andrzejem Piszczatowskim ("W poszukiwaniu straconego czasu" Prousta), Pawłem Wodzińskim ("Ciała obce" Julii Holewińskiej, reprezentujące polską radiofonię na Festiwalu Prix Europa w Berlinie). Autor tekstów słuchowisk: "New York Story's" (2006), "Komedia" (2010).

Występował m.in. na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu, Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka w Warszawie, Teatru Kamienica czy Teatru 6. Piętro. Był również pedagogiem na wydziale aktorskim Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Pisał także sztuki teatralne ("Korkociąg", "Cztery i pół minuty", "Chiny").

Miłogost Reczek dysponował rozpoznawalnym głosem. Fani gier komputerowych znali go m.in. jako Vesemira z "Wiedźmina", a entuzjaści bajek – jako Juliusza Cezara w serii przygód o Asteriksie i Obeliksie. Podłożył również głos w "Jak wytresować smoka", "Pinokiu", a nawet "Gwiezdnych Wojnach" (gdzie zagrał Obi-Wana Kenobiego).

W 2004 roku został uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi. 

Przez kilka ostatnich lat aktor cierpiał z powodu nieuleczalnej choroby. Zmarł 14 grudnia 2021 roku w wieku 60 lat.


Miłogost Reczek w Teatrze Polskiego Radia Miłogost Reczek w Teatrze Polskiego Radia
Zobacz więcej na temat: odeszli 2021 Miłogost Reczek