19. Międzynarodowy Festiwal "Chopin i jego Europa" na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2023 09:17
Zakończył się 19. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa". Jak co roku, radiowa Dwójka zapraszała na transmisje z wydarzenia. Współorganizatorem Festiwalu był Program 2 Polskiego Radia, a Polskie Radio i Polskie Radio Chopin - patronami medialnymi wydarzenia.
Plakat Festiwalu Chopin i jego Europa 2023
Plakat Festiwalu "Chopin i jego Europa" 2023Foto: Materiały promocyjne

Dwójka transmituje i retransmituje festiwalowe koncerty

Od początku istnienia festiwalu, Program 2 Polskiego Radia łączy z jego organizatorem wspólnota myślenia o polskiej kulturze muzycznej w jej szerokim europejskim kontekście i wzajemnym przenikaniu się wpływów i inspiracji. Radiowa Dwójka transmituje i retransmituje festiwalowe koncerty, udostępniając je w ramach programu międzynarodowej wymiany koncertowej innym rozgłośniom zrzeszonym w Europejskiej Unii Nadawców.

Bez powielania schematów pomysłów

Tytuł tegorocznej edycji wydarzenia - "Nie po raz pierwszy" był zapowiedzią licznych niespodzianek oraz nieoczekiwanej konfiguracji znanych artystów. Choć tradycyjnie trzon festiwalowego programu stanowili artyści od lat związani z przedsięwzięciem, to organizatorzy dbają o to, by kolejne edycje nigdy nie powielały schematów pomysłów. Każdego roku festiwal prezentuje artystów cenionych przez polską publiczność, ale czyni to w zaskakujący sposób, łamiąc schematy.

Prawie wszystkie koncerty na antenie Dwójki

W tym roku w antenowej ofercie Programu 2 Polskiego Radia znajdzie się aż 21 z 24 koncertów festiwalu, z czego na żywo nadanych zostało 9 wydarzeń. Do 1 września na antenie radiowej Dwójki było można usłyszeć aż 15 koncertów.

Pierwsza transmisja z festiwalu na antenie Programu 2 Polskiego Radia odbyła się w niedzielę 20 sierpnia o godz. 20.00: to recital Kevina Chena, który zagrał m.in. Sonatę h-moll S. 178 Liszta i Etiudy op. 25 Fryderyka Chopina. Kevin Chen jest sensacją światowej pianistyki, to zaledwie osiemnastoletni wirtuoz chińskiego pochodzenia z Kanady, zachwycający fenomenalnymi umiejętnościami technicznymi i wyjątkową muzykalnością. Intensywną karierę koncertową łączy z działalnością twórczą, komponując.

Radiowa Dwójka zapraszała także na transmisje występów uznanych kwartetów - Apollon Musagète i Belcea, recital fortepianowy Vadyma Kholodenki i Moniuszkowską "Parię" z Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.

Plan przedstawiał się następująco:

  • 20.08, godz. 20.00 - Recital fortepianowy: Kevin Chen
  • 21.08, godz. 20.00 - Koncert kameralny: Jonathan Plowright, Apollon Musagète Quartett
  • 22.08, godz. 19.30 - Recital fortepianowy: Tomasz Ritter
  • 23.08, godz. 20.00 - Koncert kameralny: Alena Baeva, Vadym Kholodenko, Belcea Quartet
  • 24.08, godz. 20.00 - Recital fortepianowy: Vadym Kholodenko
  • 25.08, godz. 20.00 - Opera w wersji koncertowej: Stanisław Moniuszko "Paria"/Biondi/Europa Galante/Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej
  • 27.08, godz. 19.00 - Koncert symfoniczny: Dang Thai Son, Bruce Liu, Lukas Geniušas, London Mozart Players, Marek Moś

Od poniedziałku 28 sierpnia słuchacze Dwójki mogli wysłuchać recitali Ludmila Angelova, Kwartetu Consone z Tomaszem Ritterem, Olgi i Natalii Pasiecznik oraz Lukasa Vondracka.

Retransmitowane będą m.in. koncerty London Mozart Players i występ Collegium Vocale Gent pod kierunkiem Philippe’a Herreweghe.

Organizatorem 19. Festiwalu "Chopin i jego Europa" był Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, współorganizatorem - Program 2 Polskiego Radia, a Polskie Radio i Polskie Radio Chopin - patronami medialnymi wydarzenia. Szczegółowy program Festiwalu znajduje się na stronie festiwal.nifc.pl

. 

informacja prasowa/mo