X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Był księciem batuty". Jerzy Semkow nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2014 13:00
W wieku 86 lat zmarł Jerzy Semkow - wielka indywidualność międzynarodowej dyrygentury, propagator muzyki polskiej na całym świecie.
Audio
  • Jerzego Semkowa wspomina Małgorzata Komorowska, autorka książki "Jerzy Semkow. Magia batuty" (Wybieram Dwójkę)
  • O Jerzym Semkowie opowiada Ewa Marczyk, wieloletnia koncertmistrzyni z Filharmonii Narodowej w Warszawie (Wybieram Dwójkę)
  • Jerzego Semkowa wspomina Tadeusz Wojciechowski, dyrektor Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus (Wybieram Dwójkę)
Nie żyje Jerzy Semkow, wybitny polski dyrygent
Nie żyje Jerzy Semkow, wybitny polski dyrygentFoto: PAP/Adam Hawałej

Należał do grona czołowych dyrygentów świata. Krąg jego zainteresowań obejmował zarówno wielką symfonikę, głównie klasyczną i romantyczną, jak i muzykę teatru operowego.

- Nazywaliśmy go księciem batuty - wspominała Jerzego Semkowa w Dwójce Ewa Marczyk, wieloletnia koncertmistrzyni z Filharmonii Narodowej w Warszawie. - Był dyrygentem wszechstronnym, wyjątkowym kreatorem muzyki, o wielkiej wiedzy. Wszystkie spotkania z orkiestrą rozpoczynał od tego, jaką genezę miał dany utwór. On to wszystko nam opowiadał - mówiła artystka.

Jerzego Semkowa wspominał na antenie Dwójki również Tadeusz Wojciechowski, dyrektor Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. Jak przypomniał, to właśnie Jerzy Semkow był autorem wizji Sinfonii Iuventus. - Zapamiętam go jako artystę zawsze twórczego, poszukującego prawdy w muzyce. Był ideałem artysty-dyrygenta – podkreślał Tadeusz Wojciechowski.

W najbliższą sobotę (27 grudnia, godz 14.00-16.00) pamięci Jerzego Semkowa poświęcona będzie audycja "Duża czarna". Gościem Przemka Psikuty będzie Stanisław Dybowski.

Jerzy
Jerzy Semkow, rok 1962. Fot. PAP/Baracz

Jerzy Semkow był m.in. dyrektorem artystycznym Opery Warszawskiej i pierwszym dyrygentem Królewskiej Opery w Kopenhadze. Pełnił funkcję dyrektora i pierwszego dyrygenta Orkiestry Symfonicznej w St. Louis (USA). Pod koniec lat 70. objął kierownictwo Orkiestry Włoskiego Radia i Telewizji RAI w Rzymie, następnie prowadził Orkiestrę Filharmonii w Rochester (USA).

Artysta występował w najsłynniejszych centrach muzycznych świata, m.in. z London Philharmonic, Berliner Philharmoniker, Wiener Symphoniker, Orchestre National de France, Orchestre de Paris, Orchestra di Santa Cecilia w Rzymie, z orkiestrami w Madrycie, Monte Carlo, Oslo, Hadze, Neapolu, Turynie, Sankt Petersburgu i in. W Stanach Zjednoczonych współpracował z New York Philharmonic, Cleveland Orchestra, Boston Symphony, Chicago Symphony, z orkiestrami w Waszyngtonie, Detroit, Houston, Dallas, Pittsburghu, Minneapolis, San Francisco. Dyrygował także w Montrealu, Toronto, Caracas, Săo Paulo, Sydney, Melbourne. Jego sztukę dyrygencką znają teatry operowe Mediolanu (La Scala), Londynu (Covent Garden), Genewy, Rzymu, Florencji i innych miast świata.

Jerzy Semkow poświęcał się również pracy z młodzieżą. Przez szereg lat dyrygował koncertami podczas festiwalu muzycznego w Aspen (Colorado), gdzie skład kilku orkiestr stanowili studenci i profesorowie największych konserwatoriów Stanów Zjednoczonych. Wygłosił szereg odczytów o muzyce na Uniwersytecie stanu Colorado oraz prowadził klasy mistrzowskie na Uniwersytecie Yale i w nowojorskim konserwatorium – Manhattan School of Music.

Nagrywał dla wielu firm fonograficznych, m.in. Columbia, EMI-His Master’s Voice, Fona, Polskie Nagrania. Zapis płytowy "Borysa Godunowa" Musorgskiego z orkiestrą WOSPRiTV (obecnie NOSPR), Chórem Polskiego Radia i międzynarodową obsadą solistów dla londyńskiej wytwórni EMI przyniósł dyrygentowi i wykonawcom pięć międzynarodowych nagród. Dla tej samej firmy fonograficznej, również z NOSPR, w cyklu najwybitniejszych utworów Karola Szymanowskiego Jerzy Semkow nagrał III i IV Symfonię. Sławą cieszy się także nagranie "Kniazia Igora" Borodina z zespołem Opery Sofijskiej i udziałem Borisa Christowa oraz Jenufy Janáčka z zespołem Teatru La Scala.

Charakterystyczne dla ostatniego okresu działalności artystycznej Jerzego Semkowa było zainteresowanie wielkimi formami muzyki sakralnej - dyrygował m.in. "Requiem" Mozarta podczas uroczystego koncertu z okazji 150. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina z udziałem Chóru i Narodowej Orkiestry Francji w Kościele La Madelaine w Paryżu (transmisja Eurowizji), Mszą C-dur Beethovena (Paryż) oraz Wielką Mszą c-moll Mozarta w ramach Festiwalu Muzyki Sakralnej w Paryżu (Katedra Notre Dame).

Jerzy Semkow był Komandorem francuskiego Orderu Arts et Lettres oraz laureatem m.in. Diamentowej Batuty, prestiżowej nagrody przyznawanej przez Zarząd Polskiego Radia.

jp,tj

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
bonpo2014-12-24 06:56 Zgłoś
Spokojnego przejścia przez proces Bardo , wielki , wybitny panie Jerzy .Dziękuję za to ,co pan zrobił dla muzyki i kultury .
Cien2014-12-23 19:46 Zgłoś
Studiował w Krakowie i w Leningradzie. Wyjechał na zachód i tam mieszkał do śmierci. Mamy w Polsce wybitnych dyrygentów, którzy mieszkają i pracują w kraju. Tych jednak zachód nie doceni, bo najpierw trzeba porzucić ojczyznę i powiedzieć na zachodzie, że Polska jest "be", i wtedy świat dostrzeże i doceni w takim Polaku i talent, i wielkość. Ceńmy naszych artystów, mieszkających i tworzących w Polsce.