Nadzwyczajny koncert: Filharmonicy Berlińscy pod dyr. Sir Simona Rattle’a

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2009 12:36
Filharmonicy Berlińscy pod dyr. Sir Simona Rattle’a
Audio

Nadzwyczajny koncert symfoniczny:

Filharmonicy Berlińscy pod dyr. Sir Simona Rattle’a w Filharmonii Narodowej -
legendarna orkiestra po 18 latach znów na koncercie w Polsce!

W programie: II Symfonia D-dur op. 36 Ludwiga van Beethovena oraz monumentalna IV Symfonia c-moll  Dymitra Szostakowicza

Wszystkich z Państwa, którzy nie zdołali dostać biletów na ten wyjątkowy koncert, zapraszamy na retransmisję w Poniedziałek, 28. września - czyli tylko dwa dni po koncercie w Filharmonii Narodowej - o 19.05.

Sponsorem koncertu jest Deutsche Bank.

 

 

Ten nadzwyczajny koncert będzie niewątpliwie należał do najbardziej oczekiwanych wydarzeń muzycznych sezonu. Jedna z najwspanialszych orkiestr świata i jeden z najbardziej cenionych dyrygentów, po raz pierwszy razem w Polsce! Brytyjski dyrygent debiutował z tym zespołem w roku 1987, muzycy orkiestry zaś - zgodnie z tradycją zespołu - wskazali w głosowaniu właśnie jego jako swego nowego pierwszego dyrygenta. Funkcję tę objął w roku 2002 jako następca takich sław, jak Hans von Bülow, Arthur Nikisch, Wilhelm Furtwängler, Sergiu Celibidache, Herbert von Karajan i Claudio Abbado.

Program koncertu będzie wysmakowaną symfoniczną „ucztą", podczas której zabrzmi pogodna II Symfonia D-dur Beethovena (w której po raz pierwszy wprowadza scherzo jako część III). Jej całkowitym nastrojowym przeciwieństwem będzie monumentalna IV Symfonia c-moll Dmitrija Szostakowicza. Dzieło ukończone w roku 1936 musiało czekać na premierę ponad ćwierć wieku, zostało bowiem wyklęte przez sowieckich decydentów kulturalnych jako utwór „formalistyczny". W tym czasie obrosło swoistą legendą i na tak spóźnioną premierę czekano z ogromnym zainteresowaniem. Dziś z pewnością nie zaskakuje nowatorstwem dźwiękowego języka, pozostaje raczej dość typowym (czyli fascynującym brzmieniami i nastrojami) przykładem stylu swego twórcy, jednego z najwspanialszych symfoników XX w., późnego spadkobiercy wielkiej tradycji symfoniki poprzedniego stulecia.

Autor: Piotr Maculewicz

(źródło: www.filharmonia.pl)