X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Filozofia cielesnej przyjemności według Richarda Shustermana

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 13:20
– Życie codzienne oznacza działanie, uczucia i spostrzeżenia, a ciało jest medium i narzędziem tych uczuć, percepcji i myśli. Duża część mojej filozofii estetyki jest związana z ideą przyjemności – mówił amerykański filozof, twórca idei somaestetyki i propagator filozofii jako sztuki życia.
Audio
  • Rozmowa z Richardem Shustermanem, amerykańskim filozofem (Dwójka/Rozmowy po zmroku).
Jean Auguste Dominique Ingres, fragm. obrazu Kobieta w kąpieli z 1806 roku.
Jean Auguste Dominique Ingres, fragm. obrazu "Kobieta w kąpieli" z 1806 roku.Foto: Wikimedia Commons

Według Richarda Shustermana przyjemność nie jest niczym złym. Można się nią dzielić i w ten sposób tworzyć wspólnoty, relacje z drugim człowiekiem.
– To są takie proste, praktyczne rzeczy – bardzo odległe od wzniosłych ideałów tradycyjnej filozofii, a które mogą mieć wpływ na życie codzienne i pomóc zbudować lepsze otoczenie dla nas wszystkich – mówił Richard Shustreman.
Według niego sposób, w jaki prezentujemy naszą cielesność i jej doświadczamy, jest bardzo mocnym narzędziem do polepszenia społecznych zachowań. Dlatego somaestetyka – idea, którą reprezentuje filozof – stwarza pewne ramy uświadamiające ludziom możliwość autostylizacji i autokreacji. Jednocześnie krytykuje ona niektóre stereotypy odnoszące się do idei piękna kreowane przez reklamowe trendy.
Samoestetyka pyta: "Czym jest ciało?". Również w kontekście nowych technologii. Przykładem ilustrującym zainteresowanie estetyki ciałem w świecie techniki i mediów jest... wywiad radiowy. - Będę daleko stąd, kiedy ta rozmowa zostanie wyemitowana na antenie. Nie zatrzyma Pani całego mojego ciała, tylko mój głos, choć dzięki temu będę bardziej obecny cieleśnie, niż gdyby Pani tylko spisała moje słowa. Technika wkracza w somaestetykę. Mówię o tym tyle, by pokazać, że nie jest ona panaceum na wszystko.
Idea somaestetyki nie jest zatem panaceum ani "filozofowaniem za pomocą młota", ale przyjemną akupunkturą. - To bardzo miła metafora tego delikatnego sposobu, w jaki chcę pokonywać granice i prowokować cielesne doświadczenia, które nie będą niebezpieczne i bolesne - mówił Richard Shustreman w rozmowie z Barbarą Schabowską.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak