X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Solska - kobieta demoniczna?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 11:25
"To nie była strata czasu” – pisała w pamiętniku, o swoim trzyletnim romansie ze Stanisławem Ignacym Witkiewiczem, Irena Solska. W "Tyglu literackim” wspominaliśmy postać tej nietuzinkowej aktorki, muzy młodopolskich poetów.
Audio
  • Solska - kobieta demoniczna? - dyskusja w "Tyglu literackim"
Portret Ireny Solskiej autorstwa Stanisława Wyspiańskiego
Portret Ireny Solskiej autorstwa Stanisława WyspiańskiegoFoto: Wikipedia/domena publiczna

- Dziś trudno znaleźć aktorkę, która wzorowałaby się na Irenie Solskiej, nasze koleżanki nie mają tej tajemnicy, nie mają tego błysku, Solska była wyjątkowa - mówił w audycji poświęconej Irenie Solskiej reżyser, Maciej Prus.

Przyczynkiem do dyskusji o aktorce, która, jak żadna inna gwiazda, wywarła ogromny wpływ na sztukę swojej epoki, stając się m.in. inspiracją dla Stanisława Ignacego Witkiewicza do napisania powieści "622 upadki Bunga", jest 55. rocznica jej śmierci.

Irena
Irena Solska

Nie tylko Witkacy był pod ogromnym wpływem charyzmy Ireny Solskiej. Leopold Staff twierdził, że jest jedną z tych, które uczą czcić kobietę. Z kolei Jarosław Iwaszkiewicz, w opisie katedry fryburskiej pisał: "wszystkie okna katedry paliły się ogniwem tysiąca barw, witraże Mehoffera jaśniały w całej krasie. A z witraży  zaczęły nam kiwać ręką i głową same znajome postaci krakowiaków i krakowianek. Profesorowie uniwersytetu w tigach siedzieli słuchając Jezusa w swiątyni, Rydel żął snopki Booza i oto odsłoniła się nam scena u Heroda: Jerzy Żuławski jako Herod siedzi tam za stołem obficie zastawionym jak u Hawełki, a przed nim pląsa jako Salome, ktoże? Sama Solska, w krótkiej tunice / mowy nie ma o siedmiu zasłonach, młoda jeszcze i taka, jaką ją kochał Radzikowski i za jaką szalał Witkacy. Pani Akne!"  

Pani Akne to bohaterka powieści 622 upadki Bunga", którą właśnie czytamy na naszej antenie.

O Irenie Solskiej w audycji mówili: historyk teatru, autorka biografii aktorki i edytorka jej Listów i Pamiętnika - profesor Lidia Kuchtówna , reżyserzy teatralni - Maciej Prus i Szczepan Szczykno ze Stowarzyszenia  StudiaTeatralnego im. Ireny Solskiej  oraz "witkacolodzy: profesor Janusz Degler i Jan Gondowicz. Fragmenty recenzji czytał Leszek Sznytter, a fragmenty listów bohaterki audycji - Grażyna Barszczewska.

Do wysłuchania nagrania audycji zapraszają Iwona Malinowska i Anna Lisiecka.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak