"23 cięcia dla Williama S. Burroughsa"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 12:00
Esej Rafała Księżyka to pierwsza w Polsce monografia jednego z najważniejszych pisarzy amerykańskich XX wieku. O książce rozmawialiśmy w "Czytelni".
Audio
  • Magdalena Miecznicka, Piotr Kofta i Małgorzata Szymankiewicz rozmawiają o książce Rafała Księżyka "23 cięcia dla Williama S. Burroughsa" (Czytelnia/Dwójka)
William S. Burroughs - grafika Christiaana Tonnisa
William S. Burroughs - grafika Christiaana TonnisaFoto: Wikimedia/CC
W Gibraltarze, najcenniejszej brytyjskiej kolonii, ma miejsce tajna operacja pod kryptonimem "Fauna i Flora". Jej celem jest uprowadzenie przedstawiciela prywatnej wojskowej firmy dostarczającej broń muzułmańskim terrorystom. Pomysłodawcami projektu są wiceminister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii i jego bliski przyjaciel, prywatny kontraktor wojskowy. Akcja jest objęta ścisłą tajemnicą i nawet osobisty sekretarz ministra, Toby Bell, nie zna jej szczegółów.
Gdy tylko Toby zaczyna podejrzewać spisek, szybko zostaje odesłany na odległą placówkę dyplomatyczną. Trzy lata później wezwany przez Sir Christophera Probyna, emerytowanego brytyjskiego dyplomatę, do jego dworu w Kornwalii, i czujnie obserwowany przez córkę Probyna, Emily, Toby będzie zmuszony wybrać między sumieniem a obowiązkiem. (mat wydawnictwa Sonia Draga).
W "Czytelni" o książce Johna Le Carre rozm

Za Burroughsem ciągnie się czarna legenda ćpuna, pedała i zabójcy, eksploratora granic narkotycznego uzależnienia... Jednocześnie Burroughs to inspirator ruchów kontrkultury, takich jak beat, punk, industrial i cyberpunk. Norman Mailer twierdził, że Burroughs to jedyny amerykański pisarz współczesny opętany geniuszem. "23 cięcia..." pokazują - wszechstronnie i przystępnie - całe bogactwo i intensywność tego opętania.

Książka ukazała się w przededniu setnej rocznicy urodzin pisarza.

W "Czytelni" o książce Rafała Księżyka rozmawiali Magdalena Miecznicka i Piotr Kofta.

Audycję prowadziła Małgorzata Szymankiewicz.

mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prowokacyjna książka Dimitriego Verhulsta

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 14:23
- Ta powieść jest pełna językowej złości - mówił w Dwójce Piotr Kofta o książce "Problemski Hotel" Dimitriego Verhulsta, której polski przekład ukazał się w tym roku nakładem wydawnictwa Claroscuro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontrkultura lat 60. - rewolucja codzienności

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2013 11:00
- Zmiany w modzie, a także w prozaicznym wymiarze technologicznym, doprowadziły do zmian obyczajowych - mówił w Dwójce Jerzy Jarniewicz, poeta, krytyk literacki i tłumacz, jeden z redaktorów nowej serii wydawniczej "Twarze kontrkultury"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szkoda czasu na złą literaturę. Najlepsze książki 2013

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2014 19:00
Młodzi polscy reportażyści rosną w siłę, tymczasem w polskiej prozie nie dzieje się najlepiej. Na szczęście możemy czytać książki zza wschodniej i zachodniej granicy. Magdalena Miecznicka, Małgorzata Szymankiewicz i Piotr Kofta podsumowali czytelniczy rok.
rozwiń zwiń