Polskie Radio
Section05
Stany Zjednoczone

Łoziński: Zachód musi działać niezależnie od deklaracji Putina, trzeba wzmocnić wschodnią flankę NATO

- Zachód powinien podjąć kroki niezależnie od deklaracji i obietnic Putina. Wschodnia flanka NATO powinna już dawno zostać wzmocniona - powiedział w Polskim Radiu 24 Bogumił Łoziński z tygodnika "Gość Niedzielny". Gośćmi "Debaty poranka" byli również Jacek Liziniewicz z Gazety Polskiej oraz Patryk Słowik z Wirtualnej Polski. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Stany Zjednoczone USA Joe Biden Rosja Władimir Putin kryzys na granicy kryzys migracja NATO

Napięcie przed rozmową Biden-Putin. Padły deklaracje nt. wschodniej flanki NATO

Biały Dom zapowiedział, że jeśli dojdzie do nowej inwazji Rosji na Ukrainę, Moskwa powinna spodziewać się wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Wysoki rangą urzędnik zapowiedział, że w przypadku eskalacji ze strony Kremla, Waszyngton nałoży poważne sankcje i wesprze ukraińską armię.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Ukraina Rosja Biały Dom Waszyngton Kijów Moskwa Kreml polityka wojna na Ukrainie atak siły zbrojne konflikty międzynarodowe

Ponad milion zamówień, a samochodu wciąż brak. Kiedy pojawi się Cybertruck?

Po hucznie zapowiadanego, futurystycznego Cybertrucka już dawno ustawiła się ogromna kolejka chętnych, którzy nadal czekają na swoją wymarzoną "e-ciężarówkę". Czy jest szansa, że mimo to projekt zakończy się fiaskiem? 
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody samochody elektryczne elektromobilność tesla elon musk Stany Zjednoczone GOSPODARKA fabryka

Wiceszef MSZ: USA są zdeterminowane, by wysłać mocny sygnał

- Jeśli spotkanie Joe Bidena z Władimirem Putinem będzie mocnym sygnałem dla Rosji, to może to doprowadzić do otrzeźwienia. Natomiast jeśli będzie to tylko "spotkanie dla spotkania", to z całą pewnością propaganda rosyjska okrzyknie je zwycięstwem Moskwy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Joe Biden Europa Rosja Moskwa Waszyngton Władimir Putin Katarzyna Gójska energetyka Nord Stream 2 Marcin Przydacz Sygnały Dnia

Biały Dom ostrzega przed możliwą inwazją Rosji na Ukrainę. "Będziemy przygotowani"

Rzecznik Białego Domu Jen Psaki oświadczyła, że o członkostwie Ukrainy w NATO zdecydują państwa Sojuszu, a nie Rosja. Prezydent Joe Biden mówi, że USA przygotowują kompleksowy pakiet środków zaradczych, które uczynią potencjalną rosyjską agresję wobec Ukrainy "bardzo trudną".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna USA Stany Zjednoczone polityka polityka zagraniczna USA Rosja Ukraina służby i bezpieczeństwo konflikty międzynarodowe NATO prezydent Joe Biden Biały Dom

"Rosja odczytuje to jako słabość". Dr Kardaś o propozycji rozwiązania konfliktu na drodze dyplomatycznej

- Rosjanie twardo stoją przy swoim. Kiedy widzą, że druga strona - przynajmniej na poziomie retorycznym - zaczyna się trochę cofać, wysyła sygnały świadczące o gotowości do kompromisu, to w strategicznej kulturze rosyjskiej jest to odczytywane jako słabość - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Szymon Kardaś z OSW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Stany Zjednoczone Rosja Władimir Putin konflikty międzynarodowe Ukraina Siergiej Ławrow

USA: spór o sankcje wobec Nord Stream 2. Lobbyści gazociągu naciskają na Demokratów

Amerykański portal Axios poinformował, że Demokraci otrzymali dotację od lobbysty Nord Stream 2. "Amerykanie obawiają się agresji rosyjskiej na Ukrainie, ale jednocześnie nie chcą zepsuć relacji z Niemcami poprzez uderzenie sankcjami, które dotknęłoby także ich firmy" - wskazuje Wojciech Jakóbik na portalu BiznesAlert.pl.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 Niemcy Rosja USA Stany Zjednoczone Ameryka demokraci GOSPODARKA ŚWIAT

Pierwszy wywiad Baldwina po tragedii na planie "Rust". "Nie wiem, kto jest winny, ale nie jestem to ja"

Alec Baldwin, który w październiku śmiertelnie postrzelił Halynę Hutchins na planie filmowym, udzielił pierwszego wywiadu od tragicznego wypadku. - Zabiłbym się, gdybym uważał, że zginęła z mojej winy - powiedział amerykański aktor. - Ktoś jest za to odpowiedzialny, nie wiem kto, ale nie ja - dodał.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA plan filmowy aktor śmierć wywiad FILM Stany Zjednoczone

"Obowiązuje precedens z 1972 roku". Maciej Kożuszek o złożoności prawa aborcyjnego w USA

- Nawet jeśli to prawo zostałoby uznane za konstytucyjne przez obecny Sąd Najwyższy i załóżmy, że to byłby ten limit obowiązujący, teraz w stanie Missisipi, czyli ten piętnasty tydzień ciąży to i tak byłoby to prawo, to jedno z najbardziej liberalnych na świecie - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Maciej Kożuszek z Gazety Polskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maciej Kożuszek Antoni Opaliński Stany Zjednoczone USA aborcja

Sekretarz obrony USA w Seulu. Głównym tematem rozmów - pełna denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego

Na konferencji prasowej w Seulu sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział, że programy zbrojeniowe i rakietowe Korei Płn. w coraz większym stopniu destabilizują sytuację w regionie. Oświadczenie to zapadło po jego rozmowach z południowokoreańskim ministrem obrony Suh Wookiem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Stany Zjednoczone Korea Południowa broń nuklearna wojsko Chiny

Chiny testują broń hipersoniczną. Szef Pentagonu przestrzega: musimy mieć zdolność do obrony

Szef Pentagonu Lloyd Austin odbył doroczne spotkanie z ministrem obrony Korei Południowej Suh Wukiem. - Dążenie Chin do posiadania broni hipersonicznej zwiększa napięcia w regionie. Musimy mieć zdolność do obrony przed potencjalnymi zagrożeniami - powiedział sekretarz obrony USA. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Chiny Pentagon Korea Południowa Korea Północna Stany Zjednoczone wojsko broń Azja