Polskie Radio
Section05
Stany Zjednoczone

Otwarcie fabryki PepsiCo. Premier: to ponad 600 miejsc pracy i supernowoczesne projekty

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że otwarcie zakładu PepsiCo w Świętem na Dolnym Śląsku świadczy nie tylko o tym, że w Polsce konsekwentnie dba się o przyciąganie zagranicznych inwestorów, ale także można realizować supernowoczesne projekty greenfieldowe.
Zobacz więcej na temat:  NATO Oslo Zbigniew Rau Ministerstwo Spraw Zagranicznych historia Polski Polonia w USA Stany Zjednoczone Teraz Polska

USA podnosi limit zadłużenia. Joe Biden wygłosił orędzie, w którym chwali ponadpartyjne porozumienie

Kongres uchwalił ustawę w sprawie podniesienia limitu długu publicznego, co zapobiega ogłoszeniu niewypłacalności USA. To rzadki przykład ponadpartyjnej współpracy w Stanach Zjednoczonych. W telewizyjnym orędziu do Amerykanów Joe Biden dziękował liderom obu partii za kompromis. Z Waszyngtonu korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone dług publiczny Joe Biden demokraci Republikanie

USA zaniepokojone ustawą o komisji ds. wpływów rosyjskich. Przydacz: zabrakło dogłębnej analizy

Zdaniem Marcina Przydacza, szefa prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, w amerykańskiej ambasadzie "zabrakło dogłębnej analizy prawnej" ustawy o komisji ds. wpływów rosyjskich. W konsekwencji - jego zdaniem - do Departamentu Stanu USA przekazane zostały nieprawdziwe informacje dotyczące tych przepisów. - Ustawa o komisji ds. badania rosyjskich wpływów nie pozwala na blokowanie możliwości kandydowania w wyborach - powiedział w RMF FM Przydacz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka dyplomacja polityka zagraniczna USA Stany Zjednoczone Komisja Weryfikacyjna Rosja Marcin Przydacz

Sellin: w interesie nie tylko Polski, ale całej Europy i Zachodu jest wyjaśnianie rosyjskich wpływów

- Znaliśmy w przeszłości różne instrumenty, jakie Rosja stosowała, by destabilizować Zachód, wpływać na wybory w USA, wzmacniać katalońskie tendencje do oderwania się od Hiszpanii, wpływać na polityków niemieckich i austriackich, właściwie ich korumpując - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, poseł PiS Jarosław Sellin.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Sellin USA Ameryka Grzegorz Jankowski Stany Zjednoczone Rosja Europa ustawa