Polskie Radio
Section05
Stany Zjednoczone

Bloomberg: Blinken prawdopodobnym sekretarzem stanu w administracji Bidena

Według źródeł poinformowanych, na które powołuje się Bloomberg, prezydent elekt Joe Biden zamierza powołać Antony'ego Blinkena na sekretarza stanu w swoje administracji. Blinken to były zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego i były zastępca sekretarza stanu w administracji Baracka Obamy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA wybory prezydenckie w USA Joe Biden Stany Zjednoczone wybory w USA Ameryka Północna

Wybory w USA. Pozew sztabu Donalda Trumpa ws. wyniku w Pensylwanii odrzucony

Sędzia federalny z Pensylwanii odrzucił pozew sztabu Donalda Trumpa i nie zgodził się na wstrzymanie certyfikowania wyniku wyborów prezydenckich w tym stanie. Sędzia ocenił, że pozew nie został poparty materiałem dowodowym. Prawnicy prezydenta Stanów Zjednoczonych zapowiedzieli apelację do sądu wyższej instancji, a następnie do Sądu Najwyższego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone wybory w USA wybory prezydenckie w USA Donald Trump Pensylwania

"Jego zdolności są kluczowe dla bezpieczeństwa Polski". Szef MON o dowództwie V Korpusu Sił Lądowych USA

- W przyszłym roku dowództwo osiągnie gotowość i pokieruje siłami amerykańskimi w pełnej skali. Dzięki obecności żołnierzy USA w Polsce potencjalny agresor będzie wiedział, że atak na nasz kraj, oznacza również atak na armię Stanów Zjednoczonych - powiedział w Polskim Radiu 24 Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Mariusz Błaszczak USA stosunki polsko-amerykańskie Stany Zjednoczone Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie

Obecność dowództwa V Korpusu w Polsce. Parys: to najważniejsza "pięść interwencyjna" USA w Europie

- To, że to dowództwo jest w Polsce, że będzie miało pod sobą 5 tys. żołnierzy, którzy już stacjonują i potencjalnie kilkanaście tys. innych, to bardzo ważna decyzja dla całej Europy, nie tylko dla Polski. To dowód, że Stany Zjednoczone poważnie traktują obronę Europy - mówił w Polskim Radiu 24 były szef MON Jan Parys.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel Jan Parys POLSKA polityka służby i bezpieczeństwo wojsko USA Stany Zjednoczone Polityka zagraniczna Polski dyplomacja polityka zagraniczna USA

„Zawód korespondent” – reportaż Antoniego Rokickiego

Śledzą z bliska najważniejsze wybory prezydenckie na świecie. Docierają do miejsc, które inni dziennikarze chętnie by odwiedzili. Przeprowadzają setki rozmów, dzięki którym słuchacze i widzowie poznają świat odległy o tysiące kilometrów. 
Zobacz więcej na temat:  Korespondenci Zagraniczni Małgorzata Kałuża Marek Wałkuski Wojciech Cegielski dziennikarstwo Stany Zjednoczone wybory prezydenckie w USA Antoni Rokicki

Ekspert: w USA rewolucja dociera nie tylko do uczelni, ale także do korporacji

- Napięcia w USA są wielotorowe i często kanalizują się w stosunku do kapitalizmu, do fundamentalnych wartości amerykańskich. To jest chyba najbardziej niepokojące. To dociera nie tylko do amerykańskich uczelni, ale też do korporacji - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski, prezes Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone USA Polskie Radio 24 Antoni Opaliński ŚWIAT

"Widać wyraźnie, że procedury nie zadziałały tak jak trzeba". Dr Duda o Kościele w USA

- W Stanach Zjednoczonych bardzo wiele osób o orientacji homoseksualnej trafiło do stanu kapłańskiego. Tam w pewien sposób dopuszczano do zachowań, które normalnie w katolickiej teologii moralnej są uważane za grzeszne. Przymykano na nie oczy - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Sebastian Duda, publicysta "Więzi", teolog i filozof.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Stany Zjednoczone Kościół katolicki homoseksualizm Tomasz Terlikowski USA

"Sztab Trumpa wykorzysta wszystkie środki prawne i polityczne". Ekspert o wyborach w USA

- Sztab prezydenta Donalda Trumpa się nie poddaje. Będzie wykorzystywał wszystkie środki prawne i polityczne, żeby nie tylko przeliczyć ponownie głosy, ale również, żeby ta sprawa znalazła swój wyraz w Sądzie Najwyższym - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Żyro, amerykanista z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wybory w USA ŚWIAT Donald Trump Joe Biden wybory prezydenckie w USA Stany Zjednoczone Antoni Opaliński

"Element procesu wyborczego". Samuel Pereira o roli mediów społecznościowych w debacie publicznej

- Możliwe było oznaczanie wpisów, w tym wypadku głównie prezydenta Donalda Trumpa, jako fałszywych, zawierających nieprawdziwą informację o przebiegu wyborów, podczas gdy on wyrażał opinię - powiedział w Polskim Radiu 24 Samuel Pereira, szef portalu TVP Info, komentując udział mediów społecznościowych w kampanii prezydenckiej w USA. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 media społecznościowe wolność słowa Stany Zjednoczone Ameryka Północna USA ŚWIAT Samuel Pereira