Polskie Radio
Section05
Stany Zjednoczone

Szwecja i Finlandia na drodze do NATO. Joe Biden: spełniają wszystkie kryteria Sojuszu

Joe Biden spotkał się z premier Szwecji Magdaleną Andersson i prezydentem Finlandii Saulim Niinisto. - Szwecja i Finlandia to silne demokracje, które mają mocne poczucie tego, co jest moralnie właściwe - mówił amerykański prezydent. Jak dodał, kraje te spełniają wszystkie kryteria członkostwa w NATO. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA NATO Szwecja Finlandia Ameryka Stany Zjednoczone Joe Biden

Washington Post: rosyjskie wojska weryfikują cele i zmniejszają skalę swoich działań na Ukrainie

Rosyjskie wojska dokonały korekty swoich celów i sposobu działania na Ukrainie; wobec problemów organizacyjnych i zaciętego ukraińskiego oporu najeźdźcy posyłają do walki mniej liczne formacje i atakują w relatywnie bezpieczniejszych miejscach - poinformował w nocy ze środy na czwartek dziennik "Washington Post", powołując się na źródło w Pentagonie.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina Rosja Stany Zjednoczone

Klęska upokorzy Rosję? Politico: Francja, Niemcy i Włochy wolą tego uniknąć, nawet kosztem Ukrainy

Portal Politico wysuwa wniosek, że ostatnie sukcesy Ukrainy w wojnie z Rosją sprawiają, iż przywódcy Francji, Niemiec czy Włoch zaczynają uważać zwycięstwo Ukraińców za możliwe i obawiają się, że takie "upokorzenie" Rosji stworzyłoby nowe problemy polityczne. Dlatego, jak zauważa portal, niektóre kraje po cichu opowiadają się za takim rozwiązaniem konfliktu, które pozwoliłoby Moskwie "zachować twarz", nawet jeśli oznaczałoby to oddanie jej części terytorium Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna na Ukrainie Francja Niemcy Stany Zjednoczone

Biden odwraca część decyzji Trumpa. Złagodzone sankcje wobec Kuby

Stany Zjednoczone łagodzą politykę kontaktów z Kubą. Zniesione zostaną niektóre restrykcje, nałożone na ten kraj za czasów prezydentury Donalda Trumpa. Władze USA zapowiadają między innymi zwiększenie liczby wniosków wizowych rozpatrywanych przez konsulat w Hawanie oraz zniesienie limitu tysiąca dolarów w pieniężnych przekazach internetowych.
Zobacz więcej na temat:  Ameryka USA Kuba Stany Zjednoczone ŚWIAT Joe Biden Donald Trump

Spotkanie premiera z sekretarz skarbu USA. Rozmowy m.in o opodatkowaniu globalnych firm i wsparciu dla Ukrainy

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że premier Mateusz Morawiecki rozmawiał ze składającą wizytę w Polsce sekretarz skarbu USA Janet Yellen m.in. o wsparciu dla Ukrainy, aspektach gospodarczych kryzysu wojennego oraz o opodatkowaniu globalnych firm.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mateusz Morawiecki sankcje Rosja Stany Zjednoczone Warszawa opodatkowanie firmy Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 USA GOSPODARKA

Zaostrzenie sankcji wobec Rosji i wzmocnienie NATO. Premier Morawiecki spotkał się z sekretarz skarbu USA

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przebywającą z wizytą w Warszawie sekretarz skarbu USA Janet Yellen. Jak podała KPRM, rozmowa dotyczyła między innymi ewentualnego zaostrzenia sankcji wobec Rosji za inwazję na Ukrainę oraz spraw obronności, m.in. zwiększenia potencjału Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Stany Zjednoczone Warszawa POLSKA GOSPODARKA sankcje Rosja NATO

Oscary obchodzą 93. urodziny. Jak wyglądały początki tego wielkiego święta kina?

16 maja 1929 roku odbyła się pierwsza ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Znacząco różniła się od znanych nam współczesnych gali - trwała zaledwie kilkanaście minut, uczestniczyło w niej tylko kilkuset gości, a zwycięzcy poznali wyniki na długo przed wydarzeniem. Uroczystość nie była też transmitowana ani przez radio, ani przez telewizję. 
Zobacz więcej na temat:  FILM kino aktor aktorzy reżyser KULTURA Stany Zjednoczone Los Angeles Oscary

Liberace - król amerykańskiego blichtru

16 maja 1919 roku w West Allis w amerykańskim stanie Wisconsin urodził się Liberace. Od lat 50. do 70. był jednym z najpopularniejszych artystów estradowych w Stanach Zjednoczonych. Zasłynął nie tylko swoimi wystawnymi strojami, widowiskowymi występami scenicznymi, ale również programem telewizyjnym "Liberace Show". 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA HISTORIA fortepian lata 50 lata 60 Las Vegas POLSKA Stany Zjednoczone Muppety Matt Damon Michael Douglas Elvis Presley

Sąd Najwyższy USA debatuje ws. aborcji. Czy rozum zwycięży nad poprawnością polityczną?

- Staram się być człowiekiem nadziei. Sam fakt, że o sprawie aborcji jest tak głośno, że Sąd Najwyższy USA oficjalnie nad tym dyskutuje i pokazuje zło, jakie wypływa z wyroku "Roe vs Wade", to już jest coś bardzo dobrego - mówiła w Polskim Radiu 24 Marzena Korzekwa-Kaliszuk, prawnik, psycholog i działaczka społeczna. Gościem audycji był także ks. dr Marek Dziewiecki, który zauważył, że koncepcja "prawa do aborcji" jest - "od strony rozumu patrząc - zupełnym absurdem".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Porzeziński społeczeństwo aborcja Ameryka Stany Zjednoczone Sąd Najwyższy