Polskie Radio
Section05
reportaż

"Ciągle płyną" - reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet

To była schyłek lat 80. Kończył się szary, biedny PRL i nikt już nie wierzył w szczęśliwy socjalizm. Rząd pozwolił na zakładanie pierwszych spółek z kapitałem zagranicznym. Grecki armator Minas Kyriakou pojawił się w Polsce jako pionier inwestycji joint-venture. Kupował tanio wysłużone statki i zatrudniał na nich polskie załogi. Byli to pracownicy tani i świetnie wyszkoleni.
Zobacz więcej na temat:  reportaż

"Historia pewnych randek" - reportaż Antoniego Rokickiego. Emisja: 29 września, godz. 21.15 w Czwórce

Fotografka Kasia Łoś zaprezentowała niedawno wystawę zdjęć "Two Swipes Right", czyli "Dwa przesunięcia w prawo". Wszystko zaczęło się od randkowania na Tinderze - popularnej aplikacji mobilnej, z której korzysta już ponad 50 milionów ludzi na całym świecie. Fotografka w ramach projektu zrobiła kilkadziesiąt portretów młodych mężczyzn, a także przeprowadziła z nimi rozmowy na temat współczesnego randkowania.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Antoni Rokicki STYL ŻYCIA randki

Święto kina historycznego. W Gdyni odbędzie się festiwal "Niepokorni Niezłomni Wyklęci"

W środę w Gdyni rozpocznie się XIII Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci", podczas którego zaprezentowane zostaną obrazy filmowe, prace artystyczne oraz radiowe reportaże inspirowane dziejami walki o niepodległość w latach 1939-1989. Nagrodę dla laureata za najlepszy dokument radiowy oraz wyróżnienia w tej samej kategorii ufundowało Polskie Radio. Polskie Radio 24 jest patronem medialnym wydarzenia i będzie relacjonować najważniejsze momenty Festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Gdynia KULTURA FILM kino rozrywka festiwal filmowy Niezłomny HISTORIA społeczeństwo reportaż dokument Żołnierze Wyklęci

Polacy wobec bohaterów.Reportaż "My i powstańcy" [POSŁUCHAJ]

Reportaż opowiada o stosunku Polaków do historii Powstania Warszawskiego. Z jednej strony - szacunku dla powstańców, skandowaniu haseł "Chwała bohaterom" podczas obchodów rocznicowych, z drugiej - dużej niewiedzy o powstaniu oraz koniunkturalności - hołubienia uczestników powstania podczas jego rocznicy i braku stałej opieki nad nimi w ciągu roku.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Adam Bogoryja-Zakrzewski Powstanie Warszawskie historia Polski reportaż w Jedynce

Andrzej Miłosz. "Był kimś w rodzaju zwariowanego Kmicica"

21 września 2002 roku zmarł Andrzej Miłosz. Był nie tylko reportażystą, twórcą filmów dokumentalnych, lecz także człowiekiem, który podczas II wojny światowej pomagał ratować Żydów z wileńskiego getta. Wraz ze swoim bratem poetą i noblistą Czesławem Miłoszem otrzymał tytuł "Sprawiedliwego wśród Narodów Świata".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA Czesław Miłosz FILM dokument reportaż Armia Krajowa sprawiedliwi wśród narodów świata II wojna światowa