Polskie Radio
Section05

reportaż

Audycja "Noc z reportażem" i "Z widokiem na zaporę. Życie codzienne przy polsko-białoruskiej granicy", "Między Polską a Jemenem" oraz "Dom bezpieczny"

W audycji "Noc z reportażem" opowieść o  wschodniej granicy Polski, gdzie w cieniu stalowej zapory, toczy się codzienna walka o człowieczeństwo w obliczu kryzysu migracyjnego i militaryzacji regionu. Także historia Rasm Almashan, wokalistki o jemeńsko-polskich korzeniach, która śpiewem opowiada o tęsknocie za krajem dzieciństwa i o tragedii Jemenu, pogrążonego w wojnie i kryzysie humanitarnym. Oraz o domu ks. Boduena w Warszawie, miejscu, które w czasie wojny stało się bezpieczną przystanią dla setek dzieci, w tym żydowskich, ukrywanych z narażeniem życia.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Małgorzata Żerwe Monika Chrobak Jakub Tarka

Reportaż "Biuro pisania podań". Sztuka, której nie zastąpi technologia

Dziś, gdy potrzebujemy napisać podanie, wystarczy kilka kliknięć: internet pełen jest szablonów, a narzędzia takie jak ChatGPT pomagają stworzyć tekst w kilka chwil. Jak bardzo zmienił się świat pisania oficjalnych dokumentów? Czy technologia uwalnia nas od biurokratycznej frustracji, czy raczej oddala od ludzkiego podejścia? Gośćmi audycji byli: Kamila Kierzek-Mechło (BUZZcenter) i Bartłomiej Nitoń (NASK).
Zobacz więcej na temat:  Dorota Boniecka-Górny ubóstwo pomoc

Był wielką postacią radia i kina. 95. rocznica urodzin Andrzeja Mularczyka

To dzięki niemu mamy Kargula i Pawlaka, czyli bohaterów filmów "Sami swoi”, "Nie mam mocnych" i "Kochaj albo rzuć", ale także dozorcę Popiołka i innych bohaterów serialu "Dom". Był autorem scenariuszy kilkudziesięciu filmów. Ale to również współtwórca jednej z najpopularniejszych radiowych powieści "W Jezioranach”, kilkudziesięciu słuchowisk radiowych oraz reportaży, które powstały w Polskim Radiu. Mija 95. rocznica urodzin Andrzeja Mularczyka. 
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mularczyk słuchowisko wspomnienie rocznica

"Młodzi, aktywni, radykalni" - archiwalny reportaż Olgi Mickiewicz

Kim są młodzi polscy nacjonaliści? Reportaż "Młodzi, aktywni, radykalni" odsłania kulisy ruchu, który budzi lęk, fascynację i kontrowersje. Olaga Mickiewicz w ramach w ramach prestiżowego stypendium im. Jacka Stwory, przez ponad pół roku śledziła działalność nacjonalistycznych organizacji. Rozmawiała z ich liderami, uczestniczyła w wydarzeniach, próbując zrozumieć motywacje i emocje, które stoją za tym ruchem. 
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Olga Mickiewicz

Audycja "Co jest na tej taśmie?" i archiwalny reportaż Adama Wielowieyskiego i Witolda Zadrowskiego "Biuro pisania podań"

Podróż do świata, gdzie każde słowo miało wagę. Gdy sztuka pisania podań była rzemiosłem - dosłownie. Reportaż Adama Wielowieyskiego i Witolda Zadrowskiego z 1975 roku "Biuro pisania podań" opowiada o niezwykłym miejscu w Białymstoku, gdzie pan Anatol - właściciel niewielkiego biura przy rynku - każdego dnia od godziny 7.30 ręcznie sporządzał pisma, prośby i podania dla swoich klientów.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Adam Wielowieyski Witold Zadrowski Dorota Boniecka-Górny

"Matka Palmy" - reportaż Aleksandry Łapkiewicz

To opowieść o Joannie Rajkowskiej - artystce, która z pozoru wydaje się krucha i delikatna, a jednak od lat z niezłomną siłą zmienia oblicze przestrzeni publicznej. Jej projekty często wyprzedzają swój czas - niezrozumiane na początku, z czasem stają się symbolami. Tak było z warszawską Palmą, jednym z najbardziej rozpoznawalnych i intrygujących pomników współczesności.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Aleksandra Łapkiewicz Dwójka

"Są (gdzieś) takie rodziny" reportaż Elżbiety Osowicz

W wielu polskich szpitalach, na oddziałach położniczych, zostają dzieci, których nikt nie zabiera do domu. Ich biologiczne rodziny nie mogą lub nie chcą się nimi zająć. Choć noworodki często nie wymagają już leczenia, miesiącami pozostają pod opieką pielęgniarek. Czekają. Bo nie ma ich gdzie wypisać. Zostaje ZOL – Zakład Opiekuńczo-Leczniczy – albo hospicjum. Tak wygląda codzienność wielu dzieci. Ale nie wszystkich.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Elżbieta Osowicz

"Znalazłem swoje miejsce" - reportaż Joanny Bogusławskiej

Hiroaki Murakami przyjechał do Polski z prostym planem - spędzić tu rok, nauczyć się języka i zostać tłumaczem. Los jednak napisał dla niego zupełnie inny scenariusz. Zamiast wrócić do Japonii, został pierwszym Japończykiem, który ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, w klasie mistrzowskiej prof. Krzysztofa Globisza. Gra w polskich filmach i w teatrze. To opowieść o szukaniu własnej drogi, spełnianiu artystycznych marzeń i polsko japońskiej rodzinie.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Joanna Bogusławska

"Lekcja poloneza" - archiwalny reportaż Mariana Bekajło i Jerzego Janickiego

Niezwykła podróż do Warszawy lat 70., w której codzienność zapisywała się w drobnych ogłoszeniach prasowych. Autorzy sięgnęli do rubryk zamieszczanych w "Życiu Warszawy", by odnaleźć ludzi ukrytych za kilkoma zdaniami i wsłuchać się w ich historie. Odwiedzili szkołę tańca, która zapraszała na kursy poloneza, spotkali kobietę chcącą oddać owczarki alzackie "w dobre ręce", dotarli do osób, którym ktoś w ogłoszeniu publicznie podziękował za opiekę nad starszą panią. Poznali również ją samą.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Marian Bekajło Jerzy Janicki

"Sto lat Lidii - zamknięte w kruchym ciele i wspomnieniach najbliższych" - reportaż Jadwigi Woźnikowskiej

Na przełomie wieków, w cieniu burzliwej historii XX wieku, rozgrywało się życie, które dziś staje się symbolem siły, wytrwałości i nadziei. Pani Lidia Christoph kilka dni temu wkroczyła w drugi wiek swojego życia - osiągając wiek, o którym co roku śpiewamy z życzeniem "Sto lat!". Jak opowiedzieć tak niezwykłą historię w zaledwie kilkanaście minut? 
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Jadwiga Woźnikowska

"Głęboki wdech" - reportaż Moniki Chrobak

Reportaż "Głęboki wdech" to kulisy pracy policyjnego psychologa, historia o zmaganiu się z trudnymi doświadczeniami i emocjami. O tym jak sobie z nimi radzić. Beata Szymańska, emerytowana psycholog policyjna przez 25 lat wspierała policjantów w najtrudniejszych chwilach. Pracując w Sekcji Psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie uczestniczyła w sprawach porwań, zaginięć i zabójstw. Wspierała policjantów w ich trudnej pracy.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Monika Chrobak

Audycja "Noc z reportażem" i "Gdzie jesteś rycerzu i gdzie jest twój zamek?", "Być mamą" oraz "Świat jest muzyką"

W audycji "Noc z reportażem" o relacjach ojciec - syn. O tym jak okrutny bywa los, pozwalając poczuć, czym jest macierzyństwo, a niedługo po tym je odbierając. A także o świecie muzyki, który dzieci poznają w szkole, a często to właśnie te początki decydują czy w muzyce się zakochają czy będzie im obojętna. 
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Małgorzata Nabel-Dybaś Adriana Andrzejewska-Kuras Hanna Bogoryja Zakrzewska

"W ostatniej ławce" - reportaż Aleksandry Dobieszewskiej

Mija 19 lat, odkąd Magda i Uschi powiedziały sobie "tak" w Polsce. Choć ich miłość trwa, marzenie o ślubie kościelnym wciąż wydaje się odległe. Uschi, głęboko wierząca katoliczka, regularnie uczestniczy w mszach i spowiada się nie z istnienia ich związku, lecz z tego, jak realizuje Królestwo Boże na Ziemi - razem z Magdą. Czy dla par LGBT+ jest miejsce w Kościele? Jak doprowadzić do równego taktowania tej mniejszości w społeczeństwie tak bardzo przywiązanym do konserwatywnych wzorców rodziny?  
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Aleksandra Dobieszewska

Audycja "Co jest na tej taśmie?" i reportaż Magdy Wadowskiej "Bieda"

To historia kobiety, która uczyniła z ludzkiej dobroci sposób na życie. W sieci pojawiały się dramatyczne wezwania - "Potrzebna pomoc dla ciężko chorych dzieci. Nie mają na chleb, nie stać ich na lekarstwa." Trudno przejść obok takich słów obojętnie. Ale nie każda łza w internecie jest prawdziwa. Reportaż stawia trudne pytania - co bieda robi z człowiekiem? I co potrafi w nim wyzwolić?
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Magda Wadowska Dorota Boniecka-Górny