Polskie Radio
Section05

reportaż

Audycja "Słowa i dźwięki" i reportaż Cezarego Galka "Po tamtej stronie"

To poruszająca i wielowątkowa opowieść o niezwykłej kobiecie - Irenie Sendlerowej, która w czasie niemieckiej okupacji, z narażeniem życia, ocaliła 2500 żydowskich dzieci. Głosy dwójki z nich - Elżbiety Ficowskiej i prof. Michała Głowińskiego – stają się świadectwem nie tylko heroizmu Ireny Sendlerowej, ale także jej głębokiego człowieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Cezary Galek Irena Sendlerowa

"Staniemy się tacy jak on". Maciej Pisuk i dojmujące świadectwo upadku wspólnoty

"Staniemy się tacy jak on. Głosy z przeklętej ulicy" Macieja Pisuka to wielogłos mieszkańców ulicy Brzeskiej na warszawskiej Pradze, uważanej przez lata za miejsce szczególnie niebezpieczne; miejsce, w którym rządzi alkohol i przemoc. Książka znalazła się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Aldona Łaniewska-Wołłk Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego Warszawa Maciej Pisuk Dwójka

"A to ci historia" - reportaż Magdy Skawińskiej

Co to jest historia? Czy to tylko rocznice wojen i innych wydarzeń politycznych?  A może codzienne życie ludzi też jest ważne? Jak o historii opowiadać w szkole kiedy nauczyciele mają do zrealizowania program, klasy są liczne, a uczniowie, delikatnie mówiąc, często mało zainteresowani? Co może wzbudzić ciekawość tym co było? Marta Gałuszka i Tomasz Rybka pracują w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. To miejsce, które opowiada o mieście i jego mieszkańcach. O tych, którzy żyli tu przed II wojną światową i o tych, którzy tu  przyjechali po zmianie granic. 
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Magda Skawińska

"Zanim zatrzęsie się ziemia" – reportaż Antoniego Rokickiego

Japonia, Grecja, Turcja, czy Włochy – to państwa, w których najczęściej dochodzi do trzęsień ziemi. Polski na tej liście nie ma, ale to właśnie w naszym kraju powstał startup AstroTeq.ai. Ma on na celu prognozę wstrząsów ziemi i ochronę ludzi. System wykorzystuje narzędzia sztucznej inteligencji, a jedną z założycielek firmy jest pochodząca z Oświęcimia astrofizyczka dr Noemi Zabari.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Antoni Rokicki

Audycja "Noc z reportażem" i "Kombinat Fasty", "Hula kula, czyli petanka w Lubartowie" oraz "Zbliżenie na dźwięki"

W audycji "Noc z reportażem" historia włókiennictwa w Białymstoku i legendarnej fabryki FASTY. Także o mało znanej, ale popularnej grze w bule w Lubartowie oraz magiczny świat produkcji telewizyjnych i kinowych od strony dźwięku, jego realizacji, reżyserii i rekonstrukcji.  
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Joanna Sikora Anna Kołodziejczyk

"Na wagę złota" - reportaż Joanny Sikory i Źmiciera Kościna

Mało kto jest w stanie uwierzyć w tę historię. W podbiałostockiej gminie Zabłudów we wsi Miniewicze nie ma wody. Nie płynie w kranach, mieszkańcy mogą o tym tylko pomarzyć. Co gorsze, latem nie ma jej także w studniach i płynącej obok rzece Czarnej. Ten problem nasilił się wraz z suszą. Jeszcze kilka lat temu wszyscy jakoś sobie radzili. Teraz biją na alarm. 
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Joanna Sikora

Magda Skawińska z nagrodą specjalną Konkursu Grand PIK 2025

Magda Skawińska ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia otrzymała nagrodę specjalną Prezydenta miasta Torunia za reportaż "Węzełek". Doceniono nie tylko poruszającą opowieść, ale także jej uniwersalizm i osobisty wymiar. Konkurs Grand PIK to Konkurs Artystycznych Form Radiowych. Ma zachęcać autorów do poszukiwania nowatorskich form sztuki radiowej. Organizowany jest od 2007 roku.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Magda Skawińska Grand PIK 2025

"Będę wszystko zapisywać" - pierwszy odcinek audioserialu Piotra Kućmy "Dziennik z Mariupola - strona po stronie"

To pierwszy z czterech odcinków radiowego audioserialu "Dziennik z Mariupola – strona po stronie" Piotra Kućmy, dziennikarza i wieloletniego korespondenta zagranicznego TVP. Opowiada on poruszającą historię Kateryny Sawenko, mieszkanki Mariupola, która do ostatnich dni życia prowadziła dziennik, zapisując codzienny dramat oblężonego miasta. Zeszyty odnalezione w kijowskim muzeum stają się punktem wyjścia do podróży przez czas i ruiny. Pierwszy odcinek nosi tytuł "Będę wszystko zapisywać".
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Piotr Kućma Janusz Deblessem

90 lat kończy Hanna Krall, pisarka i dziennikarka, mistrzyni reportażu

20 maja 90 lat skończyła Hanna Krall, pisarka i dziennikarka żydowskiego pochodzenia, nazywana „kronikarką losów polskich Żydów”. Mistrzyni reportażu. Jedna z ikon polskiej szkoły tego gatunku. Światowy rozgłos i miejsce w kanonie literatury zapewniła Hannie Krall wydana w 1977 roku książka „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Jest to opowieść o powstaniu w getcie warszawskim inspirowana rozmową z jednym z jego przywódców - Markiem Edelmanem (zm. 2009).
Zobacz więcej na temat:  Hanna Krall literatura II wojna światowa historia Polski

"Tego się nie da wypłukać" - reportaż Magdy Skawińskiej

Wspomnienia wracają - nieproszone, ale silne. Pani Irena opowiada swoją historię przy każdym rodzinnym spotkaniu. Dla niej to potrzeba serca, dla wnuków - lekcja, której nie znajdą w żadnym podręczniku. Z czasem zaczęli ją nagrywać. To opowieść o rodzinie, wojnie i powojennych losach rodziny. Są pełne emocji i detali. Stały się czymś więcej niż tylko wspomnieniem babci. 
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Magda Skawińska

"Na szczęście nie wyjechałem" - reportaż Bartosza Panka

Tomasz Mierzejek ma 23 lata i nigdy na dłużej nie wyjechał z rodzinnych stron. Pochodzi ze wsi Wolkowe, położonej w sercu Kurpi Zielonych. Dla wielu młodych ludzi wyjazd do miasta to naturalny krok – za pracą, edukacją, "lepszym życiem". Tomasz wybrał inaczej. Zamiast uciekać, postanowił zostać i zająć się tym, co dla niego najcenniejsze - lokalnym dziedzictwem.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Bartosz Panek

"Nieumarli" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

Wielu z nich ma za sobą próby samobójcze. Wielu samobójstwo popełniło. Nie poradzili sobie. Nie znaleźli  też wsparcia wśród najbliższych. Tych, którym udało się przetrwać, Robert Fidura – jeden z bohaterów tego reportażu nazywa nieumarłymi. To opowieść o dwóch poszkodowanych przez Kościół – kilkunastoletnich ofiarach pedofilii i cenie, jaką płacą za wykorzystanie ich w dzieciństwie przez duchownych.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Adam Bogoryja-Zakrzewski