REKLAMA

Kontrkultura lat 60. - rewolucja codzienności

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2013 11:00
- Zmiany w modzie, a także w prozaicznym wymiarze technologicznym, doprowadziły do zmian obyczajowych - mówił w Dwójce Jerzy Jarniewicz, poeta, krytyk literacki i tłumacz, jeden z redaktorów nowej serii wydawniczej "Twarze kontrkultury"
Audio
  • Jerzy Jarniewicz o nowej serii wydawniczej "Twarze kontrkultury" (Pop-południe/Dwójka)
  • Jakub Demianczuk o superprodukcjach, które trafią do kin w 2014 r. (Pop-południe/Dwójka)
  • Prof. Aleksandr Wiktorow o filmie "Ironia losu" (Pop-południe/Dwójka)
  • "Słownik popkultury": "In-vid" (Pop-południe/Dwójka)
Moda lat 60.
Moda lat 60.Foto: The National Archives UK/Wikimedia/CC

Seria obejmować będzie głównie dzieła autorów dotąd zupełnie albo prawie zupełnie w Polsce nieznanych. Ale znajdzie się w niej także miejsce dla utworów biograficznych, quasi-biograficznych albo wspomnieniowych, przybliżających odbiorcy konkretne, prominentne postaci kontrkultury w ich otoczeniu i czasie, niejako w filmowym zbliżeniu. (www.officyna.com.pl)

Do tej pory w serii ukazały się dwie publikacje: "Wspomnienia bitniczki" Diane di Primy oraz "Lata sześćdziesiąte" Jenny Diski, o której opowiadał w "Pop-południu" Jerzy Jarniewicz.

- Ta książka jest pewnym dokumentem socjologicznym i historycznym, ale przede wszystkim autobiografią kobiety, która przeszła przez tę dekadę buntu, kontestacji, kontrkultury - mówił redaktor serii. - Uczestniczyła w niej jak wiele kobiet w jej wieku, które uciekły ze swych domów, żyły w komunach i na własną rękę próbowały poznać szybko i radykalnie zmieniający się świat - powiedział.

Jerzy Jarniewicz zwrócił uwagę, że choć książka dotyczy bardzo poważnych problemów, m.in. antypsychiatrii, antyedukacji, politycznego wymiaru kontestacji, zaczyna się od opisu sukienek w latach 50. - Diski pisze, jak wyglądały te sukienki wtedy i dlaczego potem ta zmiana w stylu i modzie była tak ważna, dlaczego pociągnęła za sobą wiele innych zmian - opowiadał. - W oczach autorki, która na początku lat 60. była jeszcze nastolatką, rewolucja kontrkulturowa była przede wszystkim rewolucją stylu. To była sprawa estetyczna. Lata 50. w Wielkiej Brytanii były bowiem epoką wyjątkowo szarą - dodał.

- W jednym z rozdziałów Diski pisze o rewolucji seksualnej - ciągnął Jerzy Jarniewicz. - Stwierdza tam coś zaskakującego: ta rewolucja przyszła wraz z rozwojem technologii. W latach 50. większość mieszkań była potwornie zimna, co nie sprzyjało młodym ludziom. Zmiany w prozaicznym wymiarze technologicznym doprowadziły więc do zmian obyczajowych - mówił.

***

W audycji pojawił się także krytyk filmowy Jakub Demianczuk, by opowiedzieć o nowych częściach filmów poświęconych superbohaterom, które do kin trafią w 2014 roku, a także socjolog profesor Aleksandr Wiktorow z opowieścią o filmie "Ironia losu", który co roku pokazywany jest w rosyjskiej telewizji. A w "Słowniku popkultury" Bartek Chaciński omówił hasło "in-vid".

Audycję prowadziła Marta Strzelecka.

mc

Zobacz więcej na temat: FILM kontrkultura
Czytaj także

"Jezus nie był sojusznikiem posłów ani księży"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2013 15:00
Założyciel chrześcijaństwa był przeciwko władzy, nie uprawiał polityki. Był wywrotowcem, anarchistą, tym, który wypowiada się przeciw represyjnym systemom. Taki przynajmniej jest bohater kontrowersyjnego monologu Klausa Kinskiego, po raz pierwszy wystawianego w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lipiński: Sex Pistols byli głupi, ale odegrali swoją rolę

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 11:00
- Punk rock umarł. Narodził się styl, w którym nie grał żaden z pierwszych zespołów - powiedział Tomasz Lipiński. W Dwójce rozmawialiśmy o "Historii punk-rocka. England's dreaming" Jona Savage'a, która niedawno przetłumaczona została na język polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa - miasto o kontrkulturowej przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 09:00
Poznaj Warszawę od kontrkulturowej strony - namawia organizatorka odbywającej się pod tym właśnie tytułem akcji. W Domu Spotkań z Historią Sylwia Siedlecka i zaproszeni przez nią goście odkrywają niezależne oblicze stolicy.
rozwiń zwiń