Polskie Radio
Section05
FILM

Robert Gliński: wciąż czuję się młodo

- To jest taki okres, gdy myśli się: co dalej? Chciałbym dalej robić filmy, ale podejrzewam, że to nie będzie takie proste. Czuję się młodo. To jest też ewenement, o którym rozmawiałem z lekarzami - miałem covid i wszystko mi się odblokowało: pamięć, błyskotliwość i kojarzenie. Czuję, jakbym miał 30 lat. To jest zupełnie odwrotne, bo każdy po covidzie jest zmęczony, a u mnie się przewietrzyło - opowiada w audycji "Spotkanie z..." reżyser Robert Gliński.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Robert Gliński letnia akademia filmowa FILM film polski reżyser

Loda Niemirzanka - "niezastąpiona w rolach rozkosznych kobieciątek".

14 sierpnia 1984 roku w Londynie zmarła Loda Niemirzanka. Obecnie zapomniana, w drugiej połowie lat 30. była znaną aktorką. Popularność zdobyła przede wszystkim dzięki roli niesfornej, roześmianej nastolatki, w którą wcieliła się w komedii Konrada Toma "Ada! To nie wypada!".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA aktor aktorzy FILM komedia Dwudziestolecie międzywojenne kino KULTURA II wojna światowa Eugeniusz Bodo Polskie Państwo Podziemne

Wilhelm Hosenfeld - Niemiec, który ocalił Władysława Szpilmana

Podczas II wojny światowej stacjonował na ziemiach polskich, gdzie wielokrotnie pomagał potrzebującym Polakom i Żydom. Jedną z osób zawdzięczających Hosenfeldowi życie był kompozytor Władysław Szpilman, którego losy Roman Polański uwiecznił w filmie "Pianista". 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski III Rzesza II wojna światowa sprawiedliwi wśród narodów świata Władysław Szpilman Niemcy Roman Polański FILM nazizm

Joanna Kulig na premierze filmowej: strasznie się stęskniłam

Nominowana do Oscara "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego pomogła Joannie Kulig w rozpędzeniu jej międzynarodowej kariery. Niedawno aktorka zagrała pierwszoplanową rolę w serialu "The Eddy" w reżyserii Damiena Chazelle. Teraz na ekrany polskich kin wchodzi komedia, w której wcieliła się w jedną z głównych ról. Film "Każdy wie lepiej" doczekał się już swojej premiery, a Joanna Kulig opowiedziała w Trójce o planach na najbliższy czas.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Joanna Kulig Ryszard Jaźwiński FILM film polski KULTURA

48 Hour Film Project - jak nakręć film i pojechać do Cannes?

Zbliża się 11. edycja 48 Hour Film Project. To konkurs, gdzie w szranki stają ekipy z całej Polski, które mają za zadanie nakręcić film w dwie doby. - Ograniczony czas przeznaczony na stworzenie filmu powoduje, że uczestnicy festiwalu są niezwykle kreatywni - mówi Marta Bernatowicz, organizatorka wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA festiwal filmowy media społecznościowe FILM reżyser Szymon Jaworski

Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu. Trębowicz: pokazujemy kino subiektywne

- Nasza publiczność to młodzi ludzie oraz ludzie starsi, wychowani na kinach studyjnych, które kiedyś odgrywały ogromną rolę kulturotwórczą - mówi Joanna Trębowicz, dyrektorka Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. W programie wydarzenia znalazło się blisko 150 filmów podzielonych na cykle, a także premiery, spotkania z twórcami, dyskusje, monodramy, koncerty. 
Zobacz więcej na temat:  FILM Zwierzyniec lato Agata Buzek Katarzyna Figura film polski kino wakacje Martyna Podolska