"Rodzina królewska". Premiera sztuki Wojciecha Tomczyka

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 12:48
W niedzielę wieczorem zaprosiliśmy na słuchowisko w reżyserii Andrzeja Mastalerza. "Rodzina królewska" to przewrotna komedia o zwykłych ludziach, którym w niezwykły sposób przyszło mierzyć się z trudną rzeczywistością lat pięćdziesiątych.
Aktorzy podczas nagrania słuchowiska Rodzina królewska
Aktorzy podczas nagrania słuchowiska "Rodzina królewska"Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Rodzina Królewska 1200 ok.jpg
Tak powstawało słuchowisko "Rodzina królewska". Zobacz zdjęcia

Celina Sołowiejczyk mieszka z dwójką dorosłych już dzieci w jednej z warszawskich kamienic. Stałymi lokatorami mieszkania są też zmieniający się często sublokatorzy, którym Celina wynajmuje pokój na antresoli. Jednak głównym źródłem dochodu zaradnej kobiety jest pokątna sprzedaż alkoholu dostarczanego przez kierownika delikatesów.

Pewnego dnia u Celiny pojawia się nowy sublokator – młody, obiecujący literat Marek Koszon. Gdy na skutek donosu sąsiadki sprawą nielegalnego handlu i spekulacji zainteresuje się sierżant Eustachy Żbik, całej rodzinie grozić będą bardzo poważne konsekwencje. Nieoczekiwana pomoc ze strony Marka, który złoży zaskakującą i odważną deklarację, uratuje Celinę przed aresztowaniem, jednak będzie miało to też zupełnie nieprzewidziane konsekwencje. Lekkomyślnie rzucone słowa wciągną rodzinę w grę pozorów, w której – jak się wkrótce okaże – każdy ma jakieś ukryte cele…


teatr - rodzina krolewska_7981.jpg
"Rodzina królewska". Rzecz o ludziach, którzy udają innych

"Rodzina królewska" to opowieść o Polsce lat pięćdziesiątych wraz ze wszystkimi jej strasznymi i śmiesznymi absurdami. To także obraz społeczeństwa tamtych czasów, starannie ukrywającego swoją przedwojenną przeszłość, narażonego na szykany nowej władzy i zmuszonego do zawierania trudnych kompromisów moralnych. To wreszcie portret polskiego środowiska literackiego połowy XX wieku i próba zmierzenia się z odwiecznym mitem pisarza-artysty. 

***

Wojciech Tomczyk "Rodzina królewska"

Reżyseria: Andrzej Mastalerz

Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk

Obsada: Joanna Jeżewska (Celina), Sławomir Orzechowski (Eustachy), Jarosław Gajewski (Juliusz), Mateusz Weber (Marek), Krzysztof Godlewski (Walerian), Ada Szczepaniak (Hania)

***

Na "Słuchowisko na lato" zapraszaliśmy w niedzielę (5.07) w godz. 19.00-20.00.