Wagner w Studiu Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 16:05
Utwory Richarda Wagnera i Antona Brucknera zagra w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Gabriela Chmury.
Richard Wagner w 1871
Richard Wagner w 1871Foto: Franz Seraph Hanfstaengl/wikipedia

Serdecznie zapraszamy Państwa na koncert 23 maja br. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Z przesyconymi tristanowską atmosferą pieśniami do słów Mathyldy Wesendonck zmierzy się znakomita Małgorzata Pańko, której będzie towarzyszyła Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Gabriela Chmury.
W pierwszej części koncertu Orkiestra wykona dwa utwory Richarda Wagnera (1813-1883): Podróż Zygfryda po Renie - Intermezzo z I aktu dramatu muzycznego Zmierzch bogów oraz cykl Wesendonck Lieder. Wagner uznawany za najwybitniejszego przedstawiciela niemieckiego romantyzmu i jednego z największych twórców operowych, szukał inspiracji tematycznych w dawnej literaturze niemieckiej a także w w mitach germańskich i celtyckich.
Partię solową pięciu Wesendonck Lieder wykona Małgorzata Pańko, laureatka wielu konkursów wokalnych, m.in.: im. Ady Sari w Nowym Sączu (dwukrotnie), Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie (I nagroda) i Konkursu Wokalnego w Dusznikach Zdroju (I nagroda w kategorii oratoryjno-pieśniarskiej i Grand Prix).
W drugiej części wieczoru Orkiestra wykona IV Symfonię Es-dur "Romantyczną" Antona Brucknera (1824-1896). Muzyka inspirowana średniowiecznymi poematami rycerskimi, wykazuje także nawiązania do muzyki Wagnera, którego Bruckner był entuzjastą.

Orkiestrę poprowadzi Maestro Gabriel Chmura, jeden z najwybitniejszych współczesnych dyrygentów polskich, nagrodzony złotymi medalami czołowych konkursów dyrygenckich na świecie: w Besançon, Concorso Cantelli w Mediolanie i Herberta von Karajana w Berlinie Gabriel Chmura - wieloletni szef m.in. National Arts Centre Orchestra w Ottawie, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia – obecnie jest dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.


Program:
Richard Wagner – Podróż Zygfryda po Renie z I aktu dramatu muzycznego Zmierzch Bogów,
Richard Wagner – Wesendonck-Lieder,
Anton Bruckner – IV Symfonia Es-dur „Romantyczna”

Wykonawcy: 

Gabriel Chmura – dyrygent
Małgorzata Pańko – mezzosopran
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus  

Bilety na koncert
w cenie: 30,- i 20,- PLN dostępne na stronie www.ebilet.pl oraz na godzinę przed koncertem w kasie Studia Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego (ul. Modzelewskiego 59, Warszawa).

mat.prasowe
mat.prasowe