Marlon Brando - aktor, który nie chciał być amantem

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 16:20
- Ta chorobliwa otyłość, to niedbanie o fizyczność. Wszystkie największe splendory były przed nim, a on na to machnął ręką - zwracał uwagę krytyk Jacek Szczerba, który wraz z aktorem Krzysztofem Majchrzakiem rozmawiał o fenomenie Marlona Brando.
Audio
  • Krzysztof Majchrzak i Jacek Szczerba o Marlonie Brando (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Marlon Brando
Marlon BrandoFoto: PAP/JOHN ENGSTEAD/MPTV/LFI

1 lipca minęła 10. rocznica jego śmierci. W kwietniu zaś wspominaliśmy 90. rocznicę jego urodzin. Marlon Brando już za życia stał się legendą, a styl gry aktorskiej "à la Brando" naśladowało wielu artystów (od Jamesa Deana począwszy). Goszczący w audycji "O wszystkim z kulturą" Krzysztof Majchrzak zauważał, że tajemnica czaru Marlona Brando polegała na rezygnacji z odgrywania postaci.

- Dzięki jego pierwszym wielkim rolom, paru aktorów i reżyserów na świecie otrzymało prosty komunikat: dość pokazywania, dość epickiej, strukturalnej, wyniosłej ekspresji. Skierujmy się na bycie! - zauważał Krzysztof Majchrzak.

Krytyk Jacek Szczerba podkreślał, że Brando był aktorem, który chwytał sygnały zewsząd: - Przypomnijmy sobie słynną scenę na początku "Ojca chrzestnego”, kiedy on siedzi jako Don Corleone i przyjmuje interesantów. On w tej scenie ma kota na kolanach i go głaszcze. Właściwie gra nim i już nic nie musi. Podobno tuż przed włączeniem kamery reżyser Francis Ford Coppola rzucił mu zwierzę na kolana i Brando ani przez chwilę nie miał wątpliwości, co z nim robić.

Gość Anny Fuksiewicz przypominał, że konsekwencją postawy aktorskiej Brando, była niechęć do uczenia się ról. Dlatego podczas kręcenia jego scen, plan filmowy był obwieszony kartkami z jego kwestiami. - On ciągle chciał się zachowywać naturalnie - wyjaśniał Szczerba.

Do legendy, którą stał się już za życia, przyczyniły się także jego nietuzinkowe pomysły pozafilmowe (np. kupno wyspy na  Pacyfiku), osobiste tragedie (syn skazany za zabójstwo; samobójstwo córki) oraz poglądy (m.in. protest przeciwko polityce rządu wobec rdzennych mieszkańców Ameryki).

Więcej na temat Marlona Brando - w nagraniu audycji.

bch, ac