X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Marlon Brando - aktor, który nie chciał być amantem

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 16:20
- Ta chorobliwa otyłość, to niedbanie o fizyczność. Wszystkie największe splendory były przed nim, a on na to machnął ręką - zwracał uwagę krytyk Jacek Szczerba, który wraz z aktorem Krzysztofem Majchrzakiem rozmawiał o fenomenie Marlona Brando.
Audio
  • Krzysztof Majchrzak i Jacek Szczerba o Marlonie Brando (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Marlon Brando
Marlon BrandoFoto: PAP/JOHN ENGSTEAD/MPTV/LFI

1 lipca minęła 10. rocznica jego śmierci. W kwietniu zaś wspominaliśmy 90. rocznicę jego urodzin. Marlon Brando już za życia stał się legendą, a styl gry aktorskiej "à la Brando" naśladowało wielu artystów (od Jamesa Deana począwszy). Goszczący w audycji "O wszystkim z kulturą" Krzysztof Majchrzak zauważał, że tajemnica czaru Marlona Brando polegała na rezygnacji z odgrywania postaci.

- Dzięki jego pierwszym wielkim rolom, paru aktorów i reżyserów na świecie otrzymało prosty komunikat: dość pokazywania, dość epickiej, strukturalnej, wyniosłej ekspresji. Skierujmy się na bycie! - zauważał Krzysztof Majchrzak.

Krytyk Jacek Szczerba podkreślał, że Brando był aktorem, który chwytał sygnały zewsząd: - Przypomnijmy sobie słynną scenę na początku "Ojca chrzestnego”, kiedy on siedzi jako Don Corleone i przyjmuje interesantów. On w tej scenie ma kota na kolanach i go głaszcze. Właściwie gra nim i już nic nie musi. Podobno tuż przed włączeniem kamery reżyser Francis Ford Coppola rzucił mu zwierzę na kolana i Brando ani przez chwilę nie miał wątpliwości, co z nim robić.

Gość Anny Fuksiewicz przypominał, że konsekwencją postawy aktorskiej Brando, była niechęć do uczenia się ról. Dlatego podczas kręcenia jego scen, plan filmowy był obwieszony kartkami z jego kwestiami. - On ciągle chciał się zachowywać naturalnie - wyjaśniał Szczerba.

Do legendy, którą stał się już za życia, przyczyniły się także jego nietuzinkowe pomysły pozafilmowe (np. kupno wyspy na  Pacyfiku), osobiste tragedie (syn skazany za zabójstwo; samobójstwo córki) oraz poglądy (m.in. protest przeciwko polityce rządu wobec rdzennych mieszkańców Ameryki).

Więcej na temat Marlona Brando - w nagraniu audycji.

bch, ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak