Zbigniew Ścibor-Rylski. Ostatni oficer II RP

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 08:00
- W czasie Powstania Warszawskiego mówiło się o nim, że to dzielny oficer, dabający o ludzi, spokojnie rozważający kolejne działania - o zmarłym w wieku 101 lat bohaterze walk o niepodległość Polski opowiadał w Dwójce Zbigniew Galperyn, jego zastępca w Związku Powstańców Warszawskich.
Audio
  • Zbigniew Ścibor-Rylski. Ostatni oficer II RP (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Generał Zbigniew Ścibor - Rylski (1917 - 2018)
Generał Zbigniew Ścibor - Rylski (1917 - 2018)Foto: PAP/Leszek Szymański

powstanie serwis 1200.jpg
Powstanie Warszawski. Serwis specjalny Polskiego Radia

"Pamiętajcie, żyjecie w wolnej, niepodległej, ukochanej naszej Ojczyźnie. Nie wiecie, co to jest przelewać krew za wolność. Całe szczęście. Może nigdy nie doczekacie się tych strasznych, okrutnych dni, jakie nasze pokolenie miało możność przeżyć"  - mówił do młodzieży w 2017 roku podczas ostatniego, niezwykle poruszającego, publicznego przemówienia gen. Zbigniew Ścibor - Rylski. Wzywał wtedy do uczenia się języków, służeniu ojczyźnie i okazywania szacunku każdemu, bez względu na wiarę, pochodzenie, czy wyznanie.

W audycji "Kwadrans bez muzyki" przypomnieliśmy szlak bojowy tego żołnierza, walki w kampanii wrześniowej, ucieczkę z obozu niemieckiego w Pyrzowicach, a także udział w Powstaniu Warszawskim. Nie zabrakło opowieści o dzieciństwie generała, a nawet anegdoty o tym, jak jako młody oficer musiał tańczyć ze starszymi paniami na balu u prezydenta Mościckiego.

Generał Zbigniew Ścibor-Rylski zmarł 3 sierpnia 2018 w Warszawie, przeżywszy 101 lat. Spoczął w rodzinnym grobowcu na Starych Powązkach.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: Zuzanna Trojanowska - siostrzenica generała, Zbigniew Galperyn jego zastępca w Związku Powstańców Warszawskich, Agnieszka Pawelec z Muzeum Powstania Warszawskiego

Z nagrań archiwalnych: gen. Zbigniew Ścibor - Rylski

Data emisji: 28.08.2018

Godzina emisji: 22.45

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fakty, tajemnice i mity Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 18:15
- Co do samej istoty wydarzenia, nie zmienimy jego oceny. Z całą pewnością jednak, pomijając nawet zawartość sowieckich archiwów, istnieją nieznane dotąd dokumenty, które mogą wiele aspektów powstania wyjaśnić – mówił w Dwójce dr Paweł Ukielski.
rozwiń zwiń