X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Fakty, tajemnice i mity Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 18:15
- Co do samej istoty wydarzenia, nie zmienimy jego oceny. Z całą pewnością jednak, pomijając nawet zawartość sowieckich archiwów, istnieją nieznane dotąd dokumenty, które mogą wiele aspektów powstania wyjaśnić – mówił w Dwójce dr Paweł Ukielski.
Audio
  • Fakty, tajemnice i mity Powstania Warszawskiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Pomnik Powstania Warszawskiego
Pomnik Powstania WarszawskiegoFoto: Bernhard Richter/shutterstock.com

powstanie_663.jpg
Powstanie Warszawski. Serwis specjalny Polskiego Radia

Choć od wielu lat władze, instytucje, stowarzyszenia i zwykli Polacy robią wiele na rzecz pamięci o Powstaniu Warszawskim, wydarzenie to wciąż kryje wiele tajemnic. Jakich? Odpowiedzi na to pytanie szukaliśmy wraz z gośćmi audycji "O wszystkim z kulturą".

- Gruntowne badania dokumentów zgromadzonych w archiwach niemieckich mogą nam pomóc w ustaleniu rzeczywistej liczby ofiar Powstania Warszawskiego. Wciąż też nie wiadomo, co stało się z zagrabionymi przez Niemców dobrami. Po upadku powstania i wypędzeniu ludności, miasto opuściły setki wagonów wypełnionych zagrabionymi przedmiotami. Nie wiemy dokładnie ile tego było i co się z tym stało – zauważył dr Paweł Ukielski.

Drugi z gości audycji zwrócił uwagę, że do dziś nieznane są losy wielu żołnierzy Powstania Warszawskiego, którzy tuż przed jego upadkiem przepłynęli Wisłę. - Wiadomo, że trafili w ręce sowietów i później stali się ofiarami represji, ale ilu ich było i dokąd trafili, tego już nie wiemy. Brak dostępu do archiwów znajdujących się dziś w Rosji ogranicza wiedzę na temat popowstaniowych losów żołnierzy AK – stwierdził Marek Kozubal.

Ile ofiar Powstania Warszawskiego pozostaje do dziś bezimiennych? Szczątków ilu ofiar nie udało się dotąd odnaleźć? Jak wielu sprawców zbrodni popełnionych na powstańcach i mieszkańcach Warszawy uniknęło kary i dlaczego tak się stało? Czy Niemcy wykazują chęć współpracy z pionem śledczym IPN, by zmienić ten stan rzeczy? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Michał Szułdrzyński

Goście: dr Paweł Ukielski (wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego), Marek Kozubal (dziennikarz "Rzeczpospolitej")

Data emisji: 1.08.2018

Godzina emisji: 17.30

mko/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Mieczysław Fogg był obecny w Muzeum Powstania Warszawskiego od zawsze"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 17:47
- Mamy jego powstańczą opaskę. Związki Mieczysława Fogga z Warszawą, z powstaniem i z wcześniejszymi walkami o niepodległość są olbrzymie i niepodważalne - mówił w Dwójce dr Paweł Ukielski, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń