Polskie Radio
Section05
Michał Szułdrzyński

Boże Narodzenie. Uwielbiane... przez biznes

- Jest taki czas w roku, w którym jesteśmy ze sobą, budujemy i umacniamy rodzinę, wiarę rozumianą jako tradycję, którą przekazujemy dalej, niezależnie od tego czy na danym etapie mamy silne emocje religijne czy mniejsze - gościem audycji "O wszystkim z kulturą" dzień przed wigilią Bożego Narodzenia był Tomasz Terlikowski, dziennikarz, filozof, publicysta i pisarz, z którym rozmawialiśmy o naturze nadchodzących świąt we współczesnym świecie. 
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie Dwójka Tomasz Terlikowski Michał Szułdrzyński

Rosja obnaża imperialne ambicje

- Nigdy dotychczas białoruska i ukraińska suwerenność nie były tak słabe jak dzisiaj. Nie było na Białorusi rosyjskich baz wojskowych, choć od lat znajdowały się tam obiekty strategiczne typu radary. Lada moment możemy zobaczyć Rosjan na Białorusi, skoro minister Ławrow wypowiada się o Białorusi na arenie międzynarodowej - mówił o sytuacji u naszych wschodnich sąsiadów Rusłan Szoszyn, dziennikarz specjalizujący się w polityce wschodniej.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Aleksander Łukaszenka Dwójka Kreml Michał Szułdrzyński Rosja Ukraina NATO

Dźwięk, prąd i fale elektromagnetyczne na wojnie

- Wszyscy skupiają się na systemach, które mają zabijać ludzi, a szarą strefą, o której się zapomina, są autonomiczne systemy niezabójcze, nonlethal - broń, która ogłusza. Tu jest pole do nadużyć i realnych wdrożeń - mówił w Programie 2 Polskiego Radia dr Błażej Sajduk z Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ w Krakowie.​
Zobacz więcej na temat:  sztuczna inteligencja Dwójka Michał Szułdrzyński wojna hybrydowa

Jakub Wiech: do końca tego wieku możemy mieć miliony migrantów klimatycznych

- Jeżeli patrzymy na najbliższe zagrożenia, towarzyszące globalnemu ociepleniu, to mamy przede wszystkim wzrost intensywności i częstotliwości ekstremalnych zjawisk pogodowych. I to jest coś, co bardzo poważnie zagraża państwom położonym m.in. w Afryce subsaharyjskiej. Takie zjawiska mogą wyciągnąć z tego regionu miliony ludzi w poszukiwaniu nowego miejsca do życia - mówił w Dwójce dziennikarz Jakub Wiech.
Zobacz więcej na temat:  ekologia klimat Dwójka Michał Szułdrzyński Jakub Wiech

Z wizytą w dworku "Milusin"

W przededniu 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odwiedziliśmy dworek "Milusin". Dom Józefa Piłsudskiego w Sulejówku został otwarty dla publiczności po kilkuletniej przerwie i generalnym remoncie. Zobaczyć w nim można między innymi odtworzone wnętrze gabinetu Marszałka, salon z odzyskanymi meblami i dziełami sztuki, bibliotekę, jadalnię czy łazienkę. Wszystko wygląda tu tak jakby Aleksandra i Józef Piłsudscy z córkami Wandą i Jadwigą wciąż tu mieszkali.
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski Michał Szułdrzyński Dwójka historia Polski muzeum

"Wybuch II wojny światowej był nieunikniony"

- Hitler dążył do wojny za wszelką cenę, chciał jej już w roku 1938. Udało się ten moment odsunąć, Polska próbowała grać na czas. Ale to nie zmieniło tego scenariusza, wybuch wojny nie zależał od polskiej polityki, za wojnę odpowiedzialne są mocarstwa, a w pierwszym rzędzie Niemcy - mówił na antenie Dwójki Krzysztof Rak, historyk i filozof.
Zobacz więcej na temat:  Polityka zagraniczna Polski II wojna światowa Michał Szułdrzyński Dwójka

Jakub Wiech: wciąż nie zdobyliśmy się na politykę klimatyczną, która obniży globalną emisję

- Jeszcze 20 lat temu dyskusja na temat ocieplenia klimatu była domeną bardzo wąskiego grona ekologów czy aktywistów, zainteresowanych tematem. Teraz w zasadzie wszyscy mówią o globalnym ociepleniu i to jest temat, który się rozlał po debatach i dyskusjach, co widać również na przykładzie Polski - mówił w Dwójce publicysta i dziennikarz Jakub Wiech.
Zobacz więcej na temat:  globalne ocieplenie klimat Dwójka Michał Szułdrzyński