Polskie Radio
Section05
Michał Szułdrzyński

4 czerwca 1989 roku - jakie jest znaczenie tej daty?

Rocznica pierwszej tury wyborów kontraktowych w 1989 roku wciąż pozostaje punktem odniesienia i przedmiotem dyskusji o początku "naszej ery", o punkcie startowym współczesności, o "godzinie zero" III Rzeczypospolitej. Jednak przyszłość znaczenia 4 czerwca jako daty przełomowej w naszych dziejach wcale nie jest pewna. O tym, jak postrzegane mogą być wybory sprzed 34 lat rozmawialiśmy z Michałem Przeperskim, historykiem z Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Michał Szułdrzyński

Piotr Zaremba: teatr powinien być elementem edukacji i wychowania

Niektóre teatry otwarcie wybierają drogę ideologicznych laboratoriów. Dekorowanie teatru politycznymi emblematami nie jest zdrowe. Wyobraźmy sobie oburzenie elit, gdyby któryś z teatrów utrzymywanych z publicznych środków nazwał się otwarcie "prawicowym" albo "katolickim". Coraz mniej mamy mądrego teatru literackiego. Do czego nam potrzebna jest klasyka - o tym rozmawialiśmy z publicystą i krytykiem teatralnym - Piotrem Zarembą.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Michał Szułdrzyński

Problemy młodych mężczyzn w Polsce. Jak je rozwiązać?

- Jest cały szereg problemów, które dotykają bardziej chłopców i mężczyzn niż kobiet. Pierwszym niepokojącym zjawiskiem jest różnica w długości życia, w Polsce mężczyźni żyją osiem lat krócej od kobiet. Panie są także lepiej wykształcone, jest to dosyć nowe zjawisko - mówił w Dwójce Michał Gulczyński z Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  socjologia Dwójka Michał Szułdrzyński mężczyzna kobieta

Media społecznościowe - komunikacja bez twarzy

- Media stają się obszarem pozycjonowania, jednocześnie obszarem wielkiego kłamstwa, bo wiele zdjęć to zdjęcia podrasowane. Chodzi o to, żeby się lepiej sprzedać. To jest droga donikąd - konkurencja niszczy wszelką wspólnotowość, a w dłuższej perspektywie niszczy psychikę - mówił w Programie 2 Polskiego Radia filozof prof. Andrzej Szahaj.
Zobacz więcej na temat:  filozofia Michał Szułdrzyński Dwójka media społecznościowe Andrzej Szahaj

O rycerzach XXI wieku. Janusz Szeremeta i inni ochotnicy w ukraińskiej armii

- Janusz Szeremeta żył i umarł na własnych warunkach. Odczytał swoje powołanie życiowe po bardzo krętej drodze, która wiodła przez Ukrainę, Brighton w Wielkiej Brytanii, Polskę i Niemcy. Imał się w swoim życiu bardzo różnych zajęć, był absolutnie barwną postacią. Nawet jego śmierć na froncie do pewnego stopnia wydaje mi się wkalkulowana w ten obraz, który dla siebie wymyślił - mówił w Dwójce Jakub Kowalski, reportażysta i dziennikarz.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie żołnierze Michał Szułdrzyński Dwójka Ukraina Dwójka Ukraina