Polskie Radio
Section05
Michał Szułdrzyński

Media społecznościowe - komunikacja bez twarzy

- Media stają się obszarem pozycjonowania, jednocześnie obszarem wielkiego kłamstwa, bo wiele zdjęć to zdjęcia podrasowane. Chodzi o to, żeby się lepiej sprzedać. To jest droga donikąd - konkurencja niszczy wszelką wspólnotowość, a w dłuższej perspektywie niszczy psychikę - mówił w Programie 2 Polskiego Radia filozof prof. Andrzej Szahaj.
Zobacz więcej na temat:  filozofia Michał Szułdrzyński Dwójka media społecznościowe Andrzej Szahaj

O rycerzach XXI wieku. Janusz Szeremeta i inni ochotnicy w ukraińskiej armii

- Janusz Szeremeta żył i umarł na własnych warunkach. Odczytał swoje powołanie życiowe po bardzo krętej drodze, która wiodła przez Ukrainę, Brighton w Wielkiej Brytanii, Polskę i Niemcy. Imał się w swoim życiu bardzo różnych zajęć, był absolutnie barwną postacią. Nawet jego śmierć na froncie do pewnego stopnia wydaje mi się wkalkulowana w ten obraz, który dla siebie wymyślił - mówił w Dwójce Jakub Kowalski, reportażysta i dziennikarz.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie żołnierze Michał Szułdrzyński Dwójka Ukraina Dwójka Ukraina

Jacek Dziedzina: wiara jest rozumna i racjonalna

- Myślę, że kursy Alpha też to bardzo mocno pokazują, że wiara nie jest oparta tylko o emocje. One są bardzo ważne, ale wiara jest racjonalna. Dlatego nie mamy powodu, żeby obawiać się rzeczowych pytań. Bardzo podoba mi się przykład ewangelistów, którzy nie lukrowali życiorysu św. Piotra i innych apostołów. Robiąc często hagiografię z naszych świętych, zachowujemy się, jakbyśmy nie czytali ewangelii, która pokazuje świętych z krwi i kości - mówił w Dwójce Jacek Dziedzina, socjolog, dziennikarz i publicysta "Gościa Niedzielnego".
Zobacz więcej na temat:  wiara ewangelia Kościół Dwójka Michał Szułdrzyński kurs

Czy nadejdzie kryzys gospodarczy i bezrobocie?

- Wydaje się racjonalne dla wielu osób, żeby myśleć o tym, że sytuacja, w której powróci kilkanaście procent bezrobocia (...) może się wydawać racjonalnym ryzykiem. Z naszych badań realizowanych do tej pory i prognoz, które na tej bazie jesteśmy w stanie kształtować – prognoz niedoskonałych, trzeba o tym pamiętać przy tak zmieniającej się rzeczywistości (...) – wynika, że takie ryzyko nie jest duże - mówił w Dwójce Piotr Arak, szef Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  Michał Szułdrzyński Dwójka bezrobocie

Polacy cenią ciężką pracę. "W Ukraińcach zobaczyliśmy siebie"

Znakomita większość Polaków popiera ukraińskie dążenia do całkowitego uniezależnienia się od Rosji i wygrania wojny bez ponoszenia strat w wyniku politycznych kompromisów. Jednocześnie nasi wschodni sąsiedzi przypominają nam o przeszłości. - Zobaczyliśmy w nich siebie samych, wyjeżdżających do Wielkiej Brytanii, Holandii. Zobaczyliśmy też ludzi, którzy bardzo ciężko pracują - mówił w Dwójce Marcin Duma, badacz opinii i prezes IBRIS.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina wojna na Ukrainie Dwójka uchodźcy Białoruś kryzys migracyjny Michał Szułdrzyński

"Naród" - co dziś znaczy to pojęcie?

- Wspólnotę możemy tworzyć z osobami, które znamy, z którymi mamy kontakt. Nie mamy kontaktu ze wszystkimi członkami naszej wspólnoty politycznej. Naród jest to więc coś wyobrażonego, opartego na pewnych artefaktach kulturowych, głównie języku - mówił w Dwójce dr Marcin Kędzierski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, współzałożyciel i ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  filozofia państwo patriotyzm społeczeństwo Dwójka Michał Szułdrzyński Święto Niepodległości

Czy era samochodów spalinowych dobiega końca?

- Samochód staje się coraz mniej racjonalnym wyborem. Tak naprawdę nie chodzi wcale o ekologię, bo wiemy od dawna, że gdybyśmy chcieli być ekologiczni, to samochodów powinno być jak najmniej. Ale w kontekście obecnego wzrostu cen, w tym cen paliw, i poszukiwania oszczędności okazuje się, że rezygnacja z codziennej jazdy samochodem byłaby pierwszym i najłatwiejszym krokiem, by zaoszczędzić trochę pieniędzy - mówił w Dwójce Jan Mencwel, działacz społeczny, aktywista miejski,​ animator kultury i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  samochody samochód ceny ceny Dwójka Amsterdam Kopenhaga Michał Szułdrzyński

Dom Kapuścińskiego - zamiast upamiętnienia jest ruina

- Zostały jakieś zgliszcza, fragment jednego narożnika, nadpalona ściana obita od wewnątrz styropianem, trochę zmurszałych desek. Nikt nie jest specjalnie zainteresowany przypomnieniem tego, że w tym domku przez dziesięć powojennych lat mieszkał i tworzył Ryszard Kapuściński - mówił w Dwójce dziennikarz Jakub Kowalski, który ostatnio poruszył w prasie temat zrujnowanego domu rodzinnego jednego z największych reporterów wszech czasów.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Kapuściński reportaż Dwójka Michał Szułdrzyński Warszawa

Czego uczy nas ten kryzys?

- Powszechna dostępność do energii sprawiła, że zapomnieliśmy, iż nasz świat znalazł się w wygodnych pieleszach konsumpcjonizmu. To poczucie bezpieczeństwa okazało się złudne, głównie za sprawą agresji Rosji na Ukrainę. Skumulowały się też kryzysy klimatyczny i pandemiczny, te wszystkie wydarzenia rzutują na rynek energii, który podupada - mówił w Dwójce Jakub Wiech, dziennikarz i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  kryzys Dwójka Michał Szułdrzyński energetyka konsument