Leif Ove Andsnes gra Chopina

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2018 15:08
Od poniedziałku (15.10) "Płytą Tygodnia" w "Poranku Dwójki" jest najnowszy album norweskiego pianisty z utworami Fryderyka Chopina.
Okładka płyty
Okładka płytyFoto: materiały prom.

Urodzony w 1970 roku Leif Ove Andsnes studiował w Konserwatorium w Bergen, by potem szybko zdobyć międzynarodową sławę, najpierw w Europie, potem w świecie. W wieku 20 lat debiutował w USA ze słynną Cleveland Orchestra pod batutą Neeme Jaerviego, a w 2002 wystąpił po raz pierwszy na londyńskich Promsach grając koncert Edwarda Griega. I właśnie nagrania utworów kompozytorów skandynawskich, przede wszystkim Edwarda Griega, ale też Jeana Sibeliusa przyniosły mu międzynarodowe uznanie. Wśród jego mistrzów główną pozycję zajmują Dinu Lipatti, Światosław Richter, Arturo Benedetti-Michelangeli i Geza Anda.

W dyskografii pianisty Chopin pojawia się kilka razy, ale gdy chodzi o pozycje wyłącznie poświęcone polskiemu kompozytorowi, to jest to tylko album z Sonatami, wydany przez Virgin w 1992 roku. Ta najnowsza płyta, wydana przez Sony Classical, zawiera komplet chopinowskich Ballad i trzy Nokturny. Jak sam wspominał, nagranie chopinowski Ballad to było jego marzenie od lat młodzieńczych, które spełniło się dopiero teraz.

Nowy album Leif Ove Andsnesa prezentujemy w tygodniu, w którym przypada - dokładnie 17 października - 169. rocznica śmierci Fryderyka Chopina. 

Płyta do wygrania w "Poranku Dwójki" codziennie o 7.30!

Aby zdobyć albumy, należy podczas audycji wysłać SMS na numer: 71211 z wpisanym w treści hasłem "Płyta tygodnia", swoim imieniem i nazwiskiem oraz dokładnym adresem. Koszt jednego SMS-a to 1,23 zł z VAT.