Wieś jest gorsza? Miastowi mogliby się od niej wiele nauczyć...

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2013 12:01
Według pokutującego wciąż stereotypu miasto jest nośnikiem tego, co nowoczesne, otwarte, społecznie dojrzałe. W opozycji do miasta stawia się wieś, postrzeganą w nie najlepszych barwach. Tymczasem sprawy mają się całkiem inaczej.
Audio
  • Z dr. Tomaszem Rakowskim nt. wystawy "Etnografia/animacja/sztuka: Nierozpoznane wymiary rozwoju kulturalnego" rozmawia Justyna Nowicka (Poranek Dwójki)
  • Julita Charytoniuk o warsztatach tradycyjnych pieśni ukraińskich w Muzeum Podlaskim w Białymstoku (Poranek Dwójki)
Etnografiaanimacjasztuka
"Etnografia/animacja/sztuka…”Foto: mat. Organizatora

W sobotnim "Poranku Dwójki" opowiadaliśmy o otwieranej właśnie wystawie "Etnografia/animacja/sztuka: Nierozpoznane wymiary rozwoju kulturalnego" w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Ekspozycja ta stanowi próbę zajrzenia przez dziurkę od klucza do domów i zagród, gdzie toczy się niezwykłe życie codzienne, pełne kreatywnych i twórczych rozwiązań, projektów niesamowitych urządzeń i myśli społecznych. Gdzie życie na peryferiach, okazuje się wyjątkowo bogate i pełnowartościowe, choć odmienne od wykreowanych przez centra unifikujących wzorców.

 - Okazuje się, że są tu wartościowe, autonomiczne sposoby myślenia i działania kulturalnego, społecznego, że nasza wiedza o społeczeństwie i kulturze może ulec całkowitemu przeobrażeniu pod wpływem kontaktu z ludźmi tu mieszkającymi -  mówił w Dwójce dr Tomasz Rakowski, etnograf z Uniwersytetu Warszawskiego. Jak podkreślał, w wielu przypadkach to miasto może się wiele od wsi nauczyć: choćby w zakresie działania wspólnotowego, społecznego.

W "Poranku Dwójki" zapraszaliśmy również na warsztaty tradycyjnych pieśni ukraińskich do Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Poprowadzi je Tatiana Sopiłka, etnomuzykolog i wokalistka ukraińskiego zespołu "Drewo". Tematem warsztatów będą ukraiński obrzędowe i liryczne pieśni śpiewane w okresie wiosennym, korowody oraz wielogłosowe ludowe pieśni wielkopostne. O warsztatach mówiła w "Poranku" Julita Charytoniuk.

Audycję prowadziła Anna Szewczuk.
6 kwietnia (sobota)

 

Zobacz więcej na temat: dzieje się
Czytaj także

Polsko-ukraińskie spotkanie lirników i kobziarzy - zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 12:15
Na "Muzycznej Scenie Tradycji" zabrzmiały pieśni dziadowskie, psalmy, kanty, dumy, które z towarzyszeniem i liry, i bandury śpiewali Andrij Liaszuk, Jarosław Kryśko, Jacek Hałas i Remigiusz Mazur Hanaj.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najlepsze płyty folkowe 2012 roku – poznaj werdykt jury!

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 15:54
W konkursie na Folkowy Fonogram Roku mogły uczestniczyć zespoły, które działają w Polsce i wykonują muzykę inspirowaną wszelkimi tradycjami muzycznymi świata. Oto najlepsi!
rozwiń zwiń