Album z triami smyczkowymi Karola Józefa Lipińskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 15:08
Od poniedziałku (22.10) naszą "Płytą Tygodnia" w "Poranku Dwójki" jest najnowsze wydawnictwo firmy Naxos.
Album, który można zdobyć w audycji Poranek Dwójki
Album, który można zdobyć w audycji "Poranek Dwójki"Foto: materiały prasowe

To jedna z najwybitniejszych postaci sceny muzycznej XIX-wiecznej Europy. Wzrastał na dworze Potockich w Radzyniu Podlaskim, potem przez 40 lat działal we Lwowie (gdzie był m.in. koncertmistrzem teatru niemieckiego i dyrektorem miejscowej orkiestry). W roku 1814 wyjechał do Wiednia i to właśnie wtedy rozpoczyna się jego wielka kariera skrzypka wirtuoza. Koncertował wspólnie z Niccolo Paganinim i Marią Szymanowską, współpracował z Wagnerem, przyjaźnił się z Robertem Schumannem. Był koncertmistrzem najpierw orkiestry lipskiego Gewandhausu, potem kapeli króla saskiego w Dreźnie. Promował młodych skrzypków, wśród których znalazł się m.in. Henryk Wieniawski.

Płyta firmy Naxos zawiera dwa tria smyczkowe Karola Lipińskiego, g-moll op.8 i A-dur op.12, które w przeciwieństwie do popularnych w tamtych czasach triów fortepianowych, nie zawierają w obsadzie instrumenty harnonicznego, demonstrując nadzwyczajny kunszt instrumentacyjny kompozytora. W partiach skrzypiec występują Voytek Proniewicz i Adam Roszkowski, w partii wiolonczeli Jan Roszkowski.

Płyta do wygrania w "Poranku Dwójki" codziennie o 7.30!

Aby zdobyć albumy, należy podczas audycji wysłać SMS na numer: 71211 z wpisanym w treści hasłem "Płyta tygodnia", swoim imieniem i nazwiskiem oraz dokładnym adresem. Koszt jednego SMS-a to 1,23 zł z VAT.