Józef Kuraś ps. "Ogień". Postać tragiczna

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 13:31
W audycji wysłuchaliśmy słuchowiska Marka Harnego i Marka Wortmana o podhalańskim partyzancie, który wolał zginąć śmiercią samobójczą niż się poddać.
Nagranie słuchowiska Ogień: Sonia Bohosiewicz (Ceśka) i Michał Żurawski (Józef Kuraś ps. Ogień)
Nagranie słuchowiska "Ogień": Sonia Bohosiewicz (Ceśka) i Michał Żurawski (Józef Kuraś ps. "Ogień")Foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio S.A.

Słuchowisko "Ogień" to historia powojennych lat działalności Józefa Kurasia, ps. "Ogień", partyzanta z czasów II wojny światowej, kiedy to jego najbliższą rodzinę zamordowali Niemcy.

W lutym 1945 r., za namową kierowniczki Wydziału Personalnego KC PPR Zofii Gomułkowej zgodził się przyjąć legitymację partyjną PPR i stanowisko szefa Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Nowym Targu. Jednak na skutek konfliktów personalnych z władzami Wojewódzkiego UBP i jawnie odmiennych celów politycznych Kuraś zdezerterował i wrócił "do lasu". Jego oddział partyzancki "Błyskawica", jak pisał w liście wystosowanym do Bolesława Bieruta 14 listopada 1946, "walczy o Wolną, Niepodległą i prawdziwie demokratyczną Polskę. Walczyć będziemy tak o granice wschodnie jak i zachodnie. Nie uznajemy ingerencji ZSRR w sprawy wewnętrzne polityki państwa polskiego. Komunizm, który pragnie opanować Polskę, musi zostać zniszczony".

Kuraś jest jednym z najbardziej znanych Żołnierzy Wyklętych, których powojenna działalność partyzancka zbrojnie sprzeciwiała się nowej, komunistycznej okupacji. "Ogień" zginął śmiercią samobójczą, odmawiając poddania się, po tym jak on i jego oddział, ukrywający się w domu we wsi Ostrowsko koło Nowego Targu, został otoczony przez służby bezpieczeństwa.

Wokół postawy i wyborów "Ognia" narosło wiele kontrowersji (choćby jego stosunek do Żydów, których miał jakoby mordować "dla dolarów"), a słuchowisko Marka Harnego i Marka Wortmana przedstawia wiele faktów z życia tego tragicznego człowieka, nie stawiając jednoznacznych ocen.

W postać Józefa Kurasia wcielił się Michał Żurawski, a wśród towarzyszących mu aktorów znajdziemy plejadę polskich artystów.

Autorzy:
Marek Harny i Marek Wortman
Reżyser:
Marek Wortman

Realizator:
Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski

Obsada:
Michał Żurawski (Józef Kuraś ps. „Ogień”), Marzena Trybała (Halina), Sonia Bohosiewicz (Ceśka), Stanisława Celińska (Gomułkowa), Henryk Talar (Światło), Kazimierz Kaczor (Skibiński), Arkadiusz Jakubik (Powicher), Ilja Zmiejew (Rabinowicz), Przemysław Bluszcz (Dworakowski), Jacek Lenartowicz (Burzyński), Andrzej Mastalerz (Machejek), Andrzej Blumenfeld (Czyż), Marcin Przybylski (Partyzant) Epizody: Przemysław Wyszyński (Tomek + gwary), Otar Saralidze (Alosza / Kierowca / Strażnik + gwary), Jacek Różański (Ksiądz + gwary), Olga Sarzyńska (Młoda góralka + gwary), Ewa Kania (Stara góralka + gwary), Kazimierz Wysota (gwary), Wojciech Machnicki (gwary), Cezary Kwieciński (gwary)

***

Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem

Data emisji: 2.03.2019

Godzina emisji: 22.15

pg/jp