Słuchowisko historyczne "Koczowisko"

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2022 20:00
W niedzielny wieczór w Dwójce przypomnieliśmy radiowy dramat historyczny Tadeusza Łubieńskiego pt. "Koczowisko" w reżyserii Henryka Rozena. Nagranie zostało zrealizowane w 1998 r.
Sadyk Basza (Michał Czajkowski)
Sadyk Basza (Michał Czajkowski)Foto: Polona.pl

Akcja rozgrywa się w roku 1855 w obozie samozwańczego Pułku Kozaków Otomańskich w służbie tureckiej, dowodzonego przez majora Kirkora. Obóz odwiedza Adam Mickiewicz i sprawia, że Kirkor analizuje i weryfikuje swoje poglądy, po czym postanawia opuścić obóz i zostawić płk. Ginie otoczony przez łuczników Sadyka.

Autor: Tadeusz Łubieński

Reżyser: Henryk Rozen

Realizator: Maria Olszewska

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada: Krzysztof Szczygieł, Henryk Boukołowski, Jacek Jarosz, Marek Frąckowiak, Wojciech Zeidler, Piotr Bajor, Jan Kulczycki, Leopold Matuszczak

***

Zdając sobie sprawę z ogromnego zagrożenia, jakim była Rosja, władze tureckie zdecydowały się przyjąć każdą pomoc, aby wzmocnić swoje siły. 

Pułk został sformowany dość szybko, ponieważ wymagała tego sytuacja. Na początek do pułku weszło kilkunastu oficerów i podoficerów Polaków, kilku dezerterów rosyjskich i Kozaków nekrasowców. Z czasem w pułku było stosunkowo wielu Polaków, którzy zajmowali prawie wszystkie stanowiska oficerskie i stanowili zdecydowaną większość wśród podoficerów. Jedna trzecia żołnierzy też była Polakami. Kilku żołnierzy w 1 Pułku Kozaków było dawnymi legionistami z formacji Mickiewicza, którzy po rozwiązaniu jednostki pozostali w Grecji i teraz widząc szansę wyrwania się z niedoli, zaciągnęli się pod sztandar Sadyka.

(Źródło: Przegląd Historyczno-Wojskowy 13 (64)/4 (242))

***

Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem

Data emisji: 1.05.2022

Godzina emisji: 19.00

Zobacz więcej na temat: słuchowisko