"Sidła". Czytamy kryminał Grażyny Bacewicz

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 14:21
W cyklu "Książka do słuchania" fragmenty powieści autorstwa wybitnej polskiej kompozytorki i skrzypaczki przedstawiła Anna Dereszowska.
Anna Dereszowska
Anna DereszowskaFoto: Piotr Piorun/PR

z ogniem gorodeckaja 1200.jpg
"Z ogniem - miłość Grażyny Bacewicz w przededniu wojny"

Grażyna Bacewicz, która najpierw swoją grą na skrzypcach, a następnie znakomitymi kompozycjami zapisała się w historii muzyki polskiej i światowej, w latach 60. podejmowała także próby pisarskie, które nie były jak dotąd publikowane.

Wśród tych zapisków odnalazła się powieść zatytułowana "Sidła" – kryminalna historia, której głównym bohaterem jest inspektor Decise, Francuz zatrudniony w szeregach amerykańskiej policji. Decise podejmuje się rozwikłania zagadkowego morderstwa młodej kobiety, która, jak się wydaje, nie miała żadnych wrogów. Szybko okazuje się jednak, że odpowiedzi na tę tajemniczą zbrodnie szukać należy w bolesnych wydarzeniach z czasów II wojny światowej, o których wszyscy bohaterowie "Sideł" pragnęli jak najszybciej zapomnieć.

Grażyna Bacewicz urodziła się 5 lutego 1909 roku, zmarła 17 stycznia 1969. W tym roku zbiegają się więc 110. rocznica urodzin oraz 50. rocznica śmierci znanej artystki.

Powieść ukazała się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Partnerem książki jest Program 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Książka do słuchania

Data emisji: 14.01-30.01.2019

Godzina emisji: 19.10

bch/mko