Ustrzelić Gomułkę z kuszy, czyli "Tysiąc spokojnych miast" Jerzego Pilcha

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 12:40
W cyklu "Książka do słuchania" Program 2 Polskiego Radia przypomniał jedno z najważniejszych dzieł w dorobku zmarłego Jerzego Pilcha: "Tysiąc spokojnych miast". Powieść wydaną po raz pierwszy w 1997 r. usłyszeliśmy w mistrzowskiej interpretacji Przemysława Bluszcza.  
zdj. il.
zdj. il.Foto: mat. promocyjne

      

książki1200.jpg
Jerzy Pilch o sobie, życiu i literaturze

Akcja "Tysiąca spokojnych miast" toczy się w 1963 roku w małym miasteczku na Śląsku Cieszyńskim. Ojciec narratora opowieści, naczelnik poczty, oraz jego przyjaciel - walczący z nałogiem pijaństwa lokalny filozof Józef Trąba - planują wyjazd do Warszawy i uwolnienie ludzkości od jednego z satrapów. Chcą mianowicie ustrzelić z kuszy pierwszego sekretarza Władysława Gomułkę.

W tych przygotowaniach bierze udział narrator Jerzyk, który równocześnie przeżywa pierwsze erotyczne fascynacje, szczególnie uczucie do - jak sam ją nazywa - "anielicy swojej pierwszej miłości". W dyskusjach na temat tego przedsięwzięcia biorą udział inni członkowie, głównie ewangelickiej, społeczności: Komendant Jeremiasz, Arcymajster Swaczyna, Pastor Pottraffke. Spory teologiczne przeplatają się tu z rozmowami o polityce, nałogach i miłości.

Jerzy Pilch w rozmowach z Eweliną Pietrowiak powiedział: "Chałupa moich dziadków w Wiśle to jest centrum mojego świata, wokół tego krążę i mam poczucie, że nawet jeszcze pierwszego okrążenia nie zrobiłem, no, powiedzmy, że zrobiłem jedno". Trudno zatem w postaciach bohaterów "Tysiąca spokojnych miast" i w atmosferze opisywanego miasteczka na południu Polski nie doszukiwać się wątków autobiograficznych.

Przyjaciele wspominają Jerzego Pilcha >>>

Jerzy Pilch urodził się w Wiśle w sierpniu 1965 roku. Był autorem powieści, tomów opowiadań, felietonów, laureatem m.in. Nagrody Fundacji Kościelskich, Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody NIKE. W 2010 roku przekład powieści "Tysiąc spokojnych miast" został uznany za jedną z najlepszych książek wydanych w Stanach Zjednoczonych. Jak napisał wtedy jeden z amerykańskich recenzentów: "Jeśli śmiech jest najlepszym lekarstwem, to szczęśliwi czytelnicy tej wspaniałej książki z pewnością cieszyć się będą doskonałym zdrowiem aż do końca swych dni". Na podstawie powieści powstał spektakl "Zabijanie Gomułki" w reżyserii Jacka Głomba.

Pisarz zmarł 29 maja br.

W 2017 roku dla słuchaczy Dwójki powieść "Tysiąc spokojnych miast" przeczytał znakomity aktor Przemysław Bluszcz. 

***

Tytuł audycji: Książka do słuchania

Data emisji: 15-26.06.2020

Godzina emisji: 19.10


Zobacz więcej na temat: Jerzy Pilch Przemysław Bluszcz