"Czarodziejska góra" w mistrzowskiej interpretacji Gustawa Holoubka

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2019 17:18
Z nastaniem letniej ramówki na "Książkę do słuchania" zapraszamy o 22.40.  Na początku wakacji, zgodnie z Państwa wyborem w plebiscycie "Urodziny z Mistrzami", prezentowaliśmy arcydzieło Tomasza Manna w interpretacji Gustawa Holoubka.
Gustaw Holoubek
Gustaw HoloubekFoto: PAP/Stefan Kraszewski

Słuchaczka, nagrodzona w konkursie towarzyszącym plebiscytowi, napisała w uzasadnieniu swojego wyboru tej powieści: "W wakacje tego roku nigdzie nie wyjadę, a będę bardzo daleko stąd i choć będą trwały tylko 2 miesiące, będzie mi się wydawało, że trwają 7 lat. [...] Czy to co robię, jak żyję, to jest "trwały pośpiech" czy "pośpieszne trwanie"? - będę się zastanawiała [...] gdy z radia samochodowego głos Holoubka będzie opowiadał o alpejskich łąkach i dwóch młodzieńcach spacerujących z przyspieszonym tętnem... a może wieczorem zamknę oczy na leżaku na swoim balkonie w bloku, a pod powiekami ukaże mi się taras kurortu Berghof? [...] Głos Holoubka skłania do zadumy i tuli do snu ... to będzie piękne lato w Davos". Mamy nadzieję, że dla Państwa również czas spędzony z Hansem Castorpem w szwajcarskim kurorcie w towarzystwie najróżniejszych oryginałów ludzkich będzie czasem przyjemnym, a zarazem, podobnie jak w okresie swego powstania niemal sto lat temu, skłoni do refleksji nad kondycją intelektualną i moralną Europy - tej sprzed stu lat i tej współczesnej.

Jedna z najsłynniejszych niemieckich powieści o dojrzewaniu, w przekładzie Józefa Kramsztyka i Władysława Tatarkiewicza, została nagrana dla Polskiego Radia przez Gustawa Holoubka w 1993 roku. Jego głos będzie nam towarzyszyć przez najbliższe cztery tygodnie.

***

Tytuł audycji: Książka do słuchania 

Data emisji: 17.06-12.08.2019

Godzina emisji: 22.40

Zobacz więcej na temat: Tomasz Mann