X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Hołd dla etiudy Włodzimierza Kotońskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 20:00
W audycji wysłuchaliśmy retransmisji koncertu z okazji 60. urodzin "Etiudy na jedno uderzenie w talerz", podczas którego zabrzmiały zamówione przez Dwójkę utwory inspirowane dziełem Kotońskiego.
Audio
  • Marek Zwyrzykowski o utworze "Etiuda na jedno uderzenie w talerz" (Poranek Dwójki)
Włodzimierz Kotoński
Włodzimierz KotońskiFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Etiuda na jedno uderzenie w talerz Włodzimierza Kotońskiego to pierwsza polska samodzielna kompozycja elektroniczna. Zaproszenie Dwójki do złożenia muzycznego hołdu dziełu i jego twórcy przyjęli: Teoniki Rożynek, Wojciech Błażejczyk, Tomek Mirt, Miłosz Pękala, Robert Piotrowicz i Hubert Zemler.

Program wydarzenia, które odbyło się 17 stycznia w Studiu Polskiego Radia imienia Władysława Szpilmana wyglądał następująco:

  • Włodzimierz Kotoński Etiuda konkretna – na jedno uderzenie w talerz (1959)
  • Robert Piotrowicz (ur. 1973) Człowiek z kijem
  • Tomek Mirt (ur. 1979) Disintegration of Artificial Idiophones na syntezator modularny
  • Wojciech Błażejczyk (ur. 1981) Étude semi-concrète. Study for Many Strokes on Different Objects for objectophones and guitars (Hommage à Włodzimierz Kotoński)
  • Teoniki Rożynek (ur. 1991) study for handle mechanism and one spring (etiuda na mechanizm klamki i jedną sprężynę)
  • Miłosz Pękala (ur. 1981) Studium szumu na perkusję i urządzenia elektroakustyczne
  • Hubert Zemler (ur. 1980) Ballada o B20

***

Początek rozwoju muzyki elektroakustycznej w Polsce związany jest ściśle z powołaniem do życia 1 listopada 1957 roku Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.

Czas popaździernikowej (1956) odwilży sprzyjał z jednej strony artykułowaniu przez grupę awangardowo nastawionych polskich kompozytorów potrzeby stworzenia warsztatu umożliwiającego kreowanie muzyki przy pomocy środków elektronicznych, z drugiej strony podjęciu przez władze Polskiego Radia decyzji idącej naprzeciw tym oczekiwaniom.

Polskie Radio stało się czwartą radiofonią w Europie, która dołączyła do elitarnego grona nadawców publicznych udostępniających swoje zaplecze techniczne dla twórczości kompozytorskiej. Kluczową rolę w urzeczywistnieniu idei stworzenia w Polskim Radiu Studia Eksperymentalnego odegrał Józef Patkowski - wybitny muzykolog, akustyk, animator życia muzycznego, późniejszy wieloletni prezes Związku Kompozytorów Polskich, który kierował Studiem od 1957 do 1985 roku. Studio Eksperymentalne Polskiego Radia praktyczną działalność rozpoczęło w drugiej połowie 1958 roku. Tworzono muzykę dla radiowego teatru oraz na potrzeby filmu, między innymi do  Był sobie raz Waleriana Borowczyka i Jana Lenicy (muz. Andrzej Markowski), Spacerku staromiejskiego Andrzeja Munka (muz. Andrzej Markowski), Domu Waleriana Borowczyka i Jana Lenicy (Włodzimierz Kotoński) oraz Albo rybka Włodzimierza Haupego i Hanny Bielińskiej (Włodzimierz Kotoński). Ostatni z wymienionych filmów ukończony został listopadzie 1958 roku. W grudniu kompozytor zauważył możliwości tkwiące w materiale, którego źródłem było uderzenie miękką pałką (średniej wielkości) w talerz turecki. Posługując się ówczesnym środkami przetwarzania dźwięku, między innymi filtrami, modyfikowaniem prędkości przesuwu taśmy magnetofonowej oraz montażem z tak powstałego brzmienia wywiedziono całą paletę innych brzmień. Z kompozytorem współpracowali w studiu Krzysztof Szlifirski oraz, jako montażysta Eugeniusz Rudnik. W taki sposób, w styczniu 1959 roku powstała trwająca 2 minuty i 40 sekund Etiuda konkretna – na jedno uderzenie w talerz – pierwsza polska samodzielna kompozycja elektroniczna. Premiera utworu odbyła się 21 września 1960 roku w sali kameralnej Filharmonii Narodowej podczas IV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień. W bardzo skromnie wówczas zredagowanej książce programowej koncert (o godzinie 17.00) anonsowano jako „Przesłuchanie muzyki eksperymentalnej”. Etiuda konkretna (na jedno uderzenie w talerz) Włodzimierza Kotońskiego zabrzmiała w kontekście utworów Pierre’a Schaeffera, Franco Evangelistiego, Bruno Maderny, Henka Badingsa, Johna Cage’a i Luciano Beria. Wprowadzeniem do koncertu był odczyt Eksperymenty dźwiękowe nowej muzyki Józefa Patkowskiego. Kompozycję prezentowano potem na festiwalach i koncertach nowej muzyki w wielu krajach. W 1963 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne wydało partyturę opatrując ją skróconym tytułem Etiuda na jedno uderzenie w talerz.

Marek Zwyrzykowski

***

Tytuł audycji: Nokturn 

Prowadzili: Jacek Hawryluk i Marek Zwyrzykowski

Data emisji: 21.01.2019

Godzina emisji: 23.00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak