X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Z Kurpiami w tle. Koncert Chóru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 13:15
W 90. rocznicę powstania, "Sześć pieśni kurpiowskich" Karola Szymanowskiego zabrzmi w najbliższą niedzielę w siedzibie NOSPR w Katowicach.
Chór Polskiego Radia
Chór Polskiego RadiaFoto: Magdalena Halas/mat. prasowe

Program tego niezwykłego koncertu, na który zaprasza Chór Polskiego Radia uzupełnią inspirowane folklorem kurpiowskim dzieła Stanisława Moryto oraz zamówione specjalnie na tę okazję nowe utwory młodych polskich twórców.

W roku 1928 Karol Szymanowski obejrzał wystawiany w Warszawie spektakl "Wesele na Kurpiach" do scenariusza księdza Władysława Skierkowskiego, który prowadząc działalność duszpasterską na Kurpiach zajmował się jednocześnie dokumentowaniem miejscowego folkloru. Zainteresowany niezwykle oryginalnym brzmieniem ludowej muzyki Kurpiów Szymanowski opracował początkowo dwie, tradycyjne pieśni weselne tego regionu: "Hej wółki moje" i "A chtóz tam puka". Chwilę później, m.in. za namową wybitnego polskiego kompozytora muzyki chóralnej Stanisława Wiechowicza podjął się opracowania kolejnych. Ostatecznie cykl chóralnych "Pieśni kurpiowskich" składa się z sześciu utworów. Wydany nakładem Wielkopolskiego Związku Kół Śpiewaczych w 1929 roku okazał się dziełem bez precedensu, wzbudzając prawdziwy entuzjazm zarówno wśród publiczności jak też wykonujących go dyrygentów. Do dziś zresztą uważany jest za perłę polskiej literatury chóralnej. 

O inspiracjach do napisanego niemal siedemdziesiąt lat później cyklu „Pięć pieśni kurpiowskich” na chór żeński a cappella tak opowiadał w jednym z wywiadów kompozytor Stanisława Moryto: "Sięgnąłem do tradycji muzycznych daleko na północ Polski, daleko od rodzinnych stron. Jestem bowiem przekonany, że muzyka Kurpiowszczyzny jest bardziej urozmaicona, bardziej oryginalna niż muzyka góralska, podhalańska, a nawet łąckich górali białych. Nie ujmując nic tej ostatniej, ma wiele zaskakujących zwrotów, jest bogatsza pod względem muzycznym."

Program koncertu uzupełnią dwa prawykonania utworów zamówionych przez Chór Polskiego Radia u młodych polskich twórców. Pierwsza z tych kompozycji - "O dziwcynie - muzyczny obrazek kurpiowski" - napisana została przez Adriana Robaka w 2018. "Choć jest to moja trzydziesta kompozycja na chór (z 89 wszystkich dzieł muzycznych), miałem świadomość - będąc w przeszłości śpiewakiem profesjonalnych chórów – że stopień trudności kompozytorskiej jest postawiony niezwykle wysoko. Brałem bowiem pod uwagę specyfikę zespołu chóralnego z jednej strony i swobodę kompozytorską z drugiej. Jest to kompozycja, do której napisania przygotowywałem się kilka miesięcy poszukując melodycznych inspiracji w zbiorach ludowych pieśni z regionu Kurpi. Meliczną strukturę oparłem na dwóch pieśniach. Pierwszą z nich usłyszałem w Polskim Radio i pośpiesznie spisałem. Urzekło mnie wykonanie śpiewaczki ludowej dysponującej pięknym białym głosem. Drugą pieśń znalazłem w jednym z kilkunastu zbiorów pieśni z regionu kurpiowskiego" – wyjaśnia genezę powstania utworu kompozytor.

Drugi utwór napisany został przez uhonorowanego kilka tygodni temu Nagrodą Fryderyka 2018 w kategorii Album Roku kompozytora i organisty Dariusza Przybylskiego. Jak zaznacza sam twórca „Zachodzi słoneczko” jest kompilacją kilku fragmentów kurpiowskich pieśni ludowych, których prostota i urok przekazywania emocji zawsze inspiruje do tworzenia”.


Maria Piotrowska-Bogalecka Maria Piotrowska-Bogalecka  Fot.: mat. promocyjne

W niedzielnym koncercie, podczas którego zabrzmią również tradycyjne pieśni kurpiowskie, prowadzonemu przez Marię Piotrowską-Bogalecką Chórowi Polskiego Radia towarzyszyć będzie znakomity śpiewak, instrumentalista, kompozytor i badacz muzyki tradycyjnej Adam Strug.

Koncert odbędzie się 3 czerwca o godz. 18.00 w siedzibie NOSPR w Katowicach.

Program:
Stanislaw Moryto –  Pięć pieśni kurpiowskich na chór żeński a cappella
Karol Szymanowski –  Sześć pieśni kurpiowskich na chór mieszany a cappella
Dariusz Przybylski –  Zachodzi słoneczko na 24-osobowy chór mieszany (prawykonanie)
Adrian Robak – O Dziwcynie muzyczny obrazek kurpiowski na chór mieszany (prawykonanie)

Wykonawcy:
Adam Strug
Chór Polskiego Radia


Adam Strug Adam Strug  Fot.: Jacek Poremba

mat. prasowe

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak