VIII Międzynarodowy Festiwal Muzyka w Opactwie 2018

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 19:25
Festiwal Muzyka w Opactwie "Bach u Cystersów" jest corocznym cyklem koncertów w Opactwie oo. Cystersów w Wąchocku poświęconym twórczości lipskiego kantora Johanna Sebastiana Bacha. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 8-15 września 2018.
VIII Międzynarodowy Festiwal Muzyka w Opactwie 2018
VIII Międzynarodowy Festiwal Muzyka w Opactwie 2018Foto: mat. prom.

W poprzednich odsłonach Festiwalu kładziono szczególny nacisk na "spójność tematyczną" prezentowanego programu. Kolejne edycje poświęcone były wybranemu instrumentowi (wiolonczela, skrzypce, klawesyn, flet), solo lub w towarzystwie zespołu kameralnego. W zeszłorocznej odsłonie "Bach u Cystersów 2017" przedstawiono 5 koncertów z udziałem artystów o utrwalonej renomie, jak i młodych muzyków, laureatów konkursów pianistycznych (Georgijs Osokins) i skrzypcowych (Bomsori Kim i Seiji Okamoto). W Recitalu Nadzwyczajnym wystąpił światowej sławy wiolonczelista Misha Maisky. Koncerty Mishy Maiskiego, Bomsori Kim i Seiji Okamoto zostały zarejestrowane przez Telewizję Kielce i emitowane na antenie TVP Kielce oraz TVP Kultura.

Tegoroczny program jest bardziej zróżnicowany i obejmuje 3 koncerty prezentujące dzieła na wiolonczelę solo (J.S. Bacha) i z orkiestrą (C.P.E. Bacha i F.J. Haydna) z udziałem Andreia Ionity – laureata 1 nagrody Konkursu im. Czajkowskiego w 2015 roku oraz Orkiestry Kamerelnej Primuz pod dyrekcją Łukasza Błaszczyka. W koncerie 15 września - "Inspiracje Jazzowe" - zaplanowno odejść od "klasycznej" stylistyki wykonawczej, by ukazać bogactwo kolorystyki twórczości Bacha będącej od wieków niewyczerpanym źródłem inspiracji. Koncert poświęcony jest pamięci Tomasza Stańki, a wykonawcą jest Marcin Wasilewski Trio.

Organizatorem poprzednich odsłon Festiwalu była Fundacja Wspierania Kultury "Magna Res". Organizatorem tegorocznej i kolejnych edycji jest specjalnie powołane dla potrzeb Festiwalu Stowarzyszenie "Muzyka w Opactwie".

VIII Międzynarodowy Festiwal Muzyka w Opactwie 2018 "Bach u Cystersów" 


Kościół Klasztorny Opactwa oo. Cystersów w Wąchocku
8 – 15 września 2018


Program:

Koncert I – sobota 8 września, godz. 20.00


JS Bach: Suity na wiolonczelę solo BWV 1008, 1009, 1012

Wykonawca:
Andrei Ioniță - wiolonczela

Koncert II – niedziela 9 września, godz. 20.00


CPE Bach: Koncert wiolonczelowy A-dur Wq172/ H.439
JS Bach: Suita orkiestrowa Nr. 3 D-dur BWV 1068
FJ Haydn: Koncert wiolonczelowy C-dur Hob. VIIb:1

Wykonawcy:
Orkiestra Kameralna ‘Primuz’
Łukasz Błaszczyk – dyrygent
Andrei Ioniță – wiolonczela

Koncert III – sobota 15 września, godz. 20.00


JS Bach - Inspiracje jazzowe
Wykonawcy:
Marcin Wasilewski Trio

Koncert pamięci Tomasza Stańki